زندگی هر فرد بخش‌هایی داره که باید سعی کنه به خوبی ازشون بگذره و تنها خاطره خوبی براش باقی بمونه. یکی از بخش‌هایی که خیلی از افراد فقط برای اینکه خودشونو محک بزن یا اینکه خیلی‌های دیگه هم مسیر آینده خودشون رو مشخص کنن، کنکوره. مطمئناً کسی که فقط میخواد این بخش از زندگی رو بگذرونه و تجربه کنه ببینه چطوریه، لزومی به انجام آزمون‌های آزمایشی یا راه‌های دیگه برای تقویت درس خوندن خودش نداره. اون کسی که کنکور رو به چشم یک فرصت در زندگیش میبینه و میخواد که در این مرحله برای آینده زندگیش تصمیم قاطع بگیره، باید از شیوه‌های مختلفی برای بهبود عملکردش استفاده کنه.

یکی از این روش‌ها که از خیلی زمان‌های پیش وجود داشته و بسیاری از افراد ازش بهره بردن، آزمون‌هایی بود که پیش از کنکور میدادن تا عملکرد خودشون رو تقویت کنن. این تقویت باعث میشه که استرس دانش آموزان کمتر بشه، بتونن به خودشون مسلط باشن و با سوال‌های کنکور هم آشنایی داشته باشن. انتخاب آزمون آزمایشی خوب، اهمیت زیادی داره.

انتخاب آزمون آزمایشی

 

ویژگی‌های آزمون‌های آزمایشی

یکی از دغدغه‌های بیشتر افراد پشت کنکوری اینه که چه آزمونی شرکت کنن که بهترین باشه؟ برنامه ریزی برای شرکت در آزمون‌های آزمایشی یکی از کارهاییه که خیلی از این افراد برای رسیدن به خواسته‌هاشون انجام میدن اما نمیدونن که در بین آزمون‌هایی که در ایران وجود داره، کدوم رو انتخاب کنن. سازمان‌هایی همچون: سنجش، گزینه دو، گاج، قلم چی و سامانه‌های دیگه که در این حیطه فعالیت میکنن، ویژگی‌هایی دارن که یک دانش آموز برای قبولی در کنکور، باید اون‌ها رو در نظر گرفته و بر اساس این ویژگی‌ها، آزمونی که فکر میکنه از همه بهتره رو انتخاب کنه.

ویژگی اصلی این آزمون‌ها اینه که دارای سطح‌های مختلفی از سوال هستن که همین موضوع باعث میشه به آزمون کنکور شبیه تر باشن. هر کدوم از این سازمان‌ها علاوه‌بر نکات مثبت و ویژگی‌های مطلوب، نکات منفی هم دارن که لازمه برای انتخابشون به این نکات هم دقت کنین. سطح مهارت آزمون دادن شما بستگی به این داره که کدوم یکی از این سامانه‌ها رو برای محک زدن خودتون انتخاب می‌کنین.

آزمون سنجش

میتونیم از سطح استاندارد سوالات، شبیه بودن به سوالات آزمون سراسری کنکور، نزدیک بودن نمره‌هایی که کسب میکنین به نمره‌های کنکور، ثبت نام مرحله‌ای و داشتن هزینه مناسب به عنوان ویژگی‌های آزمون آزمایشی سنجش اشاره کنیم. اگر میخواین که آزمون‌های این سازمان رو برای آزمون آزمایشی انتخاب کنین، باید این موضوع رو هم در نظر بگیرین که سوالات اولیه اون خیلی آسونه؛ پس لازمه که در تمامی مراحل اون شرکت کنین تا درجه سختی سوالات بالاتر بره و بتونین بهتر خودتون رو محک بزنین.

آزمون‌های سنجش

 

آزمون‌های گزینه دو

اگر میخواین که برای سنجیدن مهارت آزمون در خودتون از آزمون‌های گزینه دو بهره ببرین، لازمه که ویژگی‌های مثبت و منفی اون رو بدونین. آزمون گزینه دو ویژگی‌هایی همچون: داشتن برنامه ریزی‌های منظم، هزینه مناسب، ارائه فیلم و جزوه‌های آموزشی، مشاوره و پشتیبانی آنلاین و شباهت زیاد به سوالات کنکور داره.

