محسن – تصمیم به مهارت ورزی و مهارت تصمیم گیری

یکی از اهدافی که برای امسالم ثبت کردم اینجا مهارت ورزی بود. مهارت ورزی به معنی تمرین کردن نه به معنی آموختن. فکر میکنم اگه تنها یک درصد از دانشی که من در حال حاضر به خاطر دارم رو اگه ازش میتونستم به نحو مطلوب استفاده کنم امروز در جایگاه خیلی بهتری قرار داشتم. اما این دانش‌ها دقیقا مثل اینه که یه بچه پنج ساله رو توی یه ماشین بشونیم و بهش بگیم این فرمونه، این کلاجه، این ترمزه اینم برف پاک کنه! و بعد ببریمش جلوی کامپیوتر بگیم این ورده کارش نوشتنه، این پاورپوینته کارش اسلاید سازیه و… بعد هم ببریمش تو آشپزخونه و بگیم قرمه سبزی اینطوری پخته میشه و بعد هم ببریمش بیرون و راجعب قطعات جاروبرقی باهاش صحبت کنیم! اون بچه اطلاعات به ظاهر مفیدی کسب میکنه که هیچ خاصیتی ندارن. نه میتونه با این اطلاعات رانندگی کنه، نه آشپزی و نه هیچ کار دیگه‌ای!  اما میتونه در نقش مشاور یا معلم این اطلاعات رو به خیلی‌های دیگه منتقل کنه و وقت دیگران رو تلف کنه! در عین حالی که امثال من خیلی راضی و خوشحالیم که کلی اطلاعات به دست اوردیم.

ما وقتی میریم برای اولین بار رانندگی یاد میگیریم اول قوانین رو یاد میگیریم، بعد به صورت تئوری با هر کدوم از ابزارهای اتومبیل آشنا میشیم و بعد به صورت عملی پشت فرمون میشینیم و تمرین میکنیم. در ده بیست جلسه اول مربی کنارمون نشسته و به تمام ماشین تسلط داره تا اگه ما خطایی کردیم اتفاقی نیوفته. ساعتها و ساعتها تمرین میکنیم و وقتی هم یاد گرفتیم باید شش دنگ حواس ما به ماشین و علائم و آینه و … باشه و اگه خدای نکرده وسط عملیات خارق العاده‌ی دور دو فرمونه کسی با ما حرف بزنه ما میوفتیم تو جوب! چقدر باید تمرین و تمرین و تمرین کنیم تا بتونیم تبدیل به یک راننده عادی بشیم (نه حرفه‌ای)!

ماهر شدن در یک مهارت به نسبت یادگیری دانش فکر میکنم بیش از هزاربرابر زمان بخواهد. ما میتونیم ظرف یک ماه تمام کتابهای فارسی حوزه مذاکره رو مطالعه کنیم اما بعد از اون یک ماه ما تبدیل به یک مذاکره کننده حرفه‌ای نمیشیم. ما نهایتا بعد از یک ماه مطالعه تبدیل به کسی میشیم که در حوزه مذاکره خیلی میدونه! حتی شاید خیلی بهتر از بعضی مربیای این حوزه بتونیم تدریس هم بکنیم. اما هنوز خودمون مذاکره کننده نشدیم.

من انبوهی از دانش رو دقیقا مثل همین مثال ها آموختم اما امروز فکر میکنم اون شعری که فردوسی گفته که «بیاموز و بشنو ز هر دانشی … که یابی ز هر دانشی رامشی» برای عصر اطلاعات نیست! یا خوشبینانه اینکه فردوسی در آن زمان منظورش از دانش، مهارت بوده. چون اون زمان دانش زیادی برای یادگیری نبوده و شاید انقدرها هم مهم نبوده که فردوسی بخواد بگه «بیاموز و تمرین کن ز هر مهارتی … که یابی ز هر مهارتی سعادتی

الغرض هر چند که من تصمیم گرفتم که سال ۹۴ سال مهارت ورزی برام باشه اما هنوز مهارت تصمیم گیری رو خوب یاد نگرفتم. امروز که ویدئوی محمدرضا در همایش «دشواری‌های انتخاب» رو میدیدم انواع و اقسام اشکالات رو در تصمیم گیری تو خودم میدیدم. اشکالاتی که با گفتن محمدرضا و شنیدن من درست نمیشه. اشکالاتی که ریشه در باورهای غلط من و ریشه در ناخوداگاه من داره. باورهایی که باید کالبد شکافی بشن تا بتونم اونها رو به مرور خنثی و بعد با باورهای درست جایگزین کنم.

این سالها با دو واژه‌ی مهارت و تصمیم گیری به شدت بیگانم. امیدوارم بتونم در این اوج بیگانگی تصمیم بگیرم که مهارت آموزی کنم و مهارت تصمیم گیری رو یاد بگیرم. اگه امسال همین یه مهارت رو هم درش ماهر بشم، فکر میکنم برام کافیه.

همتم بدرقه راه کن ای طایر قدس

که دراز است ره مقصد و من نوسفرم

ای نسیم سحری بندگی من برسان

که فراموش مکن وقت دعای سحرم

خرم آن روز کز این مرحله بربندم بار

و از سر کوی تو پرسند رفیقان خبرم

حافظ

درباره‌ی محسن

کل چیزهایی که مینویسم نظر شخصی خودمه و هیچکدوم علمی نیست. به استثناء مطالبی که رفرنس میدم. هرگونه مخالفتی با نظریات من باعث خوشحالیه منه. چون آدم همیشه از مخالفانش چیز یاد میگیره. از موافقانش نهایتا لایک میگیره ;)

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

http://emrooz.ir/wp-content/plugins/wp-monalisa/icons/wpml_bye.gif 
http://emrooz.ir/wp-content/plugins/wp-monalisa/icons/wpml_good.gif 
http://emrooz.ir/wp-content/plugins/wp-monalisa/icons/wpml_negative.gif 
http://emrooz.ir/wp-content/plugins/wp-monalisa/icons/wpml_scratch.gif 
http://emrooz.ir/wp-content/plugins/wp-monalisa/icons/wpml_wacko.gif 
http://emrooz.ir/wp-content/plugins/wp-monalisa/icons/wpml_yahoo.gif 
http://emrooz.ir/wp-content/plugins/wp-monalisa/icons/wpml_cool.gif 
http://emrooz.ir/wp-content/plugins/wp-monalisa/icons/wpml_heart.gif 
http://emrooz.ir/wp-content/plugins/wp-monalisa/icons/wpml_rose.gif 
http://emrooz.ir/wp-content/plugins/wp-monalisa/icons/wpml_smile.gif 
http://emrooz.ir/wp-content/plugins/wp-monalisa/icons/wpml_whistle3.gif 
http://emrooz.ir/wp-content/plugins/wp-monalisa/icons/wpml_yes.gif 
http://emrooz.ir/wp-content/plugins/wp-monalisa/icons/wpml_cry.gif 
http://emrooz.ir/wp-content/plugins/wp-monalisa/icons/wpml_mail.gif 
http://emrooz.ir/wp-content/plugins/wp-monalisa/icons/wpml_sad.gif 
http://emrooz.ir/wp-content/plugins/wp-monalisa/icons/wpml_unsure.gif 
http://emrooz.ir/wp-content/plugins/wp-monalisa/icons/wpml_wink.gif 
 

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.