افرادی که برای آزمون‌های مختلف آماده میشن، با اصطلاحاتی مثل دوران جمع ‌بندی آشنایی زیادی دارن. هنگام آماده شدن برای یک آزمون سخت مثل کنکور، ابتدا باید با برنامه‌ ریزی دقیق دروس مطالعه بشن و در نهایت در ماه‌های آخر درس‌های مطالعه شده جمع ‌بندی بشن.

دوران جمع ‌بندی به اندازه تمام زمان آماده شدن برای آزمون اهمیت داره و در یک زمان مشخص قبل از آزمون باید انجام بگیره. به طور کلی میشه گفت اهمیت زمان جمع ‌بندی خیلی زیاده و به همین دلیل در ادامه مقاله درباره دوران جمع ‌بندی و اصول کلی این دوران صحبت می‌کنیم.

 

دلیل اهمیت زیاد دوران جمع ‌بندی

انجام جمع ‌بندی دلایل بسیار مهمی داره که در ادامه چند تا از اونا رو بیان می‌کنیم. دلیل اول اینه که بعضی وقتا دروسی که قبلاً مطالعه شدن، در زمان‌های نزدیک به آزمون ممکن فراموش بشن. در صورت انجام جمع ‌بندی این اطلاعات مجدداً یادآوری میشن و بازدهی فرد در زمان آزمون بیشتر میشه.

دلیل دوم اینه که وقتی مغز در محدودیت زمانی قرار می‌گیره، قدرت یادگیری و یادآوریش بیشتر میشه. در نتیجه مطالب در ذهن فرد تثبیت میشن و در زمان برگزاری آزمون به راحتی یادآوری میشن. به همین دلیل همه داوطلبان باید نسبت به دوران جمع ‌بندی توجه داشته باشن و این زمان رو جدی بگیرن. مخصوصا افرادی که تا الان به اندازه کافی مطالعه داشتن، بهتره تا زمان آزمون با‌ یه برنامه‌ ریزی دقیق دروس رو جمع ‌بندی کنن.

ویژگی‌ها و اصول کلی دوران جمع ‌بندی

برای داشتن یک دوران جمع ‌بندی کاملا‌ ایده‌آل و مناسب، باید ویژگی‌ها و اصول کلی اون رو بدونین و تا حد امکان اونا رو رعایت کنین.

در هنگام جمع ‌بندی نباید مطالب جدید بخونین و فقط مطالب خونده شده قبلی رو مجدداً مرور کنین. نحوه تکرار و مرور مطالب رو مشخص کنین و بر اساس میزان یادگیری خودتون تعداد و مقدار مرور رو تعیین کنین. تمامی اشکالاتتون در درس‌ها رو مشخص کنین و اونا رو حل کنین. در زمان جمع‌ بندی مطالب رو به صورت انتخابی و بر اساس میزان اهمیت اون در آزمون اولویت ‌بندی کرده و بخونین.

بر میزان سرعت عملتون در زمان برگزاری آزمون و نحوه تنظیم وقتتون دقت کنین و تمرینات لازم رو انجام بدین. همه درس‌هایی رو که قبلاً مطالعه کردین، به صورت جامع مرور کنین. مطالبی رو که یاد گرفتین تمرین کنین تا براتون به ‌یه مهارت کاربردی تبدیل بشه. در زمان‌های نزدیک به برگزاری آزمون ساعات مطالعه رو کاهش بدین. دروس رو به صورت کلی مرور کنین. ساعت خواب و بیداری خودتون رو بر اساس روز آزمون تنظیم کنید.

بهترین روش‌های جمع ‌بندی

روش‌های زیادی برای دوران جمع ‌بندی وجود دارن که اونا می‌تونن به شما کمک کنن تا بازدهی بالایی داشته باشین. در ادامه مهمترین ترفند‌های جمع ‌بندی رو معرفی می‌کنیم و درباره هر کدوم توضیح می‌دیم.

انجام نکته نویسی

یکی از مهمترین ترفند‌ها برای دوران جمع ‌بندی نکته نویسی از تست ها و درسنامه ها هست که نقش مهمی در مرور مطالب مطالعه شده، داره. بهترِ موقع مطالعه و تحلیل تست ها برای دروس مختلف نکته نویسی انجام بدین تا در زمان جمع ‌بندی اونا رو بررسی کنین و از این طریق مرور بهینه تری نسبت به مطالب مهم تر درساتون داشته باشین.

