یکی دیگه از مهم‌ترین مسائلی که دانش ‌آموزان و داوطلبان کنکوری با اون درگیرن، اهمیت دروس عمومی و اطلاع از روش‌های افزایش تراز و درصد در این درس‌هاست. دانش ‌آموزان مختلف در پاسخ دهی به دروس عمومی در سطوح متفاوتی قرار دارن. اکثر اوقات داوطلبان به دلیل ضعیف بودن در بعضی از درس‌های عمومی مثل عربی یا زبان انگلیسی، مطالعه اون رو کنار میذارن و یا کمتر می‌کنن.

در حالی که این کار درست نیست و بهتره دانش ‌آموزان با استفاده از روش‌های خاص مطالعه دروس عمومی تمام قسمت‌های کتاب‌های عمومی رو مطالعه کنن و در صد و تراز خودشون رو در این درس ها افزایش بدن. در ادامه مقاله درباره افزایش درصد دروس عمومی صحبت می‌کنیم.

 

تأثیر حل سؤالات کنکور‌های سال قبل چقدر است؟

به طور کلی استفاده از سؤال‌های کنکور سال های گذشته و بررسی اون ‌یه راهنما خوب برای آماده شدن در آزمون کنکوره. با حل سؤالات کنکور‌های سال قبل با سبک و نوع سؤالات آشنا می‌شین. باید بدونین حل سؤالات سال‌های قبل نباید دیر شروع بشه و بهتره موقع شروع مطالعه برای دروس عمومی سؤالات کنکور رو بررسی کنین.

این روش می‌تونه به شما در افزایش تراز و درصد دروس کمک‌ کنه. آزمون‌های عمومی سال‌های اخیر حدود ۴۵ دوره کنکور سراسری رو پوشش می‌ده و این میزان تست ‌یه منبع کامل برای مطالعه دروس عمومی به شمار میره. نحوه مطالعه آزمون‌های سال‌های قبل می‌تونه در ابتدا برای شناخت سؤالات و سبک طراحان کنکور باشه اما در زمان‌های نزدیک به آزمون می‌تونه به صورت آزمون جامع به شما کمک کنه تا از سطح پیشرفت خودتون آگاهی پیدا کنین.

 

تاثیر حل سوالات کنکور

امکان تکراری بودن سؤالات در آزمون کنکور

زمانی که شما سؤالات کنکور رو همراه با درس مورد نظر پیش می‌برین و در مباحث به تسلط می‌رسین، متوجه می‌شین که نحوه طراحی سؤالات کنکور از این مباحث به چه شکلیه. خیلی از اوقات با سؤالات تکراری رو به رو می‌شین که در سال‌های قبل تکرار شدند و امکان تکرار اونا در سال‌ جدید هم وجود داره. به طور مثال مدل ادبیات سوالات دینی و یا سبک سوالات جدید آرایه ادبی و دستور رو می تونید از این طریق یاد بگیرید. همین طور، مبحث ترجمه و لغات در درس عربی هر سال تعداد زیادی از سؤالات رو به خودش اختصاص می‌ده و دانش‌ آموز باید در این مباحث به تسلط کافی برسه. همچنین بهتره تمام نکاتی که در سؤالات آزمون‌های کنکور سراسری وجود داره و شما موقع تست زدن با اونا رو به رو می‌شین، یادداشت کنین. این نکات در زمان جمع ‌بندی بسیار کاربردیه. استفاده از این روش به شما کمک می‌کنه علاوه بر افزایش تراز و درصد عمومی، نتیجه کنکورتون هم مطلوب باشه.

 

تحلیل تست چگونه باشد؟

شما بعد از پاسخ دادن به سؤالات کنکور باید تست‌ها رو تحلیل کنین. در صورت دادن پاسخ صحیح، باید گزینه‌های دیگه موجود در سؤال رو بررسی کنین و تحلیل گزینه به گزینه انجام بدین. همچنین زمانی که به سؤالی پاسخ اشتباه می‌دین، درباره پاسخ صحیح باید تحلیل انجام بدین و دلیل اشتباه پاسخ دادن شما از این طریق مشخص بشه. ممکنه پاسخ اشتباه ناشی از بی‌دقتی یا شباهت زیاد گزینه‌ها و یا عدم تسلط کافی در مطلب مورد نظر باشه.

