لیلا اسفندیاری

لیلا اسفندیاری برای من نماد همت و تلاش و پشتکار و اراده است. نمیتونم حس خوبی رو که از خوندن داستانهای لیلا و حسی که از دیدن فیلم‌های لیلا در آپارات و یوتوب گرفتم بیان کنم. اراده‌ای پولادین برای رسیدن به هدف… لیلا اسفندیاری وصف ناپذیر است.

لیلا در سال 89 بدون حمایت خانواده، بدون حمایت فدراسیون کوه‌نوردی و حتی بدون داشتن اسپانسر تصمیم به فتح فنی ترین مسیر صعود جهان که دومین کوه بلند جهان نیز هست می‌گیرد. که متأسفانه با توجه به برف بی‌سابقه‌ای که در آن سال میگیرد و با توجه به موقعیت آب و هوایی بسیار نامساعد که در آن سال پیش رو بود امکان فتح K2 وجود نداشت بعد از صعود به کمپ ۲ تا ارتفاع ۷۵۶۵ متری و با تسلیم شدن تمام گروه‌های کوه نوردی لیلا هم که چاره‌ای جز تسلیم شدن نداشت، تسلیم می‌شود.

پرستو قاسمی می‌گوید:

تلاش لیلا اسفندیاری برای صعود به قلۀ “کی دو” ۷۳ روز به درازا کشید که بیش از ۵۰ روز آن را در “بیس کمپ” با ارتفاعی بیش از پنج هزار متر گذراند تا عملیات هم‌هوایی و آماده‌سازی بدنش را انجام دهد.

اما برای رفتن به “کی دو” سختی‌های زیادی کشید. این سفر برای او ۲۵ میلیون تومان هزینه داشت و حتا مجبور شد برای آنکه به هدفش برسد، از کارش استعفا دهد.

دست نوشته لیلا اسفندیاری
برای بزرگ شدن تصویر دست نوشته لیلا اسفندیاری روی عکس کلیک کنید

به گفته ویکی‌پدیا:

لیلا در یک خانواده مذهبی و مرفه متولد شد. تعصب پدر موجب سخت‌گیری‌ها و محدودیت‌های زیادی در دوران نوجوانی و جوانی لیلا می‌شود. علی‌رغم علاقه وی به تحصیلات دانشگاهی در رشته حقوق، پدرش با این استدلال که در رشته حقوق مجبور است در محیطی مردانه کار کند، وی را وادار به تحصیل در رشته آزمایشگاهی میکروبیولوژی می‌کند. وی بعد از اتمام تحصیل و بازگشت به منزل از خانواده خود جدا می‌شود و خانواده‌اش (پدر خانواده) نیز وی را طرد می‌کنند.

لیلا اسفندیاری از زبان خودش

لیلا اسفندیاری می‌گوید:

همیشه دوست داشتم بگویم که اگر بخواهی- و فقط به اندازه کافی بخواهی- می توانی به هرچه میخواهی برسی و نیازی نیست که شرایط و امکانات خاصی داشته باشی. این تجربه ای است که خودم به آن رسیده ام و بهش ایمان دارم.

در مجله خانه سبز لیلا اسفندیاری گفته بود:

شاید این حرفه را دیر آغاز کرده‌ باشم اما توانستم با ممارست و تلاش بسیار آن را به صورت حرفه‌ای ادامه دهم. زمانی که کارمند بودم به دلیل شغلم گاهی چندین ماه نمی توانستم به کوه بروم. پس از استعفا هم با مشکلاتی مانند دو بار جراحی دیسک کمر، تصادف با موتور و نداشتن پول و تامین هزینه روبه‌رو بودم، اما در خلال این سال‌ها توانستم برنامه‌های کوهنوردی خوبی را در حد توانایی ام ادامه دهم.

لیلا اسفندیاری گاشربروم2
آخرین تصویر لیلا اسفندیاری درارتفاعات گاشربروم 2 از سایت آقای عرفان فکری

سرانجام در سی و یکم تیر ماه 1390 لیلا اسفندیاری در رشته کوه هیمالیا، بعد از صعود قله گاشربروم2 و در راه بازگشت به دلیل خستگی و از دست دادن تعادل سقوط می‌کند و بنا به وصیتش جسدش را در محل سقوط باقی ‌میگذارند.

