آشنایی با تست های کنکور خیلی مهمه. یکی از برنامه های مهم دوره کنکور، تست زدن هست. اما بسیاری از دانش آموزان از این کار غافل هستند و تست زدن را تمرین نمی کنند؛ یا اگر تست می زنند، درست تست نمی زنند. من در این مطلب می خواهم درباره انواع تست های اصلی و نکات مربوط به آن صحبت کنم.

آشنایی با تست های کنکور

اما قبل از ورود به بحث می خواهم یک نکته مهم به شما بگویم و آن هم اینکه در تجربه گفتگو با رتبه های برتر کنکور به این نتیجه رسیدم که همه آن ها – یعنی رتبه برترها – اساس مطالعه شان در سال کنکور، بر اساس تست زدن بوده است؛ یعنی اصل فرایند یادگیری شان هنگام تست زدن اتفاق می افتاده. اما اینطور نیست که همینطور یک تست بزنی و همه چیز درست شود و رتبه برتر شوی و تمام!

به عبارتی تست زدن هم تکنیک های خاص خودش را دارد. که در این مطلب خوب و بد تست های اصلی را معرفی و بررسی می کنیم.

آشنایی با تست های کنکور

خوب، بد ، تست! ( با یه «تست» بهار نمیشه!)

ما سه دست تست اصلی داریم؛ تست آموزشی، تست تکمیلی و تست زمان دار؛ تمام جزئیات مربوط به هرکدام از این دسته ها را در ادامه معرفی می کنم:

 تست آموزشی: تستش کن!

تست آموزشی چیست؟! تعریف این تست، از عنوانش مشخص است دیگر! یعنی تستی که به هدف یادگیری و آموزش انجام می شود. ماجرا را پیچیده نکنید! منظورم همان مثال ها و تمرین هایی که لابلای درسنامه ها یا ویدئوی آموزشی مطرح می شود. این تست ها معمولا جامع نیستند و فقط ناظر به یک بخش خاص هستند؛ خب طبیعی هم هست! چون قرار است با حل کردن این تست ها، آن مطلب را یاد بگیرید!

حالا چطور تست آموزشی بزنیم؟ چه نکاتی در این رابطه مهم هستند؟

یا حلش کن یا بمیر!

تست آموزشی را کامل و دقیق حل کن! وسط حل تست به پاسخنامه نگاه نکن! چرا؟ خب معلوم است دیگر! تو قرار است با حل تست آموزشی، درس را یاد بگیری! مطلب را ذهنی حل نکن! تمام مراحل حل سوال را ( خصوصا تست های ریاضی و فیزیک) کامل بنویس.

 تبریگ می گویم! شما صفر درصد زدید!

نتیجه در تست های آموزشی اصلا مهم نیستند! نگران نباشید که سوال را غلط حل کردید. چون در این تست ها دنبال نتیجه نیستیم. اتفاقا اگر تستی را غلط حل کنید، باید خوشحال باشید. چون نقطه ضعفتان را می فهمید و می توانید با برطرف کردنش، یادگیری تان را کامل تر کنید.

 «بلدم بلدم» نداریم!

بعد از حل تست آموزشی، پاسخنامه را کامل و دقیق بخوانید. حتی اگر تست را درست حل کرده باشید. اینکه بگویید این تست را بلدم پس نیاز نیست پاسخنامه را بخوانم، اشتباه است. حداقل فایده اینکار این است که مطلب در ذهن شما تثبیت می شود؛ و اینکه شاید نویسنده یا مدرس، با یک راه حل بهتر سوال را حل کرده باشد.

 تست های تکمیلی! یک تست و دو نشون!

تست های تکمیلی، بعد از مطالعه درس و آموزش اصلی انجام می شود. این تست ها با دو هدف انجام می شود: عمیق شدن یادگیری و همچنین ارزیابی کردن خودمان! یعنی بفهمیم چقدر از مطلب را یاد گرفته ایم و کجا مشکل داریم. تست های تکمیلی باید با فاصله ای نسبت به آموزش اصلی، انجام شود. حداقل 2 ساعت پس از آموزش. البته اگر یک روز فاصله بین آموزش و تست های تکمیلی قرار دهیم بهتر است.

در تست تکمیلی باید به نکات زیر دقت کنید:

پیش مطالعه ممنوع!

قبل از شروع تست های تکمیلی، به هیچ وجه مطلب را مرور نکنید. هدف این تست ها این است که بفهمیم مطلب را عمیقا یاد گرفته ایم یا نه! خب اگر درس را قبل از تست تکمیلی مرور کنید، شاید درصد بالایی بزنید، ولی این درصد واقعی نیست.

کورنومتر ممنوع!

تست های تکمیلی، مانند تست های آموزشی، زمان دار نیستند. یعنی محدودیت زمانی ندارند. پس با خیال راحت، کورنومتر را توی سطل آشغال بیندازید و با تمرکز بالا سوالات کنکور سراسری را حل کنید.

زیر 30 درصد ممنوع!