در گذر زمان باید نقاط ضعف و قوت شما مشخص بشه تا قبل از از جلسه کنکور روی این نقاط کار کنین. تحلیل تست به شما کمک می‌کنه با میزان تسلطتون بر مطالب آشنا بشین و قدرت پاسخ دهی خودتون در مباحث گوناگون رو کشف کنین. همچنین با قسمت‌هایی از کتاب که در پاسخ دادن به تست اون مشکل داشتین آشنا می‌شین و قبل از جلسه اصلی کنکور این اشکالات رو رفع می‌کنین.

 

چقدر حل سؤالات تألیفی تأثیرگذار است؟

یکی دیگه از روش‌هایی که برای افزایش تراز و درصد دروس عمومی کاربرد داره، استفاده از سؤالات تألیفیه. سؤالات تألیفی باعث میشه شما در دروس عمومی به تسلط برسین. در سال‌های اخیر اکثر سؤالات عمومی به صورت ترکیبی طراحی میشن. ینی ممکنه در آزمون کنکور هم به صورت مفهومی سؤال داشته باشین و هم به صورت حفظی. بهتره بدونین تست های تالیفی هم برای افزایش میزان تسلط شما کاربرد دارن و هم استراتژی های جدیدی از طراحی سوالاتی که در اینده ممکن است در کنکور بیاید را به شما یاد می دهد.

پس بهتره سؤالات تألیفی همراه با سؤالات کنکور سراسری حل بشه اما باید دقت داشته باشین که اولویت با سؤالات کنکوره. تحلیل گزینه به گزینه سؤالات تألیفی هم می‌تونه برای ‌یه داوطلب کنکوری کاربرد داشته باشه اما این روش بهتره در سؤالات کنکور سراسری استفاده بشه.

آزمون های شبیه ساز

 

چه منبعی برای تست تالیفی مناسب است ؟

در بازار کتاب‌های کار آمادگی برای کنکور خیلی زیاده و انواع زیاد کتاب‌های تست تألیفی رو می‌تونین پیدا کنین. اما بهتره بدونین همه این تست‌ها مناسب نیستن و شما باید از منبعی استفاده کنین که ویژگی‌های خاصی داشته باشه. مثلاً تست‌های طراحی شده بیشترین شباهت رو به آزمون کنکور داشته باشه و سطح سؤالات طراحی شده استاندارد باشه.

بهتره منبع تست تألیفی مناسب بر اساس سطح دانش ‌آموزان دارای تیپ‌بندی مشخصی در سؤالات باشه به طوری که داوطلبان در سطوح گوناگون بتونن به سؤالات جواب بدن. همه عوامل گفته شده در سؤالات آزمون‌های آزمایشی رعایت میشه که می‌تونین اونا رو در کنار سوالات اصلی کنکور تمرین و تحلیل کنین.

 

نحوه صحیح مطالعه دروس عمومی برای افزایش تراز و درصد

هر کدوم از دروس عمومی روش خاص مطالعه خودش رو داره. در واقع شما می‌تونین با استفاده از این روش‌ها زمینه افزایش تراز و درصد خودتون رو در آزمون فراهم کنین. به همین دلیل بهتره اصولی و کاربردی مطالعه کنین و تست بزنین. در ادامه درباره هر کدوم از دروس عمومی کنکور صحبت می‌کنیم و روش صحیح مطالعه اون رو بیان می‌کنیم.

 

نحوه صحیح مطالعه دروس عمومی

 

نحوه صحیح مطالعه و تست ادبیات

درس ادبیات در دروس عمومی کنکور ضریب بالایی داره و تأثیر اون در رتبه داوطلبان خیلی زیاده. ادبیات رو می‌تونین به صورت موضوعی مطالعه کنین. مثلاً لغات ادبیات باید مستمر مطالعه بشه و در برنامه مطالعاتی ادبیات ۱۵ دقیقه برای مطالعه لغات در نظر گرفته بشه. همچنین حتی اگه لغات کمی مطالعه می‌کنین، بهتره تمام معانی لغات رو مطالعه کنین. می‌تونین انواع تیپ لغات رو بررسی کنین و لغات مهم کتاب درسی رو در اولویت قرار بدین. نحوه مطالعه املا بهتره متن محور و بررسی گروه کلمات باشه. برای مطالعه املا در ادبیات هم می‌تونین از تست‌های مخصوص املا سال‌های گذشته کنکور استفاده کنین.

