محسن-اعتیاد به روزمرگی

تو متمم خیلی در مورد اعتیاد خوندیم. اعتیاد به کار، اعتیادهای مثبت، اعتیاد به شبکه‌های اجتماعی و …
ذهن ما دائما در حال ساده سازی است و به دنبال ایجاد فرآیندهای منظمی هست که بتونه با ایجاد اون فرآیندها با انرژی کمتر کار بیشتری رو انجام بده. این فرآیند تو بعضی جاها خیلی خوبه. برای کسانی که یه زندگی روزمره دارند و در مقابل رویدادهای مختلف عکس العمل‌های معین دارند.
اما بعضی از ما در مسیر زندگی مایلیم تا از این چرخه روزمرّگی بیرون بیایم و بتونیم با مدیریت قسمت‌های مختلف زندگی به کارآیی بیشتری برسیم. انسانهایی که نیازدارند رشد داشته باشند و تغییر کنند لازمه که بتونن از این چرخه اعتیاد آمیز روزمرگی خارج بشن.
یه زمانی من خیلی سرم شلوغ بود و همیشه از کمبود وقت گلایه داشتم. از صبح تا انتهای شب میموندم سر کار و کارها تموم نمیشد. برای ساماندهی کارها و تسلط بیشتر به وقتم اومدم چند روز کارهام رو از صبح تا شب به صورت جزئی نوشتم. تماس‌ها، جلسات و هرچیزی که کوچکترین وقتی از من میگرفت رو یادداشت کردم. به این نتیجه رسیدم خیلی از کارها رو میتونم به دیگری واگذار کنم و خیلی از کارها اصلا انجامش ضروری نیست. در شلوغ‌ترین ایام کاری تصمیم گرفتم یک هفته مسافرت برم و تا جایی که میشه از کارهای روزمره فاصله بگیرم. جالب بود که اگه در حالت عادی یک ساعت مرخصی به نظرم خیلی زیاد بود اما وقتی یک هفته نبودم اتفاق خاصی نیوفتاده بود. اینجا بود که متوجه شدم دچار اعتیادهای روزمره شدم.
فکر میکنم در جریان این اعتیادها ما خیلی توانایی‌های اصلی رو از دست میدیم. مثلا کسی که دائما در حال انجام کارهای کوچک گوناگون هستش مبتلا به استرس میشه و از طرف دیگه به مرور فراموشی میگیره. فراموش کردن ساده‌ترین کاریه که ذهن میتونه انجام بده تا ما رو از استرس نجات بده.
سعی کنیم اعتیادهایی که در زندگی روزمره ما ایجاد شده رو بشناسیم، اونها رو جدی بگیریم. ما هزینه‌های زیادی بابت این اعتیادها پرداخت میکنیم.
خیلی میشه در این باره گفت، اما فعلا به همین نوشته کوتاه بسنده میکنم. شاید زمانی دیگر به این موضوع پرداختم و در موردش بیشتر نوشتم.

پی‌نوشت: یه کامنتی در خصوص این بحث تو یکی از درس‌های متمم به اسم «اثرات انجام چند کار همزمان بر روی مغز» متمم گذاشته بودم که لینکش تو کامنت‌ها هست، الهام از این کامنت خوشش اومد و نظرش این بود که این کامنت رو توی سایت بیاریم. کامنت رو کپی میکنم اینجا:

