محسن- به بهانه مطالعه کتاب جادوی فکر بزرگ

چند وقت پیش شیوا پیشنهاد داد که در مورد واژه‌های شبیه هم بنویسیم و بیشتر این واژه‌ها رو از هم تفکیک کنیم.

اما چرا تفکیک سازی واژه‌ها مهمه؟ آیا این تفکیک سازی برای ما میتونه مهم باشه؟

من تو کتاب “جادوی فکر بزرگ” به یک جمله ای بر خوردم که کلید نوشتن این موضوع از اونجا شروع شد. اینکه برای موفقیت مهم نیست هوش شما چقدر باشد، مهم این است که چقدر بزرگ فکر میکنید. بعد فکر کردم این دو واژه چقدر با هم متفاوتند و ما معمولا موفقیت یک نفر رو به هوشش مرتبط میکنیم نه به فکرش! و با همین اشتباه گرفتن واژه مثل دومینو اشتباهات بعدی رو مرتکب میشیم یا به قول شاعر «خشت اول چون نهد معمار کج… تا ثریا میرود دیوار کج»

در پستی که با عنوان «NLP علم تغییر و رسیدن به اهداف» منتشر کردم یکی از موانع موفقیت رو دکتر معدلی «فیلترینگ ذهنی» معرفی کرد. که خیلی از چیزهای مهمی که میتونه موجب موفقیت ما بشه رو ما تو ذهنمون فیلتر میکنیم. خود دکتر معدلی مثالی رو آورد از یکی از کسایی که برای مشاوره خدمتشون رسیده بودند و اظهار کرده بود من شغل مناسبی گیرم نمیاد. بعد از روانکاوی مشخص میشه در یک سال گذشته بیش از ۳۰ پیشنهاد شغلی داشتند و حدود ۱۲ مورد از اینها پیشنهادهای عالی‌ای بودند اما فیلترینگ ذهنی باعث شده بود که این پیشنهادها رو به سادگی ذهن ایشون کنار بذارن. محمدرضا اصطلاح “سر شدگی” رو به کار میبره. میگه وقتی ما چندتا مطلب راجعب یه موضوع میخونیم در اون موضوع «سر» یا «بی حس» میشیم و حالا هر مطلب جدیدی مطرح بشه در اون موضوع،  میگیم خوب ما که خودمون کارشناس فلان موضوع هستیم و دیگه گوش نمیکنیم بهش.

فکر میکنم خیلی از واژه‌ها هم برای ما انقدر تکرار و تکرار شده که کاملا عادی شدن و ما بی تفاوت از کنارشون رد میشیم و حتی گاهی این عادی شدن به حدی زیاده که اونها رو به اشتباه به جای همدیگه به کار میبریم. وقتی ما واژه‌ها رو نتونیم از هم به خوبی تفکیک کنیم در مهم‌ترین مذاکره زندگی یعنی «مذاکره با خودمون» نمیتونیم به نتیجه‌گیری درستی برسیم.

جالبه که برای شناخت یک تمدن مخصوصا تمدن‌های تاریخی به دامنه لغات اونها نگاه میکنن مثلا یکی از دوستان میگفت در فرهنگ عرب در زمان صدر اسلام تعداد واژه‌های زیادی برای شتر وجود داشت مثلا شتر کوچک با یک اسم، شتر دو ساله با اسم دیگه، شتر جوان با یک اسم دیگه و شتر پیر با اسم دیگری شناخته میشد و این نشون میداده که در اون فرهنگ شتر از اهمیت بسیار بالایی برخوردار بوده. در حالی که ما ممکن است به حیوان دیگری که شباهت کمی به شتر هم دارد شتر بگیم! و آب هم از آب تکون نمیخوره!

پس تفکیک کردن واژه‌ها و حتی شاید گاهی واژه سازی برای واژه‌هایی که وجود نداره در یک موضوع تخصصی که واردش میشیم میتونه خیلی کمک کنه که تو اون موضوع زودتر به نتیجه برسیم و اون موضوع نتیجه بهتری داشته باشه.

با مقدمه طولانی بالا یه کم میخوام در مورد مطالبی که در کتاب ارزشمند «جادوی فکر بزرگ» خوندم بگم.

تو این کتاب میگه ما هر کدوممون معمولا یه فکری داریم. به یه هدفی فکر میکنیم، به یه درآمدی فکر میکنیم، به یه کاری فکر میکنیم، به یه سطح رفاهی زندگی فکر میکنیم و… حالا اون فکر شما هرچی باشه، شما به صورت ناخودآگاه برنامه ریزی میشید که به اون فکر برسید.

