محسن- تغییر و آموخته‌هایی از یک دوست

بعضی از دوستانم در طول دوستی مسیر زندگی من رو عوض کردند. شاید انعطاف پذیری من با وجود این دوستان بیشتر شد. بعد از گذشت سالها به دوستی گفتم تو در من تغییرات زیادی ایجاد کردی و از من سوال کرد که این تغییرات خوب بوده یا بد؟

پاسخ دادن به این سوال در آن لحظه برایم یک چالش جدی بود. من چقدر تغییر کرده بودم تغییراتی که مدتها و حتی در لحظه آن سوال به زور به خودم می‌قبولاندم که منفی هستند. بعد از چند ثانیه که از این چالش گذشت و طوفانی در من برپاشد گفتم مگه ما تغییر بد هم داریم؟! یک گفتگوی درونی با خودم شکل گرفت که داشتم بلند بلند برای آن دوستم میگفتم. انگار دارم یک بحث رو با اون جمع بندی میکنم. سوال ساده‌ای که از من پرسید چالش بزرگی رو برام ایجاد کرد و ظرف چند ثانیه حالا داشتم نتیجه اون چالش و طوفانی که در من ایجاد شده بود رو بیان میکردم.

گفتم: مگه تغییر بد هم داریم؟

بعد پیش خودم فکر کردم شاید «فریب» یک تغییر منفی و بد باشه. و گفتم البته تغییری غیر از فریب و بعد دوباره گفتم حتی تغییر فریب آلود هم به ما گوشزد میکنه خلاءهایی در تو هست و باز هم تغییر مثبتی برای من خواهد بود.

گاهی تعصبات ما به ما اجازه نمی‌دهند که یک تغییر را مثبت ارزیابی کنیم اما خواه یا ناخواه هر تغییری در روند مثبت اتفاق افتاده و با هر تغییری ما کمی بزرگتر از قبل از تغییر می‌شویم. حتی اگر آن تغییر اشتباه بوده باشد یک تجربه به ما اضافه شده و یک گام به جلوتر حرکت کرده‌ایم.

تغییر و عذاب وجدانی به نام تعصباین گفتگو چند روز پیش هم با یک دوست دیگر تکرار شد. من گفتم با تو تغییر کردم. آن دوستم گفت تغییر خوب یا تغییر بد؟ و این بار دیگر آن چالش رو نداشتم. از چالش قبلی تا امروز دیگر میدانم که هر تغییری تغییر مثبت است و ما تغییر منفی نداریم. و اگر حس کردم جایی تغییری منفی است باید بدانم که در جایی از ذهنم تعصب‌هایی هست که با وجود اینکه تغییر کردم آن تعصب به عنوان یک عذاب وجدان برای من نمی‌گذارد از آن تغییر لذت ببرم.

به باور وینستون چرچیل:

«متعصب کسی است که نمی‌تواند نظر خود را تغییر دهد یا موضوع را عوض کند»

با تعریف وینستون چرچیل از متعصب میتونیم بین تعصب و خط قرمز تفاوت قائل بشیم. در واقع ما خطوط قرمز رو تعیین می‌کنیم اما تعصب ما را انعطاف ناپذیر می‌کنه. در واقع شاید بتونیم بگیم که انسان متعصب خطوط قرمز زیادی دارد اما نمی‌توان به کسی که برای خودش خطوط قرمز تعریف کرده متعصب گفت. فکر میکنم تعصب از یک عامل خارج از ذهن انسان شکل میگیره و خطوط قرمز از درون ذهن گذاشته میشن. به عنوان مثال من به یک تیم ورزشی متعصبم اما به طور منطقی نمیتونم در مورد این تعصبم توضیح بدم و با منطق قوی‌تر اون رو کنار بذارم. شاید هم بتونیم بگیم که تعصب از احساس سرچشمه میگیره و خطوط قرمز از منطق و به خاطر همینه که ما در مواقعی که متعصبانه عمل میکنیم هیچ توضیح منطق پذیری بابت عملکردمون نداریم.

فیلسوف جرج سانتایانا تعصب را اینچنین تعریف کرده‌است

«تلاش خود را مضاعف‌کردن وقتی هدف را فراموش کرده‌اید»

طبق تعریف سانتایانا هم میتونیم بگیم که وقتی تعصب داریم خطوط قرمز بدون هدف برای ما ترسیم می‌شوند و وقتی هدف داریم خطوط قرمز را خودمان و بر مبنای اهدافمون ترسیم میکنیم.

من فکر میکنم مقدار زیادی از انرژی ما در طول زندگی صرف خطوط قرمز ما میشه، شاید خیلی بیشتر از 80 درصد کل انرژی ذهن ما در طول زندگی!

امروز میدونم دوستم باعث تغییر من شد. باعث شد مرزبندی‌هایی که دارم رو دقیق‌تر انجام بدم و کمتر بابت این مرزبندی‌ها انرژی بذارم. باعث شد بسیاری از انتخاب‌ها رو تو زندگی راحت‌تر انجام بدم. و در نهایت اینکه ذهن چالاک‌تری داشته باشم. باعث شد کمتر نگاه‌های تعصب آمیز داشته باشم و مرزبندی‌هایی که دارم از روی هدف های مشخص تعیین شده باشه نه از روی عادت یا هدف‌های فراموش شده.

امروز میخوام از اون دوست تشکر کنم به خاطر تغییری که در مدل ذهنی من داد.

درباره‌ی محسن

کل چیزهایی که مینویسم نظر شخصی خودمه و هیچکدوم علمی نیست. به استثناء مطالبی که رفرنس میدم. هرگونه مخالفتی با نظریات من باعث خوشحالیه منه. چون آدم همیشه از مخالفانش چیز یاد میگیره. از موافقانش نهایتا لایک میگیره ;)

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

http://emrooz.ir/wp-content/plugins/wp-monalisa/icons/wpml_bye.gif 
http://emrooz.ir/wp-content/plugins/wp-monalisa/icons/wpml_good.gif 
http://emrooz.ir/wp-content/plugins/wp-monalisa/icons/wpml_negative.gif 
http://emrooz.ir/wp-content/plugins/wp-monalisa/icons/wpml_scratch.gif 
http://emrooz.ir/wp-content/plugins/wp-monalisa/icons/wpml_wacko.gif 
http://emrooz.ir/wp-content/plugins/wp-monalisa/icons/wpml_yahoo.gif 
http://emrooz.ir/wp-content/plugins/wp-monalisa/icons/wpml_cool.gif 
http://emrooz.ir/wp-content/plugins/wp-monalisa/icons/wpml_heart.gif 
http://emrooz.ir/wp-content/plugins/wp-monalisa/icons/wpml_rose.gif 
http://emrooz.ir/wp-content/plugins/wp-monalisa/icons/wpml_smile.gif 
http://emrooz.ir/wp-content/plugins/wp-monalisa/icons/wpml_whistle3.gif 
http://emrooz.ir/wp-content/plugins/wp-monalisa/icons/wpml_yes.gif 
http://emrooz.ir/wp-content/plugins/wp-monalisa/icons/wpml_cry.gif 
http://emrooz.ir/wp-content/plugins/wp-monalisa/icons/wpml_mail.gif 
http://emrooz.ir/wp-content/plugins/wp-monalisa/icons/wpml_sad.gif 
http://emrooz.ir/wp-content/plugins/wp-monalisa/icons/wpml_unsure.gif 
http://emrooz.ir/wp-content/plugins/wp-monalisa/icons/wpml_wink.gif 
 

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.