و اما اصل ماجرا… ! برای برنامه‌ریزی چکار کنم؟

یک تکه کاغذ بی‌مصرف یا برنامه‌ریزی استراتژیک؟

در برنامه‌ریزی رایج مشاوران کنکور معمولا یک برنامه ساعتی یا حجمی(بدون درنظر گرفتن شرایط فرد) توسط مشاور به دانش آموز داده میشه که در اکثر مواقع غیرعملی و بی اثره! حتما بارها از آکادمی امروز شنیدید که طبق تحقیقات جدید علمی و همچنین تجربیات ما، برنامه‌ریزی ساعتی توسط یک مشاور کاملا منسوخه! اکثر رتبه‌های برتر هیچگونه برنامه ریز خصوصی نداشته اند. اما این یعنی از برنامه‌ریزی استراتژیک استفاده نکنیم؟

ما در همان هفته اول دوره منتورینگ، شما را بطور کامل با شیوه برنامه‌ریزی استراتژیک آشنا کردیم. در برنامهریزی استراتژیک، به زبان ساده، شما آموزش کامل برای تعیین استراتژی‌های مطالعاتی رو دریافت میکنید و سپس با همراهی یک متخصص، برنامه‌ریزی روزانه را مطابق با شرایط روزمره خودت انجام میدی. این روش بسیار عملی تر و نتایج آن بسیار پررنگ تر از برنامه ریزی‌های رایج هست.

MRI: یک روش استراتژیک برای برنامه‌ریزی!

MRI یک روش تصویربرداری مغناطیسی در پزشکیه، که به پزشک کمک میکنه بطور لایه لایه عضو هدف رو بررسی کنه، ما برنامه‌ریزی به روش MRI رو با هدف مشابه اما در زمینه کنکور خلق کردیم! یعنی بررسی لایه به لایه موضوعات درسی برای رسیدن به هدف.

این تکنیک تخصصی برای اولین بار با این جزئیات برای کنکوری‌ها در حال انتشاره پس با دقت فراوان آموزش رو بخون!

گامهای برنامه ریزی MRI:

  1.  مشخص کردن وضعیت فعلی خودت در هر مبحث با استفاده از جدول مباحث!
  2. تنظیم تعداد باکس لازم مطالعه برای هر مبحث باتوجه به زمان باقیمانده (با توجه به اهمیت هرکدام و وضعیت خودت!)
  3. تنظیم برنامه جامع مطالعاتی
  4.  شروع به مطالعه با توجه به اولویت ها!

در ادامه هر مرحله رو کامل تشریح میکنیم.

پزشکیتو پلاس یعنی میانبر از مرحله اول به مرحله آخر!

1. نمونه‌های زیادی هستند که در ۶ ماه پایانی به بازی برگشتند و نتیجه‌ی دلخواهشون رو گرفتند پس تو هم می‌تونی.
2. و اما اگه به هر دلیل امسال نشد، تو اینطوری یک بار با کلیت درس‌ها و کنکور و مطالعه‌ی کنکوری آشنا شدی و سال بعد خیلی با تجربه‌تری و از همون اول با آمادگی و با شناخت بیشتری نسبت به کنکور، خودت رو براش آماده می‌کنی!

شرح مراحل تعیین استراتژی:

1. تشخیص وضعیت فعلی

قبل از هر کاری ابتدا لازمه وضعیت خودت رو در هرکدام از مباحث درسی مشخص کنی.
یک روش کمالگرایانه برای انجام این کار اینه که آزمون‌های جامع متنوع و متعددی بدی که باتوجه به نوع پاسخگویی به سوالات، میزان تسلطت در هر مبحث سنجیده بشه! اما الان در فشار زمانی باقیمانده، اینکار منطقی بنظر نمیرسه! بنابراین کافیه با شناختی که از خودت داری، وضعیتت رو در هر مبحث ثبت کنی! چجوری؟ ازت میخوام به جداول مباحث که در صفحات 28 به بعد هست، مراجعه کنی و دونه به دونه برای مباحث مختلف وضعیت خودت رو به شکل زیر مشخص کنی:

1. برای مباحثی که کامل مسلط هستی مربع وضعیت رو کامل پرکن
2. برای مباحثی که قبلاً خوندی اما مسلط نیستی یا بخشیش فراموشت شده، نصف مربع وضعیت رو پرکن
3. برای مباحثی که هنوز مطالعه نداشتی مربع وضعیت رو خالی بذار
اینکار رو که کامل انجام بدی، مراحل بعدی درمورد تنظیم زمان و برنامه ریزی رو برات توضیح می‌دیم.