اعتیاد فکر میکنم بهترین واژه است برای چند وظیفه گراها. من بارها و بارها سعی کردم بعضی کارها رو حذف کنم مثلا ایمیلم رو سه بار در روز فقط چک کنم، شبکه های اجتماعی رو مثل واتس آپ و اینستاگرام بارها حذف کردم اما دقیقا مثل یک معتاد در خلاء ایجاد شده گمشده ای داشتم! نگران بودم که الان یک کاری باید انجام بدم و نباید بیکار باشم.
استرسی بیشتر از استرس در حال مالتی تسکینگ بودن رو تجربه میکردم. الان که چند روزه تمام شبکه های اجتماعی رو حذف کردم و به مرور اون حس اعتیاد آمیز داره از بین میره، ذهنم مرتب داره به دنبال یک اعتیاد دیگه میگرده، چیزی مثل کتاب خوندن، متمم خوانی و هر برنامه دیگه ای که بتونه جایگزین اون اعتیاد قبلی کنه.
هرچند که این نوع اعتیاد مثبت تر از اعتیاد قبلی است و تمرکز بیشتری میطلبه و مالتی تسکینگ کمتری اتفاق میوفته؛ اما به نظرم همینکه فرصت استراحت و تفکر آزاد رو از ذهن میگیره به چند دلیل میتونه خوب نباشه.
اول اینکه ذهن خسته میشه و کاراییش در مواقع لزوم پایین میاد.
دوم اینکه فرصتی برای تحلیل رویدادهایی که برامون اتفاق افتاده و آموزشهایی که میبینیم رو پیدا نمیکنیم.
سوم اینکه احتمالا چون کمتر از ریکاوری اطلاعات مغز استفاده میکنیم به مرور دچار فراموشی میشیم.
من ذهن رو به یک انبار تشبیه میکنم که هر رویداد یا هر مطلب آموزشی، مثل یک وسیله جدید درون انباره و وقتی ما اعتیادگونه این انبار رو پر میکنیم تبدیل به کوهی از وسایل بی استفاده میشه که ما هرگز نمیتونیم وسایل قدیمی رو پیدا کنیم. انباری با ارزش خیلی بالا که برای صاحب اون کمترین ارزشی نداره.
وقتی ما فرصتهایی خالی رو برای ذهن ایجاد میکنیم شروع میکنه به مرتب کردن و قفسه بندی اون انبار. و فقط در این صورته که میتونه از اطلاعات به دست اومده استفاده کنه.

درباره‌ی محسن

کل چیزهایی که مینویسم نظر شخصی خودمه و هیچکدوم علمی نیست. به استثناء مطالبی که رفرنس میدم. هرگونه مخالفتی با نظریات من باعث خوشحالیه منه. چون آدم همیشه از مخالفانش چیز یاد میگیره. از موافقانش نهایتا لایک میگیره ;)

۱۲ نظر

 1. سلام
  اول تشکر میکنم بخاطر این پست، بعد از متمم خوانی،اومده بودم اینجا تا از سکوت سایت گلایه کنم:) و زیر پستی که شیوا مدتها قبل گذاشته بود بنویسم که شیوا انگار این بوته داره خشک میشه…ولی با دیدن دو پست جدید خیلی خوشحال شدم;-)
  و اینکه خیلی هم به موقع بود، من یکی از اعتیادهام اعتیاد به شبکه های اجتماعی هست، اول فیسبوک بعر توئیتر و در یکسال گذشته واتساپ و اینستاگرام…فیسبوک و توئیتر با اومدن واتساپ و اینستاگرام کمرنگتر شد و ی جورایی میتونم بگم حذف شد. طوری که چندماه یکبار سر میزنم . محسن قبلا فکر میکردم اعتیادم به این دو شبکه از بین رفته ولی وقتی بخوام با خودم روراست باشم میفهمم که این اعتیاد از بین نرفته و فقط من این دو را با چیزهای جدید جایگزین کردم درواقع اعتیادی دیگر…این روزها که گروههای واتساپم رو حذف کردم و کمتر به اینستاگرام سر میزنم متوجه وقت و تمرکز بیشتری که بدست آوررم، میشم ولی همین حالا هم نتونستم اعتیادم رو از بین ببرم.طوری که اگه یک روز بخاطر نبود اینترنت نتونم به اینستاگرام سر بزنم یا پیام های واتساپم رو چک کنم دچار نوعی خلاء میشم و خیلی واضح عصبی میشم.هرچند که سعی کنم خودم رو با خواندن کتاب و کارهای دیگه سرگرم کنم. جالب اینجاست که هیچ کدوم از این شبکه ها دیگه برام لذتبخش و هیجان انگیز نیست و فقط و فقط از سر عادت به سمت اونها کشیده میشم.

  • الهام مرسی که سر زدی و از سر لطف، چرک نویسهای من رو خوندی.
   امیدوارم به زودی فرصت کنی و اینجا برامون بنویسی.
   الهام در مورد این نوع اعتیاد و دلیل اون، متمم یه درس خیلی خوب گذاشته که شاید خونده باشی. منم یه کامنت اونجا گذاشتم که برای بعضی از دوستای متممیمون جالب بوده. اگه حوصله داشتی اون درس و کامنتم رو هم بخون و نظرت رو همینجا یا تو متمم برام بنویس.
   http://www.motamem.org/?p=11017&cpage=2#comment-35624