برای مطالعه قرابت معنایی هم بهتره دنبال معنا و مفهوم بیت ها و تست بیشتر باشین. آرایه‌های ادبی بهتره تست محور مطالعه بشه و بعد از مطالعه هر آرایه برای تسلط داشتن به اون تست‌های کنکور سراسری و تست تألیفی حل بشه. همچنین آرایه‌های ادبی بیشتر استفاده شده در سؤالات کنکور رو بررسی کنین تا روی اونا تسلط کافی پیدا کنین. برای مطالعه دستور زبان هم از سؤالات ترکیبی استفاده کنین و فصل‌های مهم زبان فارسی رو مطالعه کنین. این روش در افزایش تراز و درصد ادبیات کمک زیادی به شما می‌کنه.

 

نحوه صحیح مطالعه و تست عربی

عربی یکی دیگه از دروس مهم در کنکوره که افزایش تراز و درصد عربی در کل نتیجه کنکور شما تأثیر داره. برای رسیدن به تسلط در ترجمه و درک مطلب عربی باید قواعد خاص ترجمه رو بدونین و تمام لغت‌های موجود در کتاب رو کامل بلد باشین. برای مطالعه قواعد عربی هم بهتره ابتدا قواعد مبحث به مبحث مطالعه بشه و برای هر مبحث تست تألیفی و تست کنکور حل بشه. از این طریق در درس عربی تسلط کافی خواهید داشت.

 

نحوه صحیح مطالعه و تست معارف

حفظ بودن کامل درس معارف به شما کمک می‌کنه تا در این درس درصد خوبی کسب کنین. ابتدا بهتره درس دین و زندگی به صورت مفهومی و موضوعی مطالعه بشه. در درجه بعد آیات و احادیث و روایات رو می تونین نشانه ‌گذاری کنین و در دسته بندی‌های جداگانه مرتبط با همدیگه قرار بدین. برای افزایش تراز و درصد درس دین و زندگی حتماً باید تمام قسمت‌های کتاب رو حفظ بشین. بعد از چند مرتبه مطالعه کتاب شروع به تست زنی کنین.

 

نحوه مطالعه و تست زبان انگلیسی

درس زبان انگلیسی جز دروسی به حساب میاد که در کنکور خواهان چندانی نداره و افرادی که در این درس تسلط دارن، می‌تونن رتبه‌ها رو جابه جا کنن. شما برای اینکه بتونین تست زبان رو در کنکور پاسخ بدین، باید دانش لغوی خودتون رو افزایش بدین. مرور زیاد هم برای یاد سپاری لغات لازمه و بهتره در برنامه مطالعه هفتگی زبان هر بار ۱۵ دقیقه برای مرور لغات در نظر بگیرین.

همچنین می‌تونین از طریق تست کنکور‌های سال گذشته در قسمت ریدینگ به تسلط برسین. بهتره چند گرامر خاص رو هم انتخاب کنین و در اونا تسلط کافی پیدا کنین. این روش به شما کمک می‌کنه تا تعدادی از سؤالات کنکور رو که مربوط به این قواعده، جواب بدین. حتی ‌یه پاسخ صحیح شما به سؤال زبان می‌تونه تأثیر زیادی در افزایش تراز و درصد کل دروس عمومی شما داشته باشه.

 

مطالعه انگلیسی در کنکور

نتیجه گیری

در این مقاله درباره نحوه افزایش تراز و درصد در پاسخگویی به سوالات عمومی کنکور صحبت کردیم. برای داشتن درصد مناسب در ابتدا بهتره منابع مناسبی داشته باشین و همچنین روش مطالعه صحیح این دروس رو بدونین. همچنین بعد از حل تست های کنکور تحلیل گزینه به گزینه انجام بدین. اطلاعات مقاله در این زمینه خیلی کاربردیه.

0 0 رای ها
رأی دهی
اشتراک در
اطلاع از
guest
0 سوال
بازخورد (Feedback) های اینلاین
مشاهده همه سوالات