برخلاف تست آموزشی که گفتیم نتیجه به هیچ وجه مهم نیست، در تست تکمیلی نتیجه برای ما اهمیت دارد. البته در تست های تکمیلی دنبال درصدهای خیلی بالا نیستیم. همینکه 40، یا 50 درصد هم بزنید خوب است. اما اگر نتیجه خیلی ضعیف باشد (مثلا زیر 30 درصد) باید بگویم که روند یادگیری شما کامل نشده و حتما باید برگردید و درسنامه را مرور کنید.

 تست زمان دار؛ ارباب تست ها!

تست زمان دار، مهمترین نوع تست است؛ ولی خب «خیلی ها» نسبت به آن بی توجه هستند. البته این مطلب عجیب نیست؛ چون قرار نیست «خیلی ها» رتبه برتر کنکور شوند!

بعد از تست تکمیلی، نوبت به تست زمان دار می رسد. تعداد تقریبی تست زمان دار برای هر مبحث آموزشی در درس های اختصاصی بین 15 تا 20 تست، و در درس های عمومی بین 30 تا 40 تست است. برخلاف بسیاری از مشاورها که اعتقادی به تست زمان دار ندارند، باید بگویم که تقریبا تمام رتبه برترهای کنکور، بیشتر زمان درس خواندنشان را به تست زمان دار اختصاص می دادند. می دانم الان کلی سوال دارید که «چطور تست زمان دار بزنیم؟» ، «تست از کجا بیاوریم؟» و هزار سوال دیگر! پس با من همراه باشید!

وقت تمام! برگه ها بالا!

مهمترین نکته تست زمان دار، این است که زمانش محدود است! خسته نباشید این را که خودمان هم می دانستیم! اما مساله این است که سر این زمان محدود، نباید با خودتان شوخی داشته باشید. یعنی دقیقا به اندازه زمان کنکور باید برای هر تست وقت بگذارید. (برای هر تست اختصاصی حدودا 1.5 دقیقه) و حتی یک ثانیه هم نباید به خودتان تخفیف بدهید؛ و تا وقت تمام شد دست از کار بکشید و برگه ها را بالا بگیرید. با این کار، نتیجه شما به واقعیت نزدیک تر است.

خسته نباشی دلاور، خداقوت پهلوان!

سوالات تست زمان دار، باید سوال های جدید باشند. یعنی نباید تا به حال حلش کرده باشید. خب اینکه تست های قبلی را جمع کنید و دوباره حل کنید و درصد بالایی بزنید، واقعا هنر کرده اید! خسته نباشی دلاور!

بلکه باید از تست های سال های قبل کنکور، یا از کتاب های تست، یک دسته تست را انتخاب کنید و حل کنید. کم کم داری آشنایی با تست های کنکور رو متوجه می شی.

یکبار برای همیشه!

تست زمان دار را باید به دقت تحلیل کنید و جواب هر تست را دقیق مطالعه کنید. اینکه روش تحلیل تست چگونه است را در مطلب دیگری برایتان توضیح می دهم، اما همینقدر بدانید که طوری باید پاسخ ها را تحلیل کنید که اگر یکبار دیگر این سوالات را جلویتان گذاشتند، باید تمام سوالات را درست بزنید. یعنی یکبار تست را تحلیل کن؛ و برای همیشه یادبگیر!

الان گند می زنی یا روز کنکور؟! آشنایی با تست های کنکور لازمه

تست زمان دار ترسناک است؛ خیلی هم ترسناک است. اینکه برای هر مبحث درسی، یک سری تست جدید را در یک زمان محدود بزنی، واقعا کار سختی است. و شاید درصد پایینی هم بزنی و اصطلاحا گند هم بزنی. اما دوست من! اگر این تست زمان دار نزنی و از نقص های خودت غافل باشی، پس منتظر باش که روز کنکور با نقص هایت روبرو شوی!

پس دوست من! همین امروز تصمیمت را بگیر و این سه مرحله تست را، شامل «تست آموزشی»، «تست تکمیلی» و «تست زمان دار» برای هر مبحث درسی به صورت کامل و دقیق انجام بده. این یعنی آشنایی با تست های کنکور برای موفقیت بیشتر.

اگه سوالی داری پایین همین صفحه بپرس. زود بهت جواب می دیم.

اگه در درسها مشکل داری می تونی تو قسمت رفع اشکال درسی رایگان بپرسی تا مشکلت رو حال کنیم.

 

4 4 رای ها
رأی دهی
اشتراک در
اطلاع از
guest
2 سوال
تازه‌ترین
قدیمی ترین بیشترین واکنش نشان داده شده(آرا)
بازخورد (Feedback) های اینلاین
مشاهده همه سوالات
trackback
دما چیست؟ یعنی واقعا نمی‌دانید دما چیست؟ - آکادمی امروز
5 ماه قبل

[…] نکته تستی: […]

مهری آرام
مهری آرام
7 ماه قبل

واقعا عالییی ممنون از راهنمای تون