تکنیک تندخوانی یکی از روش‌های موثر برای  مطالعه کنکوره که باعث صرفه ‌جویی در وقت میشه. این روش به طور کلی به خوندن سریع ‌یه متن یا مطلب گفته میشه که در حالت کلی متوجه می‌شین این مطلب درباره چه موضوعی بوده. این روش گزینه مناسبی برای مطالعه معمولی نیست و فقط برای اثر ‌پذیری بیشتر مطالعه استفاده میشه.

به دلیل سرعت زیاد زندگی در دنیا امروز باید سرعت یادگیری خودتون رو افزایش بدین و از طریق یادگیری تکنیک‌های مخصوص تندخوانی بتونین در کنکور موفق بشین. در ادامه مقاله قصد داریم درباره تندخوانی و مزایا اون صحبت کنیم. همچنین تکنیک‌های مطالعه سریع برای کنکور رو معرفی و بررسی کنیم.

 

تفاوت خوندن معمولی و تندخوانی

معمولاً انسان موقع نگاه کردن به متن کتاب یه یا چند کلمه رو می‌بینه که به این روش عمل تثبیت گفته میشه و ۲۵/. ثانیه زمان می‌بره. همچنین وقتی چشم از یه گروه کلمات به گروه دیگه انتقال پیدا می‌کنه، حرکت چشمه که ۱ ثانیه زمان می‌بره. در این میان برای درک مطلب و‌ فهمیدن کلمات توقف‌هایی انجام میشه که ۵/. ثانیه وقت می‌خواد. پس از جمع شدن این مدت زمان شما می‌تونین ما بین ۲۰۰ تا ۴۰۰ کلمه در دقیقه بخونین.

در مقابل حالت عادی مطالعه، تندخوانی قرار داره که با استفاده از تکنیک‌های اون حضور ذهن فرد موقع مطالعه بیشتر میشه و سرعت درک مطلب افزایش پیدا می‌کنه. در نتیجه مدت زمان کمی برای مطالعه با این روش نیازه و در مقابل مقدار مطلب مورد مطالعه افزایش پیدا می‌کنه. در این صورت دانش آموز می تونه تا 1400 کلمه در دقیقه بخونه. در حالی که در مطالعه عادی توقف‌های زیادی نیازه و در نتیجه تمرکز حواس کاهش پیدا می‌کنه و شخص خیلی زود از مطالعه خسته میشه.

نحوه مطالعه صحیح برای کنکور

 

مزایا تندخوانی

استفاده از روش‌های تندخوانی برای مطالعه کنکور فواید و مزایا زیادی داره. هر کدوم از این مزایا برای شما کاربردی هستن و می‌تونن در نتیجه کنکور شما تأثیر داشته باشن.

صرفه‌ جویی در زمان

یکی از مهم ترین مزایا استفاده از روش تندخوانی، صرفه ‌جویی کردن در وقته. چون با افزایش سرعت مطالعه وقت‌های اضافه زیادی به دست میاری و از این وقت می‌تونین برای کامل کردن مطالعه دروس دیگه استفاده کنین. این روش می‌تونه سرعت مطالعه شما رو ۵ تا ۶ برابر بیشتر کنه. برای موفقیت در استفاده از تکنیک‌های تندخوانی باید تمرین، پشتکار، علاقه و انگیزه زیادی داشته باشین و از تمرینات مخصوص به میزان زیادی استفاده کنین.

صرفه جویی در زمان با استفاده از تندخوانی

 

رفع مشکلات حواس پرتی یا عدم تمرکز

از مزایا دیگه تندخوانی رفع حواس پرتیه. چون اگه نحوه مطالعه درست نباشه خیلی زود تمرکز شما از بین میره. اما وقتی‌ یه نفر با سرعت بالا مطالعه می‌کنه، برای اینکه دقتش رو بالا ببره تمرکز زیادی روی مطلب داره و در نتیجه مشکل حواس پرتی از این طریق حل میشه.