عرفان فکری:

آقای توماس آربنز یکی از غارنوردای بسیار با تجربه جهان که اهل سوییس بود و من و لیلا رو توی اکسپدیشن بین المللی اکتشاف غار هند دیده بود بعد فوت لیلا جمله ی قشنگی برام فرستاده بود نوشته بود

She lived her dreams

لیلا رویاهاش رو زندگی کرد

 

 

صعودهای لیلا به نقل از ویکی پدیا:

۱۳۸۱ پیمایش کامل غار پراو به عنوان اولین زن
۱۳۸۱ تا ۱۳۸۶ صعود دهها مسیر بر دیواره‌های علم کوه، بیستون، لجور، یافته، اخلمد، صفه، زنوز، کلاهک ماکو و…
۱۳۸۵ صعود یخچال‌های سبلان و کسری
۱۳۸۶ صعود یخچال دره یخار دماوند به عنوان اولین و تنها زن ایرانی
اولین صعود دیواره علم کوه با منیره رفیعی نخستین صعود مستقل زنانه
۱۳۸۰ تا ۱۳۸۹ صعود زمستانه قله دماوند از مسیرهای مختلف
۱۳۸۰ تا ۱۳۸۷ پیمایش زمستانه خط‌الراس البرز
۱۳۸۶ سرپرستی نخستین گروه ایرانی و پیمایش کامل غار نمکدان، طولانی ترین غار نمکی جهان
۱۳۸۷ صعود به قلهٔ نانگاپاربات به ارتفاع ۸۱۲۶ متر و سرپرستی گروه
۱۳۸۸ پیمایش غارهای جیتا، سینک هول بلا و آلبرت در لبنان
۱۳۸۸ سرپرست برنامه اکتشاف غارهای میدان پرآو و اکتشاف غار میراث
۱۳۸۸ شرکت در برنامه بین‌المللی اکتشاف غارهای مگالایای هند به عنوان نماینده ایران
۱۳۸۹ شرکت در برنامه‌های اکتشافی غارهای انگرمینوسپیدان و غار جهان بین
۱۳۸۹ تلاش برای صعود قله کی ۲ دشوارترین کوه جهان و صعود به کمپ ۲ تا ارتفاع ۷۵۶۵ متری
۱۳۹۰ صعود به قله گاشربروم ۲ به ارتفاع ۸۰۳۵ متر و جان باختن در راه بازگشت از قله در اثر سقوط

 

پی‌نوشت:

برای من لیلا نماد عبور از محدودیت‌هاست، نماد اراده پولادین، نماد از جان گذشتن برای رسیدن به هدف… لیلا در راه بازگشت از قله K2 میگه با این صعود نشون دادم که زن ایرانی میتونه…

امیدوارم بتونم ذره‌ای از همت و اراده لیلا رو در راه رسیدن به اهدافم داشته باشم.

روحش شاد

اگه علاقه دارید بیشتر درباره لیلا اسفندیاری بخونید وبلاگی که علیرضای عزیز برای یادبود لیلا درست کرده رو ببینید: http://leila-esfandiari.persianblog.ir/

فیلم‌های لیلا اسفندیاری در سایت آپارات رو اینجا ببینید

۸ نظر

 1. لیلارویاهاشو زندگی کرد….

  چقدر خوبه که الان اینو خوندم. ازت ممنونمhttp://emrooz.ir/wp-content/plugins/wp-monalisa/icons/wpml_good.gif

 2. قابل تامل بود…ممنون
  از لیلا فقط قصه ی آخرین صعود و مرگش رو میدونستم.
  به قول یکی از دوستان، هدف یعنی هرچی داری فدا کنی. و لیلا همین کارو کرده. روحش شاد

  • الهام خیلی از کوهنوردها به هیمالیا رفتند و حتی چند نفر ایرانی اورست رو صعود کردن بین اینها چند نفر زن هم بوده از ایران. اما به نظرم لیلا یه ویژگی متمایز کننده داشت. و اون اینکه تنها پا به K2 گذاشت. بدون حمایت، بدون اسپانسر، بدون حتی یک همراه ایرانی!
   تو ویدئوش میگه که تو K2 همراه چند تا تیم خارجی شده بود که یکی از اونها میگفت ایرانی‌ها تروریست هستن و حاضر نیست با لیلا تو یه چادر باشه. میگفت تو یکی از کمپ‌ها مجبور شده شب تا صبح تو یه چادری بخوابه که ستونش شکسته بوده و با باد شدیدی که میوزید باعث میشد چادر تا صبح محکم بخوره تو سر لیلا! میگفت اون شب تا صبح از سرما لرزیدم.
   یه مستند خارجی گرفتم به اسم سعود به اورست میگفت شبها به سی تا صد درجه زیر صفر میرسه حتی تو اون مستند یکی از همراهان اون مستند ساز از گروه جدا میشه و گم میشه، فردا که به طور معجزه آسایی پیداش میکنن از سرما چشماش کور شده بود و دو تا دستش یخ زده بود که مجبور به قطع دو تا دستش میشه!
   یکی از چیزهای جالبی که میگفت این بود که تو قله اکسیژن هوا یک سوم اکسیژن سطح دریاست و باید وسط راه یکی دو هفته بمونن تا بدن بتونه خودش رو با اکسیژن کم تطابق بده. در غیر اینصورت شش‌ها پر از آب میشن و مرگ حتمی هستش!
   احتمالا بسیاری از کوه نوردهایی که صد سال پیش قصد صعود به اورست رو داشتند و پیش از صعود جان باختند یکی از دلایلش ناآگاهی از همین حقیقت علمی بوده.
   چیزی که جالبه اینه که مسیر صعود K2 حتی از اورست سخت تره و لیلا بدون حمایت و تیم K2 رو انتخاب میکنه. هر چند که به خاطر موقعیت جوی ناجور اون موقع در نزدیکی قله متوقف میشه و امکان صعود کامل به قله رو پیدا نمیکنه. خیلی دوست دارم با یک کوهنوردی که K2 یا اورست رو فتح کرده صحبت کنم.

