آیا به کنکور امسال می‌رسم یا بذارم برای سال بعد؟

خب بریم سراغ پرتکرارترین و حیاتی‌ترین سوال دانش آموزان در این روزها.
صادقانه بخوایم بگیم، هیچ چیز رو نمی‌شه قطعی گفت! وقتی مدت‌ها جسته و گریخته درس خوندیم و احساس می‌کنیم چیزی یادمون نیست، امکان‌پذیره در5-6 ماه به رتبه زیر 1000 برسیم؟ بله! امکان‌پذیره ولی اما و اگر داره! اینکه چقدر انرژی می‌ذاری؟ چقدر جدی هستی؟ چقدر آدم روزهای سخت هستی؟ اصطلاحاً آدمِ موفق‌شدن هستی؟!
می‌خوام یه سوال از خودت بپرسم که پاسخ بهش خیلی چیزها رو روشن می‌کنه؛ اگه بخوای امسال کنکور ندی و بذاری برای سال بعد، الآن چی کار می‌کنی؟
درس و مشق رو رها می‌کنی و می‌ری سراغ عشق و حال؟
یا شروع می‌کنی درس‌ها رو از صفر و با آرامش مطالعه می‌کنی؟
فکر کنم جوابت رو گرفته باشی. چه بخوای امسال کنکور بدی و چه سال آینده باید از همین الآن، نه حتی فردا شروع به مطالعه اصولی کنی. آن‌هم برای کنکور همین امسال!
جالبه بگم اینجا فقط یه تفاوت خیالی وجود داره. اگه کسی بخواد سال آینده کنکور بده به احتمال زیاد جوری برنامه‌ریزی می‌کنه که سر صبر و حوصله همه‌ی درس‌ها رو بخونه و آروم آروم پیشروی کنه، اما کسی که بخواد امسال کنکور بده، این حجم زیاد از مطالب رو باید اولویت‌بندی کنه و اون‌هایی که مهم‌تر هستن رو بخونه؛ علاوه بر مطالعه باید آزمون هم از خودش بگیره و خودش رو برای کنکور همین امسال آماده کنه!

تا اینجا که بنظر منطقی بود؛ اما چرا گفتم تفاوت خیالی؟! چون انتخاب حالت اول در شرایطی که چند ماه تا کنکور امسال مونده، یک تصمیم کاملاً غلطه! یعنی این‌که اگه کنکور امسال رو بذاری کنار نشون می‌ده آدمش نیستی و همش دنبال پاک کردن صورت مسئله‌ای!

تا اینجا که بنظر منطقی بود؛ اما چرا گفتم تفاوت خیالی؟! چون انتخاب حالت اول در شرایطی که چند ماه تا کنکور امسال مونده، یک تصمیم کاملاً غلطه! یعنی این‌که اگه کنکور امسال رو بذاری کنار نشون می‌ده آدمش نیستی و همش دنبال پاک کردن صورت مسئله‌ای!

صورت مسئله چیه؟ کمتر از 6 ماه تا کنکور مونده و می‌خوایم در این زمان به بهترین نتیجه‌ی ممکن در همین کنکور امسال برسیم!
هزار تا دلیل میشه برای این موضوع گفت که این‌جا دو تا از مهم‌ترین دلایل رو می‌گم:

1. نمونه‌های زیادی هستند که در ۶ ماه پایانی به بازی برگشتند و نتیجه‌ی دلخواهشون رو گرفتند پس تو هم می‌تونی.
2. و اما اگه به هر دلیل امسال نشد، تو اینطوری یک بار با کلیت درس‌ها و کنکور و مطالعه‌ی کنکوری آشنا شدی و سال بعد خیلی با تجربه‌تری و از همون اول با آمادگی و با شناخت بیشتری نسبت به کنکور، خودت رو براش آماده می‌کنی!

پس در دو جمله جمع بندی می‌کنیم:
این که به کنکور امسال برسی امکان پذیر هست! اما مهم‌تر از اون، اینه که از همین امروز استارت جدی بزنی. (ولو یه استارت ضعیف) و تمام تلاشت رو برای کنکور امسال کنی حتی اگر احساس می‌کنی احتمال موفقیتت کمه!


0 0 رای ها
رأی دهی
اشتراک در
اطلاع از
guest
0 سوال
بازخورد (Feedback) های اینلاین
مشاهده همه سوالات