اصل یادگیری!

الان این نکته رو فهمیدیم که تحلیل آزمون، مهم‌ترین کاری هست که باید انجام بدیم.

دراصل تحلیل آزمون، همون کاریه که باعث میشه تو مشکلات و چالش‌هات رو شناسایی کنی، و کامل متوجه بشی که باید برای اصلاحشون، چیکار کنی.

تو بدون تحلیل آزمون، هیچوقت متوجه نمیشی نقاط ضعفت کجاست که اصلا بخوای اقدامی کنی برای اصلاحشون. و نتیجه‌ی تلخی که تحلیل نکردن یه آزمون و یا کلا آزمون ندادن به همراه داره، اینه که نمیتونی از کنکور، نتیجه‌ای که میخوای رو بگیری.

پس اصل یادگیری، تو تحلیل آزمون نهفته است!

جالبه که بدونید خیلی از دانش آموزا، اصلا آزمون نمیدن، یا آزمون‌ها و تست‌هایی که میزنن رو تحلیل نمیکنن (بخاطر ترسشون) ، و یا کاملا اشتباه تحلیل میکنن!!

 

هدف نهایی تحلیل آزمون

شما بعد از تحلیل آزمون‌هایی که میدید، دیگه میدونید تمام نقاط ضعفتون کجا قایم شدن، تو چه مباحث و مطالبی قوی‌تر هستید، سوتی‌هایی که تو مدیریت آزمون‌هاتون میدین چیا هستن و چه خوب که زودتر از کنکور و دیر شدن، این رو فهمیدید!

هدف نهایی ما بعد از تحلیل آزمون، اینه که اگر بعد از چندروز سوالات همون آزمون رو جلومون گذاشتن، ولو با تغییر اعداد سوالات و گزینه‌ها، بدون حفظ کردن جواب‌ها و هیچ تقلبی، اون آزمون رو ۱۰۰% بزنیم!!

 

مراحل تحلیل آزمون

حالا که فهمیدیم تحلیل آزمون چقدر حیاتی و مهمه و اتفاقا خیلیا هم انجامش نمیدن، وقتشه که مراحل اصولی و درست تحلیل یک آزمون رو یاد بگیریم و با انجام دادنش، از خیلی از رقیبامون جلو بزنیم!

فرض میکنیم که شما آزمونتون رو تو زمان مشخص و با جدیت تمام دادید، و بعدش یکم هم استراحت کردید و الان آماده‌اید برای تحلیل. از اینجا به بعد شما باید ۵ مرحله رو طی کنید:

 

مرحله ۰: تصحیح آزمون!

اولین کاری که باید انجام بدید، اینه که کلید آزمون رو بردارید. آزمونتون رو کامل تصحیح کنید و درصد بگیرید. خیلی مهمه که اصلا به پاسخنامه کاری نداشته باشید. اگر هم کلید ندارید، فقط جواب گزینه‌ی مدنظر سوال رو ببینید و ذره‌ای از پاسخ‌نامه رو نخونید.

اگر هم نمیدونید چجوری باید درصد بگیرید، از این فرمول استفاده کنید:

 

مرحله ۱: خودت دست به کار شو!

حالا که آزمون رو تصحیح کردید، با سه دسته سوال مواجه میشید: درست – غلط – نزده

ما فقط با سوالات غلط و نزده کار داریم. اینجا باید این سوالات رو جلوی خودتون بذارید و یک دور دیگه، همشون رو تو زمان استاندارد، حل کنید. دقت کنید که سوال به سوال اینجا پیش نمیریم، بلکه باید تمام سوالات رو کامل حل کنیم.

این مرحله خیلی مهمه. چرا که خیلی از سوتی‌هایی که تو آزمون دادید و دلیلشون، اینجا پیدا میشن.

یادت نره که اینجا، حتی یک نگاه هم به پاسخنامه، حرامه!

 

مرحله‌ ۲: تقلب اول (جزوه)

اینجا دیگه باید سوال به سوال پیش برید. سوالاتی که تو مرحله‌ی قبلی نتونستید جواب بدید رو بردارید و سراغشون برید. برای هر سوال، در حد یه نگاه یا تقلب، از جزوه درسی کمک بگیرید. سعی کنید با کمک درسنامه سوالات رو حل کنید. اینجا بازم استفاده از پاسخنامه، ممنوعه و فقط از جزوه یا درسنامه، برای حل تست استفاده میکنیم.

 

مرحله ۳: تقلب دوم (پاسخنامه)

اینجا میتونید از پاسخنامه یه تقلب ریز بگیرید. یادتون باشه که تقلب، با مطالعه خیلی فرق داره. یعنی اینجا نباید پاسخنامه رو کامل بخونید؛ فقط خط اول یا اوایل پاسخنامه رو بخونید تا ایده‌ی سوال یادتون بیاد و بتونید حلش کنید.

 

مرحله ۴: مطالعه‌ی پاسخنامه

سوالاتی که نه با تلاش خودمون حل شدن، نه با تقلب، به این مرحله میرسن. دیگه الان مجازیم که پاسخنامه رو برداریم، حل کامل تست رو بخونیم و نکاتش رو یاد بگیریم. معمولا سوالات کمی به این مرحله میرسن. چرا که اکثر سوالات، تو مراحل قبلی حل میشن.

اگر هم با خوندن کامل پاسخنامه، بازم اون سوال رو یاد نگرفتید، از درسنامه یا پرسیدن از یه دوست یا استادتون، کمک بگیرید.

این روش تحلیل آزمون، باعث میشه شما ذهنتون با تک تک سوالات درگیر بشه. خیلی مهمه که اصلا همون اول نرید سراغ پاسخنامه. یادتون باشه، رایج‌ترین اشتباهی که دانش آموزا تو تحلیل آزمون انجام میدن، همینه که پاسخنامه رو میخونن.

شاید تحلیل آزمون به این شکل اوایل ازتون خیلی وقت بگیره. تو این مواقع، یادتون نره که اصل یادگیری در تحلیل آزمونه و این زمانی که میذارید، زمانی هست که باید گذاشته باشه. ولی برای زیاد زمان گرفتنش اصلا نگران نباشید؛ چرا به مرور زمان دستتون راه میفته و زمان تحلیل کردنتون هم کم میشه.

0 0 رای ها
رأی دهی
اشتراک در
اطلاع از
guest
0 سوال
بازخورد (Feedback) های اینلاین
مشاهده همه سوالات