2. تعیین زمان هر مبحث

چقدر برای هر مبحث میخوای وقت بذاری؟
این یکی از مهمترین سوالات در 6 ماه پایانیه!
در این مرحله باید باتوجه به اهمیت هر مبحث و وضعیت خودت، تعداد باکس مطالعاتی لازم برای اون مبحث رو تعیین کنی.

باکس مطالعاتی چیه؟ هر باکس یعنی یک واحد مطالعاتی، برای راحتی شما در این برنامه ما هر باکس را مصادف یک تایم حدوداً 90 دقیقه‌ای مطالعه درنظر گرفتیم! (که ازت انتظار میره روزانه به مقدار 7 باکس مطالعه مفید داشته باشی!)

چه بسیار بودند دانش آموزانی که بخاطر عدم مدیریت زمان هر مبحث در ماه‌های پایانی شکست خوردند! یعنی برای یک مبحث زمان بیش از حدی صرف کردند و این باعث شد بسیاری مباحث مهم دیگر رو از دست بدن! مثلا مبحث دینامیک در درس فیزیک تعداد تست بالایی توی کنکور داره اما مطلبی پرحجم و معمولا با سوالات چالشیه! بنابراین برای دانش آموزی که قبلا دینامیک رو نخونده، تسلط کامل در این مبحث اشتباه ترین کاریه که در ماه‌های پایانی می‌تونه انجام بده! انرژی زیادی صرف میکنه با دستاورد کم!

تو این قسمت میخوایم به این سوال جواب بدیم که برای مثلاً مبحث الکتروشیمی، در این ماه‌های باقیمانده، چند باکس رو اختصاص بدیم؟! اگر نتونیم این عدد رو برای هر مبحث به خوبی مشخص کنیم، ممکنه باعث بشه برای یه مطلب غیر مهم زمان اضافی صرف کنیم یا برای مباحث باارزش و مهم زمان کافی در نظر نگیریم! نگران نباش! ما کنارت هستیم که این اشتباه رو تو انجام ندی! خب برای تشخیص درست اول لازمه ببینیم اهمیت یک مبحث رو چه چیزی تعیین می‌کنه؟

اهمیت هر مبحث رو چی تعیین میکنه؟ طبیعتاً هرچه یک مطلب:
1. تست‌خیزتر در کنکور
2. کـــم حجـــــم تر
3. و آســــــــــان‌تر
باشه، از اهمیت بالاتری در این زمان باقی‌مانده برخورداره!

حالا از اونجایی که ما همه این موارد رو برای شما به شکل منظم و کاملی در جداول مباحث آماده کردیم، خیلی راحت میتونی مباحث مهمتر رو تشخیص بدی.
یه فرمول ساده: هرچه تعداد علامت سبز رنگی که مقابل یک مبحث بیشتر باشه، اون مطلب برای این زمان باقیمانده مهمتر و ارزنده تره! هرکه سبزش بیش اهمیتش بیش!
به همین دلیل بعضی از مباحثی که هر سه علامت روبـروش سبزه (در نتیجه اهمیت بالایی داره) می‌ارزه حتی در زمان محدودی که داریم، کامل مطالعه کنیم.

اگه احساس کردی مطالب یکم پیچیده شده، اصلا نگران نباش! ما زحمت مشخص کردن تعداد باکس لازم برای هر مبحث رو هم برات انجام دادیم! چطوری؟
اگه به جدول مباحث دقت کنی، ما تعداد باکس مطالعاتی برای تسلط کامل روی هر مبحث رو براتون مشخص کردیم. اما اگه الان از خیلی مباحث عقب باشی و بخوای طبق این باکس‌ها پیش بری طبیعتا نمیرسی مطالعه کامل داشته باشی! پس براتون یک بخش بعنوان تعداد باکس فشرده قرار دادیم! اگر میخوای به همه مطالب در زمان حدودا 120روزه برسی باید طبق تعداد باکس فشرده که مشخص شده، برنامه ریزی کنی!