مرور مطالب قبلی و عدم یادگیری مطالب جدید

در دوران جمع‌ بندی نباید سراغ یادگیری مطالب جدید برین. این کار باعث میشه مطالب قبلی رو فراموش کنین و از مطالب جدید هم چیزی متوجه نشین. برای همین بهتره در زمان جمع ‌بندی فقط مطالب خونده شده قبلی بررسی و مرور بشن. در مورد مطالب خونده شده اول سمت مرور تست محور بروید و تلاش کنید مطالبی که قبلا خونده بودید رو به یاد بیارید. این کار قدرت به یاداوردن مغزتون رو بالا می بره و سر جلسه آزمون مطالب بیشتری یادتون میاد. اگر هم در مرور تست محور، نکته یا فرمولی را به یاد نیوردید برای همان قسمت مرور مطالعاتی انجام بدید. این طوری همون موضوع وارد حافظه بلندمدت شما میشه.

شرکت در آزمون‌های شبیه ساز

شرکت در آزمون‌های شبیه ساز در زمان جمع ‌بندی چندین مزیت دارد، اول اینکه باعث شکل دهی به مطالب خوانده شده در ذهن داوطلب میشه و نقاط قوت و ضعف فرد رو نشون می‌ده. همچنین این آزمون‌ها باعث میشن در هنگام برگزاری آزمون استرس فرد کمتر بشه. و مهم تر از همه اینا، مهارت های آزمون دادن مثل مدیریت زمان، مدیریت انرژی و قدرت تصمیم گیری را تقویت می کند. این که شما بتوانید حدود چهار ساعت یک جا بشینید و از نظر جسمی و ذهنی تمرکز خودتان را حفظ کنید فقط نیاز به تمرین و حل آزمون های شبیه ساز متعدد دارد.


بهتره بعد از اینکه در آزمون‌های شبیه ساز شرکت کردین، بعد از جلسه آزمون رو تحلیل کنین. تحلیل آزمون به این معناست که شما باید نکات و روابط هر سوال از دروس اختصاصی را یادداشت کنید تا در مرور های بعدی نکاتی را مرور کنید که بیشتر مورد توجه طراح کنکور بوده است. در کنار نوشتن نکات، به خصوص در دروس زیست، شیمی و عربی نیاز به تحلیل گزینه به گزینه دارید. این کار باعث می شود که دقیقا متوجه بشید سایر گزینه ها چرا جواب تست نیست و این باعث افزایش قدرت یادگیری و تحلیل شما می شود. موضوع دیگیری که باید در تحلیل آزمون دقت شود این است که گام به گام حل مسائل را یاد بگیرید که اگر در آزمون های بعدی به سوال مشابه برخورد کردید راحت تر سوال را حل کنید. تحلیل درست آزمون باعث میشه نقاط ضعف و قوت خودتون بر مطالب رو متوجه بشین. این طوری می تونید برای مطالبی رو که بلد نیستین، برنامه ریزی بهتری داشته باشید و برای مطالبی که تسلط دارید تمرکز بیشتری بگذارید.

نحوه شروع و پایان دوران جمع ‌بندی

به دلیل اینکه افراد از نظر سطح آمادگی با همدیگه تفاوت‌هایی دارن، نحوه شروع دوران جمع ‌بندی هر کس هم متفاوته. در واقع هر فرد باید بر اساس توان و نحوه مطالعه‌اش، ‌یه برنامه جمع‌ بندی صحیحی برای خودش داشته باشه. پایان دوره جمع بندی هم پس از انجام مرور، تست زنی و رفع اشکالات به صورت موضوعی انجام میشه. در دوران جمع ‌بندی مباحثی که قبلاً مطالعه شده چندین بار مرور میشه و هرچه به روز‌های آخر نزدیک میشیم، زمان مطالعه کاهش پیدا می‌کنه.

 

فرایند سه مرحله‌ای جمع ‌بندی

انجام جمع ‌بندی و مرور دروس در سه مرحله مختلف انجام میشه. این سه مرحله بر اساس حجم مطالعه افراد با همدیگه متفاوته و هر کس بر اساس نیاز و نحوه مطالعه خودش باید برنامه متفاوتی داشته باشه.