   • بازم ممنون بخاطر اطلاعات بیشتری که برام گذاشتی.http://emrooz.ir/wp-content/plugins/wp-monalisa/icons/wpml_rose.gif
    واقعا کار لیلا قابل ستایش بوده..کاش من هم ذره ای از همت و پشتکار او را داشتم

 3. ممنون محسن عزیز،
  بعد از مدتها یه مطلب خوندم که به دلم نشست .
  خداوند ایشون رو رحمت کنه. بنظرم وقتی بانو اسفندیاری در آخرین لحظه – به قول مهندس شعبانعلی- “فرشته مرگ ” رو ملاقات کردند برعکس خیلی از ماها خیلی حرفا واسه گفتن داشتند…

 4. راستش محسن چند ماهی هست که توی اینستاگرام و فضاهای مشابه مقاومت شدیدی نسبت به نقل قول ها و جملات آموزنده دارم. مثلا پیج سخنان ماندگار که من خیلی دوست ش دارم و برای ادمین ش هم خیلی احترام قائلم . با وجود اینکه ، مطالب رو دوست دارم ولی در لحظه ی تصمیم -تصمیم لایک کردن یا نه -از لایک کردن منصرف میشم . میدونی چیه ؟! در مورد خودم حس میکنم وقتی یه مطلب مهم رو که عصاره ش شده یه جمله یا نقل قول کوتاه رو میخوندم گاها بدلیل سستی و بی انگیزگی و حتی به دلیل مشغله به این بهانه که یادم باشه حتما به این جمله عمل کنم ، بقول متمم یه دانش دارم که در سطح اطلاعات متوقف شده . حالا مسئله اینه که درونم به من این پیغام رو میده که تو این دانش و اطلاعات صرف رو داری . و از طرفی من دیتا مو بی استفاده رها کردم . در دراز مدت حس بدی به خودم تحمیل کردم !!
  این بود که نه اینکه نخونم تون مطالب رو ولی تا زمانیکه حتی بخش ناچیزی از اون توصیه رو بهش عمل نکردم لایکش نمیکنم .(حتما متوجه شدی که ، توی این سیستم من لایک کردن رو شاخص قرار دادم برای خودم ! http://emrooz.ir/wp-content/plugins/wp-monalisa/icons/wpml_wink.gif)

 5. منم به دلم نشست اقا محسن.
  لیلا از دید من : کسی که به عشقش تو دنیا رسید و خودش انتخاب کرد که چگونه زندگی کنه و حتا در کجا و چطوری دنیا رو ترک کنه .

  • مرسی. فیلمهای لیلا رو که میبینم همش میگم کاش یک درصد لیلا همت داشتم. این حرف خیلی حرف بزرگیه که «لیلا رویایش رو زندگی کرد»

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

http://emrooz.ir/wp-content/plugins/wp-monalisa/icons/wpml_bye.gif 
http://emrooz.ir/wp-content/plugins/wp-monalisa/icons/wpml_good.gif 
http://emrooz.ir/wp-content/plugins/wp-monalisa/icons/wpml_negative.gif 
http://emrooz.ir/wp-content/plugins/wp-monalisa/icons/wpml_scratch.gif 
http://emrooz.ir/wp-content/plugins/wp-monalisa/icons/wpml_wacko.gif 
http://emrooz.ir/wp-content/plugins/wp-monalisa/icons/wpml_yahoo.gif 
http://emrooz.ir/wp-content/plugins/wp-monalisa/icons/wpml_cool.gif 
http://emrooz.ir/wp-content/plugins/wp-monalisa/icons/wpml_heart.gif 
http://emrooz.ir/wp-content/plugins/wp-monalisa/icons/wpml_rose.gif 
http://emrooz.ir/wp-content/plugins/wp-monalisa/icons/wpml_smile.gif 
http://emrooz.ir/wp-content/plugins/wp-monalisa/icons/wpml_whistle3.gif 
http://emrooz.ir/wp-content/plugins/wp-monalisa/icons/wpml_yes.gif 
http://emrooz.ir/wp-content/plugins/wp-monalisa/icons/wpml_cry.gif 
http://emrooz.ir/wp-content/plugins/wp-monalisa/icons/wpml_mail.gif 
http://emrooz.ir/wp-content/plugins/wp-monalisa/icons/wpml_sad.gif 
http://emrooz.ir/wp-content/plugins/wp-monalisa/icons/wpml_unsure.gif 
http://emrooz.ir/wp-content/plugins/wp-monalisa/icons/wpml_wink.gif 
 

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.