   • خواهش میکنم.ممنون از تو که لطف میکنی و مطالب مفیدی رو با ما به اشتراک میگذاری.
    محسن من اون پست و کامنت تو رو خوندم.در مورد واژه اعتیاد که بکار بردی من هم باهات موافقم.درمورد مالتی تسکینگ ها این صدق میکنه که خیلی از کارهاشون لازم و ضروری نیست و از سر عادت به اون دچار شدن، مثله چک کردن گوشی درحین مطالعه.
    راستش من هیچ وقت خودمو مالتی تسکینگ نمیدونستم و شاید جالب باشه بدونید که توی خونه به اسم یک بعدی معروفم;-):-)و البته مثل خیلی از دوستانی که در متمم اعلام کردند، من هم این رو نوعی نقطه ضعف میدونستم.اما با خواندن اون درس متمم فکر میکنم که من هم جز چندوظیفه گرا هستم.و قسمت زیادی از این کار در فکر و ذهن ما انجام میگیرد.و همین باعث نوعی فرسایش در ما میشه.
    کامنتت خیلی خوب و کامل بود و به چند تا نکته خیلی خوب اشاره کرده بودی.اینکه فکر کردن اینکه چه کارهای مفیدی انجام بدیم فرصت استراحت و آزادی فکر رو از ما میگیره و اون قسمتی که ذهن رو به انبار بزرگ تشبیه کرده بودی هم برام جالب بود
    پ.نمیدونی ساعت 3:40دقیقه کامنت گذاشتن با گوشی چقدر سخته؟;-):-D
    پ.ن2:کامنتت رو با اجازه کپی میکنم در ادامه تا دوستان راحتتر بخونند و نظرشون رو بگن و بنظرم نکات مفیدی دار

    • مرسی الهام. خوشحالم که کامنتم برات مفید بوده.
     پ.ن: اجازه میدم کامنتم رو کپی کنی!http://emrooz.ir/wp-content/plugins/wp-monalisa/icons/wpml_yahoo.gifhttp://emrooz.ir/wp-content/plugins/wp-monalisa/icons/wpml_yahoo.gifhttp://emrooz.ir/wp-content/plugins/wp-monalisa/icons/wpml_yahoo.gif

     • محسن من دیشب سه بار کامنت نوشتم و دیگه سایت و گوشی هنگ کرده بودند:)))))واسه همین صبح که بیدار شدم اول چک کردم ببینم بالاخره کامنتم ارسال شده یا نه:-);-)یعنی اگه ارسال نشده بود عمرا دیگه کامنت مینوشتم.اون هم کامنتهای من که خودش به اندازه ی یک پست طولانیه:))
      در ضمن منتظر اجازه ت نبودم.دیشب هرکاری کردم کامنتت کپی پیست نمیشد اینجاhttp://emrooz.ir/wp-content/plugins/wp-monalisa/icons/wpml_yahoo.gifhttp://emrooz.ir/wp-content/plugins/wp-monalisa/icons/wpml_mail.gif

     • الهام من به نیابتت تو پی نوشت پستم کامنتم رو کپی کردم. http://emrooz.ir/wp-content/plugins/wp-monalisa/icons/wpml_wink.gif

 2. سلام بر امروز و درود بر امروزی های عزیزم
  سلام محسن
  از نوشته ت خوشم اومد . چه خوب شد که در مورد این موضوع نوشتی راستش این مسئله مدتی هست که دغدغه ی منه.
  خیلی جالبه ، من دقیقا گرفتار عوارض این اعتیاد شدم مثلا فراموشی اونم برای من که همیشه منضبط و ontimeکه هیچ ، intime بودم ، یه فاجعه محسوب میشه .
  ولی توصیه های دوستانم و بخصوص خودت خیلی بهم کمک کرد . بنظرخودم مشکل من از اونجایی نشات میگیره که قادر به اولویت دادن به امورم نیستم و درنتیجه انجام همزمان کارها راه حل ناقصی هست که ذهن کمال گرا و مالتی مکسر من برام سرو میکنه !!! http://emrooz.ir/wp-content/plugins/wp-monalisa/icons/wpml_negative.gif
  این پدیده در من باعث میشه کلی کار نیمه تموم پیش روی خودم ببینم و بار منفی ش روانم بهم بریزه و در یک تصمیم انتحاری قید همه ی کارهارو بزنم بگم : اصلا هیچکدوم رو انجام نمیدم !!!http://emrooz.ir/wp-content/plugins/wp-monalisa/icons/wpml_sad.gif
  ولی راستش این پست و صحبت ها و راهنمایی های تو خیلی خیلی بهم کمک کرد محسن . واقعا ازت ممنونم. البته البته ناگفته نماند که یه دوست دیگه هم که مثل تو خیلی بهم لطف داره توی این اوضاع بهم ریخته م کنارم موند و مواظبم بود و با اینکه کامنتم رو اینجا نمیبینه ولی ازش تشکر می کنم .
  این پست رو دیروز صبح خوندم و باجمع بندی از گفته ها و نوشته ها ت موفق شدم دیروز عصر دوتا از کارهایی رو که به مدت حداقل دوماه تعلیق و رها شده بود رو دوباره استارت بزنم.
  ممنون http://emrooz.ir/wp-content/plugins/wp-monalisa/icons/wpml_rose.gif

