یکی از مهمترین مسائلی که هر داوطلب کنکوری در طول زمان مطالعه برای کنکور با اون درگیره، افزایش تراز و درصد دروس تخصصیه. به همین دلیل دانش ‌آموزان همیشه دنبال راهکار‌هایی می‌گردن که از این طریق درصد‌های خودشون رو بیشتر کنن.

باید بدونین روش‌های زیادی وجود داره که از طریق اون می‌تونین درصدتون رو در دروس مختلف کنکور افزایش بدین. در ادامه درباره این روش‌ها صحبت می‌کنیم و راهکار‌هایی رو بهتون معرفی می‌کنیم.

 

روش‌های مناسب برای افزایش درصد دروس

برای افزایش تراز و درصد دروس دو راه اصلی وجود داره. اول اینکه باید تست حل کنین و پاسخ‌های صحیح خودتون رو در تست ها افزایش بدین. همچنین موقع حل کردن تست با تمرین زیاد اشتباهاتتون رو به کمترین میزان ممکن کاهش بدین. حل سؤالات کنکور‌های سال قبل، تحلیل تست‌ها و حل سؤالات تألیفی کنکور از روش‌های دیگه مورد استفاده برای افزایش درصد دروس کنکوره.

 

نحوه صحیح مطالعه دروس تخصصی در کنکور

 

افزایش تعداد پاسخ‌های صحیح به تست‌ها

برای این که بتونین تعداد پاسخ‌های درست خودتون رو در تست زدن افزایش بدین، ابتدا باید دروس پایه رشته خودتون رو مطالعه کنین و معلوماتتون تقویت بشه. برای رسیدن به این سطح از توانایی در تست زدن اول باید تمرین تشریحی زیادی داشته باشین و از این طریق نقاط قوت خودتون رو بشناسین.

همچنین از مطالب خلاصه ‌نویسی و یادداشت‌ برداری انجام بدین. اگه از نظر پاسخ دادن به سؤالات تشریحی در حد مطلوبی باشین، پاسخ دادن به سؤالات تستی برای شما خیلی آسون میشه.

 

 کاهش تعداد اشتباهات در تست

بعد از اینکه تونستین نقاط قوت خودتون رو پیدا کنین، دقتتون در پاسخ دادن به سؤالات تستی افزایش پیدا می‌کنه‌. همچنین اشتباهاتتون رو در پاسخ دادن به سؤالات تستی بررسی کنین و دلایل انجام دادن این اشتباهات رو بشناسین. این روش به شما کمک می‌کنه تا غلط هاتون به حداقل برسه. البته باید بدونین افزایش تراز و درصد در نتیجه داشتن یک برنامه ‌ریزی کامل و مطالعه اصولی و با پشتکار زیاده.

 

کاهش اشتباهات در تست و تاثیر آن در افزایش درصد

 

تأثیر حل سؤالات کنکور‌های سال قبل چقدر است؟

طبق تجربیات رتبه‌های برتر کنکور سال‌های گذشته تأثیر حل سؤالات تستی سال‌های قبل در رسیدن به تسلط و افزایش تراز و درصد دروس خیلی زیاده. مثلاً برای حل کردن تست‌های محاسباتی کنکور‌های قبل اول می‌تونین موضوعاتی که هر سال از اونا سؤال میاد مشخص کنین و بعد از این که در این مباحث به تسلط کامل رسیدین، تست‌های کنکور سال‌های قبل رو حل کنین و تحلیل گزینه به گزینه انجام بدین. بهتره در حل این سؤالات از ماشین حساب استفاده نکنین تا موقع کنکور به این نحوه پاسخگویی عادت داشته باشین.

سؤالات کنکور‌های سال‌های قبل رو ابتدا برای تعیین مباحث سؤالات بررسی کنین، سپس تست‌ها رو بر اساس زمان ‌بندی حل کنین و در نهایت در روز‌های نزدیک به کنکور هر دو یا سه روز یه بار این سؤالات رو از خودتون آزمون بگیرین. این روش به شما کمک می‌کنه با نحوه طراحی سؤالات کنکور آشنا بشین و همچنین در افزایش تراز و درصد دروس شما تأثیر خیلی زیادی داره.

 

آیا ممکنه سؤالات کنکور تکراری باشه؟

شما بعد از حل سؤالات کنکور سراسری سال‌های قبل ممکنه با خیلی از سؤالات تکراری رو به رو بشین. در واقع حل این سؤالات به شما کمک می‌کنه تا هم مباحث تکراری سؤالات کنکور رو بشناسین و هم در صورت اومدن سؤال تکراری در کنکور امسال، به راحتی اون رو جواب بدین. مثلاً مبحث میکروب در کنکور زیست هر سال تکرار میشه و شما وقتی این مباحث تکراری رو بدونین، اونا رو برای تسلط بیشتر مطالعه می‌کنین و سر جلسه کنکور به راحتی پاسخ سؤال رو می‌دین.

همچنین در کنکور کتاب ادبیات تخصصی انسانی مبحث سبک ‌شناسی و تاریخ ادبیات تکراریه و هرسال از اون سؤال طراحی میشه. پس بهتره سؤالات ده سال اخیر کنکور رو جواب بدین و از این طریق زمینه افزایش تراز و درصد خودتونو در این درس افزایش بدین.