در مقدمه کتاب میگه ایده این کتاب از اونجا به وجود اومد که من در یک جلسه فروش نشسته بودم و شخصی که سخنران بود داشت شخصی که کنارش بود رو معرفی میکرد که ایشون تونسته بود پنج برابر میانگین بقیه فروشنده‌ها درآمد یا پورسانت داشته باشه. در صورتی که از نظر هوش و استعداد نسبت به بقیه کاملا معمولی بود، مرخصی‌های بیشتری نسبت به میانگین بقیه فروشنده‌ها رفته بود، منطقه فروشش هیچ مزیت خاصی نسبت به سایر فروشنده‌ها نداشت. در ادامه سخنران میگه موفقیت افراد بیش از اینکه به هوش افراد وابسته باشه به میزان تفکر اونها وابسته است.

الان که دارم اینا رو مینویسم در میان واژه‌ها گم شدم. میخوام کمی ملانقطی به واژه‌ها نگاه کنم، همونطوری که شیوا احتمالا میخواست.

شاید اگه هوش رو بخوایم تعریف کنیم هوش به سرعت و دقت حل مسائل در ذهن گفته میشه هوش یه ابزاره؛ و ما گاهی این ابزار رو با اصل هدف سیستم ذهن اشتباه میگیریم.

اما «فکر»، تلاش برای رسیدن به پاسخ یک مسئله است. البته اگه مسئله‌ای باشه.

ما با تخیل می‌توانیم آن تصویر زیبای خیالی که میخواهیم به آن برسیم را تصور کنیم. و با فکر به آن برسیم. انیشتین میگه:

تخیل مهمتر از دانش است.علم محدود است اما تخیل دنیا را دربر می‌گیرد.

اگر ما تخیل نکنیم هدفی نداریم و اگر هدفی نداشته باشیم لزومی به حرکت نیست. بزرگی تخیل میتونه باعث انگیزه بیشتر و بیشتر ما بشه. ما گاهی تخیل یا شاید بهتره بگم تصورمون اینه که آخر ماه اجاره خونمون رو بدیم و بتونیم از پس هزینه‌های روزمره زندگی بر بیایم پس تفکر ما در راستای تصور ما شروع به حل مسئله میکنه و ما رو میرسونه به اون هدف. اما گاهی تخیل میکنیم که مثلا هدف من اینه که تمام مردم دنیا من رو به یک محصول با کیفیت بشناسند (مثل کیم وو چونگ رئیس شرکت دوو) یا اینکه تخیل ما اینه که فلان ماشین رو بخریم، فلان خونه رو بخریم پس وقتی مسئله بزرگه فکر هم مجبوره بزرگ فکر کنه تا بتونه اون مسئله رو حل کنه. گاهی لازمه راه‌های متعددی رو آزمون و خطا کنه و هر بار مطمئن باشه با هر اشتباه به اندازه یک تجربه به هدفش نزدیک تر میشه. مثل ادیسون بعد از ده هزار بار اشتباه میگه:

من شکست نخوردم بلکه ده هزار راه اشتباه را پیدا کردم

فکر میکنم برای انگیزه گرفتن و تمرین رسیدن به هدف تا همین تخیل پیش بریم کافی باشه. چون مراحل بعدی به مراتب سخت‌تر و پرچالش‌تره.

اما اگه بیشتر میخواید پیش برید باید وارد دنیای رویا بشید. دنیایی که محمدرضا برای رها اون رو به تصویر میکشه: محمدرضا به رها میگه: قدر رویاهایت را بدان

درباره‌ی محسن

کل چیزهایی که مینویسم نظر شخصی خودمه و هیچکدوم علمی نیست. به استثناء مطالبی که رفرنس میدم. هرگونه مخالفتی با نظریات من باعث خوشحالیه منه. چون آدم همیشه از مخالفانش چیز یاد میگیره. از موافقانش نهایتا لایک میگیره ;)

۶ نظر

 1. خیلی هم خوووب.اصلا دیگه من نمیگم محسن ببینم با پیش داوریت چه می کنییی؟ 🙂 بازم ممنون از مطالبت

 2. اول از همه بخاطر معرفی این کتاب ازت تشکر می کنم، ما این کتاب را با هدف ایجاد انگیزه در خودمون برای انجام کارها تهیه کردیم. (واقعیت این هست که درمورد کتابهای انگیزشی دچار سرشدگی شده بودم، اما پیشنهاد و پیگیری دوستانه ی تو بهم انگیزه داد برای خرید این کتاب و …) همونطور که همه ی ما میدونیم و توی همین سایت هم خودت و بقیه ی دوستان گفتید، مهمترین عامل حرکت کردن به سمت هدف،داشتن انگیزه هست، و احتمالا انگیزه از احساس نیاز ناشی میشه…

  البته در معرفی این کتاب خود نویسنده اینطور گفته که در تمام فصل ها، ده ها نظریه ی علمی و عملی، تکنیک و قاعده ی کلی وجود دارد که به ما کمک کند تا نیروی بزرگ اندیشی را در خود تقویت کنیم و در سایه ی چنین قدرتی، موفقیت شادکامی و خشنودی را که همیشه در جستجوی آن بوده ایم، بدست آوریم.