  • سلام زهرا
   خوشحالم که برات مفید بوده.
   زهرا فکر میکنم با توجه به این قابلیت ذهن ما باید توجه کنیم که در کجاها قرار است اعتیاد ایجاد کنیم و در کجاها قرار نیست اعتیاد داشته باشیم. به نحوی باید مدیریت اعتیاد خودمون رو در دست بگیریم.
   یک نکته دیگه ایجاد فضاهای واقعا خالی تو زندگیه. که موبایل دستمون نباشه، هیچ کار دیگه هم نداشته باشیم و بتونیم ورودی‌های ذهن رو دسته بندی کنیم. (همون که محمدرضا میگه گاهی ساعت‌ها روی کاناپه لم میدم و به دیوار روبروم نگاه میکنم)
   یک نکته دیگه که الان دوست دارم اضافه کنم اینه که ورودی‌های ذهن به نظرم باید کم و در حوزه دغدغه اصلی ما باشه تا بتونیم اونها رو پردازش کنیم. در غیر اینصورت اگه ورودی‌های متعددی از درس‌ها و رویدادها و دغدغه‌ها و موضوعات مختلف داشته باشیم احتمالا ترجیح میدیم که از اون فرصت‌های خالی که برای ذهن پیش میاد فاصله بگیریم و عملا خیلی رباتیک بدون فکر کردن مجبوریم کار کنیم. یه شیوه دیگه هم که موقعی که تو حال خودمون هستیم میتونه خوب باشه اینه که مثلا کتاب که میخونیم بعد از هر محتوای خوب چند دقیقه مطالعه رو متوقف کنیم و به اون محتوا فکر کنیم تا دقیقا هضم بشه.
   شاید این پراکنده کاری که من و تو داریم بیشتر به این دامن بزنه که تو یک نقطه بخوایم از همه چیز فرار کنیم و به قولی ذهنمون کاملا هنگ میکنه.
   خوشحال میشم تو هم از تجربیاتت برام بنویسی و به من کمک کنی که بهتر از این مشکل بیام بیرون

  • زهرا از اینم خیلی خوشم اومد. به نظرم میتونه کمکمون کنه
   http://www.motamem.org/?p=6824

 3. میکروفن کنفرانس

  سلام ممنون از سایت بسیار خوبتون

 4. فروش دوربین مداربسته

  سایت بسیار خوبی دارین

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

http://emrooz.ir/wp-content/plugins/wp-monalisa/icons/wpml_bye.gif 
http://emrooz.ir/wp-content/plugins/wp-monalisa/icons/wpml_good.gif 
http://emrooz.ir/wp-content/plugins/wp-monalisa/icons/wpml_negative.gif 
http://emrooz.ir/wp-content/plugins/wp-monalisa/icons/wpml_scratch.gif 
http://emrooz.ir/wp-content/plugins/wp-monalisa/icons/wpml_wacko.gif 
http://emrooz.ir/wp-content/plugins/wp-monalisa/icons/wpml_yahoo.gif 
http://emrooz.ir/wp-content/plugins/wp-monalisa/icons/wpml_cool.gif 
http://emrooz.ir/wp-content/plugins/wp-monalisa/icons/wpml_heart.gif 
http://emrooz.ir/wp-content/plugins/wp-monalisa/icons/wpml_rose.gif 
http://emrooz.ir/wp-content/plugins/wp-monalisa/icons/wpml_smile.gif 
http://emrooz.ir/wp-content/plugins/wp-monalisa/icons/wpml_whistle3.gif 
http://emrooz.ir/wp-content/plugins/wp-monalisa/icons/wpml_yes.gif 
http://emrooz.ir/wp-content/plugins/wp-monalisa/icons/wpml_cry.gif 
http://emrooz.ir/wp-content/plugins/wp-monalisa/icons/wpml_mail.gif 
http://emrooz.ir/wp-content/plugins/wp-monalisa/icons/wpml_sad.gif 
http://emrooz.ir/wp-content/plugins/wp-monalisa/icons/wpml_unsure.gif 
http://emrooz.ir/wp-content/plugins/wp-monalisa/icons/wpml_wink.gif 
 

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.