 

افزایش علاقه به مطالعه

کسایی که از روش مطالعه کندخوانی استفاده می‌کنن، خیلی زود خسته میشن و انگیزشون به مطالعه رو از دست می‌دن. اما وقتی از روش تند خوانی استفاده می‌کنین تمام مغز و حواس شما روی یک مطلب درگیره و در نتیجه سرعت یادگیری شما افزایش پیدا می‌کنه. این روش به شما کمک می‌کنه تا خیلی زود ‌یه مطلب رو کامل کنین و سراغ موضوع جدیدی برین که خودش باعث افزایش انگیزه شما میشه و در طولانی مدت به مطالعه علاقه پیدا می‌کنین.

 

افزایش قدرت حافظه

مغز با استفاده از آموزش خیلی زود قوی میشه و می‌تونه عملکرد بهتری داشته باشه. در نتیجه استفاده از روش مطالعه تندخوانی میزان توانایی مغز شما رو افزایش می‌ده و وقتی مغزتون تمرین می‌کنه اطلاعات رو سریع‌تر یاد می‌گیره. همچنین قدرت حافظه شما از این طریق افزایش پیدا می‌کنه و سریع بودن فرآیند مطالعه باعث افزایش دقت شما میشه.

 

افزایش قدرت حافظه با تکتنیک های تندخوانی

 

روش‌های تندخوانی دروس کنکور

استفاده از روش‌های تندخوانی فقط برای زمانی مثل جمع ‌بندی و مرور نیست. خیلی از داوطلبان کنکور مطالعه عمیق و اصولی رو با وسواس مطالعه و کندخوانی اشتباه گرفتن. در مقابل دانش ‌آموزانی هستن که با استفاده از تندخوانی تمام مطالب رو یاد می‌گیرن و در وقت خودشون هم صرفه ‌جویی می‌کنن. در ادامه روش‌های مطالعه سریع برای دروس کنکور رو معرفی می‌کنیم و توضیح می‌دیم.

 

درس خوندن با حرکت چشم

بسیاری از دانش ‌آموزان فکر می‌کنن خوندن مطلب با صدای بلند سرعت اونا رو موقع مطالعه بیشتر می‌کنه اما در واقع درس خوندن با صدای بلند مانع تندخوانی میشه و انرژی جسمی فرد خیلی زود تحلیل میره. بلندخوانی، توقف روی کلمات و بازگشت به عقب از بدترین عادت‌ها در هنگام مطالعه هستن.

در حالی که برای رسیدن به نتیجه مطلوب در تندخوانی باید با چشمتون مطالعه کنین و این عادت‌ها رو ترک کنین. این نحوه مطالعه شاید در ابتدا مقداری مشکل باشه اما با تمرین زیاد می‌تونین خیلی زود بهش مسلط بشین. همچنین از طریق مطالعه با چشم یادگیری شما بهتر و سریع‌تر میشه.

مطالعه با تمرکز زیاد

 عدم مطالعه بر روی زبان

مطالعه درست با زبان یا زیر لب خوانی از موانع دیگه برای روش تندخوانیه. وقتی شما کلمات رو زمزمه می‌کنین مجددا صدا خودتون رو می‌شنوین و لبهاتون حرکت می‌کنه. اما باید بدونین در این حالت نیز سرعت مطالعه شما مثل زمان حرف زدنتونه.

به همین دلیل برای افزایش میزان سرعت مطالعه باید کاملاً بی‌صدا بخونین و تمرکز چشم و مغز خودتون رو در یک راستا قرار بدین. قدرت مغز و نگاه کردن هنگام مطالعه باعث درک کامل مطلب مورد نظر میشه و ذهن برای درک مطلب نیازی به شنیدن کلمات نداره.

 

تکرار نکردن مطالب در ذهن

گاهی اوقات داوطلب موقع مطالعه در ذهن خودش کلمات رو تکرار و تلفظ می‌کنه که سرعت مطالعه از این طریق هم کاهش پیدا می‌کنه. در این حالت لب‌ها حرکت نمی‌کنن و صدایی از گلو خارج نمی‌شه اما کلمات در ذهن در حال تکرار شدن هستن. اما برای تندخوانی باید این عادت رو ترک کنین و مطلب رو‌ یه بار با دقت مطالعه کنین. برای ترک این حالت می‌تونین از تجسم کردن تصویر یا صحنه در حال مطالعه استفاده کنین و ذهنتون رو از این طریق مشغول نگه دارین.