احتمال بودن تست های تکراری سوالات سال های قبل در کنکور

 

تحلیل تست چگونه باید باشد؟

باید بدونین برای موفقیت در کنکور و داشتن درصد بالا در تمام دروس اول باید مطالعه مفهومی و تکمیلی داشته باشین. بعدش می‌تونین برای تست زنی از سؤالات کنکور سال‌های قبل شروع کنین‌. این تست‌ها با روش‌های گوناگون برای شما مفید هستن و بهتره در زمان مطالعه برای کنکور این تست‌ها رو تحلیل کنین. برای تحلیل تست‌های کنکور می‌تونین اول موضوعات و مباحثی که هر سال در طراحی سؤالات کنکور مطرح هستن پیدا کنین. یعنی قسمت‌های تست خیز کتاب مجدداً باید مطالعه بشن و در دوران مرور مورد توجه باشن.

همچنین بعد از پاسخ دادن به تست‌ها و تحلیل جواب‌ها، بهتره تحلیل گزینه به گزینه هم انجام بدین. در این صورت ضعف‌های شما در پاسخ دادن به سؤالات خودش رو نشون می‌ده. بعد از این مرحله می‌تونین نقاط ضعف خودتون رو هم تقویت کنین و اونا رو تبدیل به نقاط قوت کنین. برای تحلیل تست دروس تخصصی باید وقت زیادی اختصاص بدین تا باعث افزایش تراز و درصد شما بشه.

 

چقدر حل سؤال تألیفی تأثیر‌گذار است؟

همه داوطلبان موقع مطالعه برای کنکور باید تست‌های سراسری سال‌های قبل رو تمرین کنن و تحلیل گزینه به گزینه انجام بدن. موقع شروع مطالعه برای کنکور باید از سؤالات کنکور سال‌های قبل شروع کنین و برای شروع از تست‌های تألیفی استفاده نکنین. حل سؤالات تألیفی به صورت رندوم و گزینشی برای دروس حفظی باعث میشه روی تست‌ها و مطالب تسلط پیدا کنین.

تعداد سؤالات تألیفی و کتاب‌های تست تألیفی خیلی زیاده و نمی‌شه همه اونا رو حل کرد. اما باید بدونین برای تست زنی کنکور هم از سوالات تألیفی و هم از سؤالات کنکور سراسری استفاده کنین. پس بهتره داوطلبان از تمام سؤالات کنکور‌های سراسری و برخی از تست‌های تألیفی موقع مطالعه کمک بگیرن تا تمرکزشون در تکنیک‌های تست زنی کنکور افزایش پیدا کنه.

 

چه منبعی برای تست‌های تألیفی مناسبه؟

یکی از سؤالاتی که داوطلبان در سال کنکور با اون مواجه میشن، ویژگی‌های تست‌های تألیفی مناسبه. با توجه به اینکه دروس تخصصی رشته‌های مختلف با هم تفاوت داره و کتاب‌های تست کنکور خیلی زیاده، باید دانش‌آموزان دقت کنن تا منبع مناسبی انتخاب کنن‌. سال کنکور زمان مناسبی برای آزمون و خطا منابع نیست و به همین دلیل باید دقت کنین. همچنین تست تألیفی باید بتونه استاندارد‌های لازم تست اصلی رو داشته باشه تا بشه ازش استفاده کرد و به نتیجه رسید.

یکی از بهترین منابع تست‌های تألیفی سؤالات آزمون‌های آزمایشیه که مؤسسات مختلفی در این زمینه فعالیت می‌کنن و هر کس بر حسب رشته خودش می‌تونه در آزمون‌ها شرکت کنه. البته این سؤالات باید دارای تیپ ‌بندی مناسبی باشن تا تمام آموخته‌های دانش ‌آموزان رو به چالش بکشن. سازمان سنجش هر سال آزمون‌های آزمایشی کنکور رو طراحی می‌کنه که برای تمام رشته‌ها میشه سؤالاتش رو تهیه کرد و به عنوان منبع مناسب تست تألیفی استفاده کرد. از این طریق میشه به افزایش تراز و درصد دروس تخصصی رسید.

تاثیر تمرین و تکرار دروس تخصصی در افزایش تراز و درصد

 

نتیجه ‌گیری

در این مقاله درباره نحوه افزایش تراز و درصد دروس تخصصی در کنکور صحبت کردیم. تنوع دروس اختصاصی خیلی زیاده و نمی‌شه تمام روش‌های مطالعه دروس رو به صورت مجزا در این مقاله بررسی کرد اما باید بدونین با استفاده از منابع مناسب سؤالات کنکور و سؤالات تألیفی می‌تونین درصد‌های خودتون رو افزایش بدین و به سطح قابل قبولی برسین.

بهتره بعد از جواب دادن سؤالات کنکور، تحلیل گزینه به گزینه انجام بدین و در کنار اون از منابع مناسب تست‌های تألیفی برای افزایش تسلط در دروس مختلف کمک بگیرین. این تمرین در طولانی مدت کمک زیادی به یادگیری شما می‌کنه و در نهایت آزمون کنکور رو با تراز بسیار خوب و با موفقیت تموم می‌کنین. می‌تونین از اطلاعات این مقاله هم برای مطالعه صحیح دروس تخصصی کمک بگیرین.

 

 

 

0 0 رای ها
رأی دهی
اشتراک در
اطلاع از
guest
0 سوال
بازخورد (Feedback) های اینلاین
مشاهده همه سوالات