مثالاً: طبق جدول کل مباحث کنکور، برای یادگیری کامل مبحث اکسیژن در فصل دوم شیمی دهم، 3 بـاکس کافیـه، امـا بطور فشرده 2 بـاکس در نظر گرفته شد معنیش اینه کـه کافیـه در برنامه ریزی جامعت بـه اندازه دو بـاکس 90دقیقه‌ای برای مطالعه و تست زنی این موضوع زمان بذاری.

مثالاً: در فصل 2 فیزیک دهم، برای یادگیری کامل مبحث لوله uشکل، 4 باکس مطالعاتی لازمه اما بطور فشرده فقط 1 باکس در نظرگرفته شده! چرا؟ اگه بتونی دلیلش رو حدس بزنی یعنی تا اینجا با دقت همراهمون بودی.

جواب: با بررسی‌های گسترده واحد علمی آکادمی امروز، زمان زیاد گذاشتن برای این مبحث در ماه‌های پایانی برای کسی که اول راهه به صرفه نیست! چون از این مبحث تست‌های متنوع و سختی می تونه طرح بشه و مسلط شدن روی آن‌ها زمانبر هست. بنابراین فقط یک واحد درنظر گرفته شده تا با موضوع آشنا بشی، و همچنین از پس تست‌های راحتش بربیای!

وضعیت من در هر مبحث آیا روی زمانی که بخوام بش اختصاص بدم اثر میذاره؟
بله! چطور اثر میذاره؟ کارو برات ساده کردیم!
استراتژی پیشنهادی منتورینگ آکادمی امروز، در زمانی که حدود 5 ماه باقیمانده:

نخونده برای این مباحث به همون میزانی که در ستون تعداد باکس فشرده مشخص کردیم، زمان بذار*
نیمه خونده برای این مباحث هم به همون میزانی که در ستون باکس فشرده مشخص کردیم زمان بذار! با این تفاوت که تقریبا کل زمانت رو به تمرین و تست اختصاص میدی!*
مسلط برای این مباحث میتونی نصف زمان فشرده(جهت مرور با تست) زمان بذاری*

طبق مثال بخش قبلی اگر شخصی مبحث اکسیژن در فصل دو شیمی دهم رو از قبل مسلط باشه، دیگه لازم نیست 2 باکس رو بش اختصاص بده، بلکه نصف این مقدار رو براش درنظر بگیره کافیه.

3. 1. تنظیم برنامه برای دروس اختصاصی

خب حالا که مشخص کردیم هر مبحث چقدر زمان (یا به عبارت ساده تر، چند باکس مطالعاتی) به خودش اختصاص میده، باید این باکس‌ها رو در یک برنامه کلی 120 روزه قرار بدیم.
برای اینکار میتونید از ضمیمه برنامه ریزی 120روزه این مجله استفاده کنید و به ازای هر باکس، یک خانه از برنامه را پر کنید.

سوال: ترتیب قرارگیری باکس‌ها در برنامه هر درس چه شکلی باشه؟
پیشنهاد منتورینگ آکادمی امروز:
باتوجه به سلسله وار بودن مطالب دروس تجربی در پایه‌های دهم و یازدهم و دوازدهم، پیشنهاد ما بصورت کلی شروع مطالعه از ابتدای دهم تا انتهای دوازدهمه! یعنی ترتیب پیشروی مطالب هر درس به ترتیب پایه‌ها باشه!
البته نگران نباش که بعضی مباحث کم اهمیت سال دهم وقت زیادی ازت بگیره! چرا که در محاسبه‌ی تعداد باکس فشرده، اهمیت هر مطلب رو درنظر گرفتیم! پس اگر موضوعی مهم نبوده، زمان کمتری برایش اختصاص دادیم.