 

به عقب برنگردین!

بعضی از داوطلبان به دلیل داشتن وسواس مطالعاتی به صورت مکرر به کلمات و خطوط قبلی برمی‌گردن و اونا رو دوباره می‌خونن. این نحوه مطالعه جز عادت‌های نا مناسبه و وقت زیادی از داوطلب می‌گیره. به طوری که گاهی اوقات ساعت‌ها بر روی یه صفحه توقف کردن.

برای داشتن روش مطالعه تندخوانی باید از وسواس در مطالعه خودداری کنین. می‌تونین‌ یه کارت تهیه کنین و بعد از مطالعه هر پاراگراف، این کارت رو روی مطالب قبلی قرار بدین تا مجدداً اونا رو تکرار نکنین. خلاصه ‌نویسی رو برای خودتان یادآوری کنین و مرور رو در برنامه مطالعاتی خودتون قرار بدین تا از این طریق عادت برگشت خوانی رو ترک کنین.

 

سطحی خوانی

یکی از روش‌های دیگه برای تندخوانی سطحی خوانیه که موقع مطالعه نباید فکر کنین یا به مفهوم کلمات دقت کنین. فقط باید نکات اصلی و مد نظر نویسنده رو پیدا کنین. مرور اجمالی مطالب سرعت خوندنتون رو بیشتر می‌کنه و در مقابل می‌تونین با کمترین زمان بیشترین میزان محتوا مطلب رو درک کنین.

 

استفاده از تکنیک های تندخوانی

تمرکز داشته باشین

تمرکز در تسهیل فرآیند تندخوانی نقش مهمی داره و در صورت داشتن تمرکز در موقع مطالعه می‌تونین به مطالب اصلی فکر کنین. از این طریق سرعت شما بیشتر میشه و قدرت یادگیریتون افزایش پیدا می‌کنه. همچنین در گذر زمان تمام عوامل حواس پرتی در موقع مطالعه از بین میره.

 

نکته ‌برداری

موقع انجام مطالعه بهتره نکته‌ برداری کنین. نکته ‌برداری سرعت مطالعه شما رو بیشتر می‌کنه و ‌یه روش خیلی مفیده که روند جمع ‌بندی دروس شما هم سریع‌تر انجام بشه. موقع نکته ‌برداری فقط باید کلماتی رو بنویسین که دارای بار معنایی زیادی باشن. این کلمات می‌تونن به عنوان ‌یه تصویر کلیدی مفهوم اصلی درس رو در ذهن شما تداعی کنن و حجم زیادی از اطلاعات مورد مطالعه رو در ذهنتون بازیابی کنن. نکته ‌برداری رو می‌تونین در گوشه‌های کتاب بنویسین تا هنگام مرور نکات اصلی به چشمتون بخوره.

 

نکته برداری و مطالعه به روش تندخوانی

 

نتیجه ‌گیری

در این مقاله درباره تکنیک‌های تندخوانی صحبت کردیم. مطالعه سریع ‌یه روش کاملاً مؤثر برای مطالعه اس که به شما کمک می‌کنه تا سرعت و قدرت یادگیریتون بالا بره. بهتره موقع مطالعه میدان دیدتون رو افزایش بدین و چشمتون به جا یه کلمه مجموعه‌ای از کلمات رو ببینه. در این صورت سرعت مطالعه شما افزایش پیدا می‌کنه.

برای استفاده از تکنیک‌های تندخوانی باید روش‌های گفته شده رو با پشتکار زیاد دنبال کنین و پس از مدتی شاهد تغییرات چشمگیر در سرعت مطالعه خودتون باشین. برای آشنایی با این تکنیک‌ها بهتره تمام اطلاعات مقاله رو با دقت مطالعه کنین و موقع درس خوندن برای کنکور از این روش‌ها کمک بگیرین.

0 0 رای ها
رأی دهی
اشتراک در
اطلاع از
guest
0 سوال
بازخورد (Feedback) های اینلاین
مشاهده همه سوالات