  من هم به بهانه شروع دوباره ی این کتاب چند تا جمله از صفحات اول که در مورد اهمیت داشتن افکار بزرگ و مثبت هست، را براتون میارم.

  +شواهد زنده و حقیقی ، یکی پس از دیگری گواهی می دادند که میزان پول در حساب های بانکی میزان خوشحالی و میزان خوشنودی از زندگی، به میزان تفکر شخص بستگی دارد.
  بعد میگه که پس اگه بزرگ اندیشی تا این حد موفقیت آمیز هست پس چرا همه ی افراد اینطور فکر نمی کنند؟ و اینطور جواب میده که همه ی ما بیش از آنکه خود متوجه باشیم تحت تاثیر تفکر اطرافیان هستیم و این تفکر متاسفانه بیشتر از اونکه بزرگ باشه، تفکرات منفی و سطح پایین هست، و همین طرز فکر باعث شکست ما میشه ( شاید این جمله ی محمدرضا بیربط نباشه که میگه انسان از متوسط اطرافیانش بالاتر نمیرود)

  +موفقیت خرجی برنمیدارد . بلکه هر قدم که به پیش برداشته شود بهره ای نیز می بخشد.

  +داوود نبی: هر کس آن چیزی است که در ضمیر مپندارد. “تو همانی که می اندیشی”

  +امرسون: مردان بزرگ کسانی هستند که می دانند اندیشه ها بر جهان حکم می رانند”

  +میلتون در بهشت گمشده: ذهن بر تخت خود نشسته است و می تواند در درون خود بهشتی از جهنم و جهنمی از بهشت برپا کند.

  +شکسپیر: چیزی به نام خیر و شر وجود ندارد، و این مفاهیم ساخته ی ذهن است.

  +بزرگ بیندیشید تا بزرگ زندگی کنید.

  پ.ن۱: ببخشید که این رونویسی کتاب احتمالا برای شماها مفید نیست، ولی فکر می کنم برای من هست 😉
  پ.ن۲: بنظرم در مورد هر کدوم از جملات بالا میتونیم با هم حرف بزنیم.

  • الهام مرسی که این جملات رو نوشتی. خوشحال میشم بازم برامون بنویسی. با اینکه تمام این مواردی که نوشتی تو کتاب بود اما یادآوریش بازم برام لازم بود.
   الهام لطفا تو پیگیری کن با هم ادامه بدیم. این با هم خوندن خیلی خوبه 🙂

   • چشم حتما یادآوری میکنم.راستش خودم امروز دوباره شروع کردم از اول بخونم با اینکه قبلا حدود ۵۰صفحه ای خونده بودم..من همیشه دوست داشتم که طرح کتاب خوانی با دوستانم رو داشته باشم و چه فرصتی بهتر از این که در کنار شما دوستان عزیزم اینکارو انجام بدم:)

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

http://emrooz.ir/wp-content/plugins/wp-monalisa/icons/wpml_bye.gif 
http://emrooz.ir/wp-content/plugins/wp-monalisa/icons/wpml_good.gif 
http://emrooz.ir/wp-content/plugins/wp-monalisa/icons/wpml_negative.gif 
http://emrooz.ir/wp-content/plugins/wp-monalisa/icons/wpml_scratch.gif 
http://emrooz.ir/wp-content/plugins/wp-monalisa/icons/wpml_wacko.gif 
http://emrooz.ir/wp-content/plugins/wp-monalisa/icons/wpml_yahoo.gif 
http://emrooz.ir/wp-content/plugins/wp-monalisa/icons/wpml_cool.gif 
http://emrooz.ir/wp-content/plugins/wp-monalisa/icons/wpml_heart.gif 
http://emrooz.ir/wp-content/plugins/wp-monalisa/icons/wpml_rose.gif 
http://emrooz.ir/wp-content/plugins/wp-monalisa/icons/wpml_smile.gif 
http://emrooz.ir/wp-content/plugins/wp-monalisa/icons/wpml_whistle3.gif 
http://emrooz.ir/wp-content/plugins/wp-monalisa/icons/wpml_yes.gif 
http://emrooz.ir/wp-content/plugins/wp-monalisa/icons/wpml_cry.gif 
http://emrooz.ir/wp-content/plugins/wp-monalisa/icons/wpml_mail.gif 
http://emrooz.ir/wp-content/plugins/wp-monalisa/icons/wpml_sad.gif 
http://emrooz.ir/wp-content/plugins/wp-monalisa/icons/wpml_unsure.gif 
http://emrooz.ir/wp-content/plugins/wp-monalisa/icons/wpml_wink.gif 
 

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.