مثال تکمیلی: برای ابتدای فیزیک دهم مبحث دانش بنیادی فیزیک و اندازه گیری خطاها به ترتیب 1 و 2 باکس(درحالت فشرده) درنظر گرفته شده:

  1. اگر این دو مبحث رو قبلاً مطالعه نکرده بودیم: به همین شکل این سه باکس رو ابتدای برنامه‌ی فیزیک ثبت می‌کنیم.
  2.  اگر این مباحث رو قبلا مطالعه کردیم و نسبتا مسلطیم: نصف تعداد باکس فشرده رو درون برنامه قرار میدیم، یعنی برای اندازه گیری خطاها که 2 باکس داره، 1 باکس داخل برنامه می‌ذاریم. (که صرف تست زنی می‌شود)

نکته: اگر یک مبحث تعداد باکس فرد داشت، پس از تقسیم عدد را به پایین رند می‌کنیم.

1 ≅ 1.5 =3/2 = باکس

سوال: چرا برنامه‌ی آماده شده ۱۲۰ روزه‌اس؟ زمان این برنامه یک پیشنهاد بر مبنای حدودا 5 ماه مانده به کنکوره. ازونجایی که چند هفته‌ی پایانی رو لازمه به آزمون‌های جامع و مرور پینگ پنگی اختصاص بدیم، 120روز برای تکمیل یادگیری مطالب، منطقیه!

3. 2. تنظیم برنامه برای دروس عمومی

برای برنامه ریزی دروس عمومی هم کارتو آسون کردیم. از اونجایی که در زمان باقی مانده میتونی با روزانه 3ساعت مطالعه به کل مباحث تسلط پیدا کنی، توصیه ما اینه که مبحثی رو حذف نکنی، اما اینکه با چه استراتژی پیش بریم، بازم بستگی داره توی چه وضعیتی هستی:
اگر توی دروس عمومی هنوز اول راهی و خیلی کار نکردی، میتونی مستقیما از برنامه MRI-0 استفاده کنی!(آخر همین مجله)
اگر قبلا بخشی از دروس عمومی رو خوندی و روی قسمتی ازش مسلطی، راحت‌ترین مسیر اینه که به برنامه MRI-0 نگاه کنی، هر مبحثی که روش مسلط هستی رو با ضربدر مشخص کنی و بقیه مباحث رو توی برنامه خودت قرار بدی!
ما در MRI-0 برای دروس عمومی با توجه به حجم این دروس و ضریب آنها در کنکور روزانه دو باکس در نظر گرفتیم. یک قسمت مهم از برنامه دروس عمومی اینه که برای آزمونهای فصلی و آزمونهای جامع داخل برنامه زمان لازم در نظر گرفته شده.

۴. مرحله آخر، شروع مطالعه جدی به روش درست!

رسیدیم به مهمترین مرحله‌ی کار! اگه به اینجا رسیدی، فرضمون بر اینه که تا الان یک برنامه جامع برای خودت آماده کردی (یا از MRI-۰) استفاده میکنی. حالا وقتشه که هر روز حداقل ۷ باکس از برنامهت رو اجرا کنی! میتونی ابتدای هر هفته بر مبنای برنامه جامعی که آماده کردی، برنامه ریزی هفتگی رو انجام بدی.

۷ باکس یه مقدار حداقلی روزانه‌س! شاید سخت باشه! شاید وقتی عادت درس خوندن نداری اولش خیلی اذیت بشی، ولی خودت بهتر میدونی، هرکه طاووس خواهد …!


5 1 رای
رأی دهی
اشتراک در
اطلاع از
guest
1 سوال
تازه‌ترین
قدیمی ترین بیشترین واکنش نشان داده شده(آرا)
بازخورد (Feedback) های اینلاین
مشاهده همه سوالات
A.m
A.m
3 ماه قبل

سلام وقتتون بخیر. راجع به تقسیم باکس های فرد چیزی متوجه نشدم. چرا باید تقسیم کنیم؟ و نتیجه اش در مورد چی هست؟ باید چی کار کرد؟