اولین مرحله دوران جمع ‌بندی

در مرحله اول باید مطالب خوانده شده مشخص بشه و مطالبی که نیاز به مرور دارن، در زمان مشخصی مرور بشن. در این مرحله میشه از مرور تشریحی استفاده کرد که خوندن نکته نویسی های قدیمی از این نوع مرور هستن. هنگام انجام مرور بهتره با مباحثی شروع کنین که در بودجه ‌بندی آزمون سؤالات بیشتری رو به خود اختصاص می‌ده. همچنین مطالب دشواری که خوندن اون وقت زیادی می‌گیره، در این مرحله باید کنار بذارین.

درس‌های ناقص رو تموم کنین و منبع خودتون رو به کتاب درسی و تست مروری موضوعات محدود کنین. همچنین از مطالعه مطالبی که بر اون تسلط ندارین، خودداری کنین. در صورتی که در فواصل نزدیک به زمان برگزاری آزمون به مدرسه میرین، دروس نیمسال دوم رو مرور کنین و تست‌های مربوط به این درس‌ها رو بزنین.

مرحله دوم دوران جمع‌ بندی

این مرحله اصلی‌ترین مرحله دوران جمع ‌بندی به حساب میاد. اشکالاتی که دارین رو برطرف کنین و بعضی از مباحث دروس رو به صورت دوره‌ای مطالعه کنین. در کنار مرور دروس از کتاب، می‌تونین مرور تستی هم انجام بدین. می‌تونین فواصل هر روز رو به سه قسمت تقسیم کنین و در هر فاصله ‌یه درس عمومی، ‌یه درس تخصصی بخونین و تست زنی انجام بدین.

همچنین در برخی از روز‌ها محیط رو مثل جلسه آزمون در نظر بگیرین. به این صورت که زمانتون رو تنظیم کنین و بر اساس جلسه آزمون واقعی به سؤالات پاسخ بدین. این نوع تست زمان دار می‌تونه شما رو با شرایط آزمون هماهنگ کنه و موقعیت جلسه رو براتون تداعی کنه.

مرحله سوم دوران جمع‌ بندی

آخرین مرحله دوران جمع ‌بندی مطالعه نکات جمع‌آوری شده و یادداشتهاییه که در حین مطالعه جامع جمع‌ آوری کردین. در این مرحله اولویت تمرین و حل آزمون‌های چند سال اخیره. می‌تونین به صورت سه روز یه بار در محل خاصی این سؤالات رو جواب بدین و در نهایت پاسخ هاتون رو بررسی کنین. این نوع آزمون‌ها برای مرور دروس در دوران جمع‌ بندی کاربرد زیادی دارن.

همچنین بدون مطالعه مجدد دروس به صورت جامع، مرور تستی انجام می‌دین و از تست‌های زمان دار برای مدیریت زمان در سر جلسه آزمون کمک می‌گیرین. بهتره در روز‌های آخر جمع ‌بندی ساعت مطالعه رو به حداقل ممکن کاهش بدین و ساعات خواب و بیداری منظمی داشته باشین.

نتیجه ‌گیری

در این مقاله درباره دوران جمع ‌بندی صحبت کردیم. روش‌های زیادی برای زمان جمع ‌بندی وجود داره که می‌تونه بازدهی فرد رو در زمان نزدیک به آزمون چند برابر کنه. بهتره برای زمان جمع ‌بندی برنامه ‌ریزی دقیقی داشته باشین و روش‌هایی که باعث افزایش میزان تسلط شما بر مطالب میشه رو استفاده کنین.

در دوران جمع ‌بندی مرور دروس انجام میشه و از روش‌هایی مثل مرور تستی و مرور تشریحی استفاده میشه. همچنین با استفاده از تست مروری و تست زمان دار میزان تسلط فرد بر مطالب آزمون مشخص میشه. به همین دلیل بهتره دوران جمع ‌بندی رو جدی بگیرین و در زمان باقی مانده تا آزمون مرور صحیحی داشته باشین.

0 0 رای ها
رأی دهی
اشتراک در
اطلاع از
guest
0 سوال
بازخورد (Feedback) های اینلاین
مشاهده همه سوالات