آزمون‌های قلم چی

یکی از آزمون‌هایی که خیلی از افراد پشت کنکوری اون رو انتخاب میکنن، آزمون‌های قلم چیه. اغلب این افراد نمره‌های بالا دارن و میخوان که بورسیه بشن و برای تحصیل به کشورهای خارجی برن. در این سازمان این امکان برای این افراد به راحتی فراهم میشه. معمولاً افرادی که از نظر هوش در سطح بالایی قرار دارن به سمت آزمون‌های قلم چی میرن؛ چون این آزمون‌ها هم سطح بالایی دارن و از اونجایی که فاصله بین یک آزمون تا آزمون بعدی زیاده، فرصت زیادی برای درس خوندن وجود داره.

آزمون‌های گاج

اگر میخواین که سطح سوالاتی که در آزمون وجود دارن استاندارد و متوسط باشن و بتونین از پسشون بر بیاین، بهترین گزینه آزمون‌های گاجه. با هزینه مناسبی که در قبال این آزمون‌ها پرداخت میکنین، برنامه ریزی اصولی هم در اختیارتون قرار میگیره که لازمه بهترین استفاده ازش رو داشته باشین. نکته منفی که در مورد این آزمون‌های آزمایشی ذکر شده، نداشتن شباهت بین سوالات اون و سوالات کنکور سراسریه.

آزمون‌های گاج

 

معیارهای استاندارد آزمون‌های آزمایشی

اگر شما هم دانش آموزی هستین که سال‌های دبیرستان رو میگذرونین، بهتره که از همون سال اول فکری به حال کنکور کنین. خیلی از افراد این کار رو انجام نمیدن و در سال آخر سردرگم و گیج میشن که کدوم یکی از آزمون‌های آزمایشی رو انتخاب کنم تا بتونم درس‌هایی که نخوندمو جمع و جور کنم؟ برای همین باید ویژگی‌ها و معیارهای استاندارد آزمون‌های آزمایشی رو بدونین تا دچار سردرگمی نشین.

استاندارد بودن سوالات

مهم‌ترین موضوعی که باید برای انتخاب آزمون آزمایشی مورد نظر خودتون در نظر بگیرین اینه که سوالاتی که ارائه میدن، شبیه به سوالات کنکور باشن و سطح پیشرفته، متوسط و آسون داشته باشن. نکات مهم دیگه‌ای که یک آزمون استاندارد داره، نداشتن سوالات غلط یا پاسخنامه اشتباه و نبودن سوالات تکراری در آزمونه.

استاندارد بودن سوالات برای دانش آموزان

 

قدمت آزمون آزمایشی

زمانی که قدمت آزمون آزمایشی زیاد باشه، مشخصاً مهارت آزمون هم در اون افزایش یافته و در طول زمان مشکلاتش رفع شده. از این رو دانش آموزان با سوالاتی روبه‌رو میشن که از بیشتر لحاظ بی عیب و نقصن.

هزینه آزمون

معمولاً بیشتر آزمون‌های آزمایشی که در کشور ما برای کنکوری‌ها در نظر گرفته میشه، قیمت مناسبی دارن به جز آزمون‌های قلم چی. امروزه افراد کمی هستن که با این وضعیت اقتصادی جامعه میتونن از پس این هزینه‌ها بر بیان. پس بهترین کاری که این سازمان‌ها میتونن بکنن اینه که برنامه‌های خودشون رو با هزینه‌ای مناسب ارائه بدن. گرون بودن یک آزمون دلیل بر کیفیت عالی اون نیست؛ ممکنه یک آزمون از قیمت مناسب‌تری برخوردار باشه اما کیفیتش هم از آزمونی که گرون تره بیشتر باشه.

داشتن کارنامه  پاسخ تشریحی

اینکه یک دانش آموز بتونه پاسخ آزمون رو بعد از یکی دو ساعت بگیره اهمیت زیادی داره. در این صورت این فرد میتونه این جواب‌ها رو بسنجه و با وجود پاسخ تشریحی ببینه که کجای کارش اشکال داشت.

داشتن کارنامه پاسخ تشریحی

 

اهمیت شرکت در آزمون‌ها

شرکت در آزمون‌های آزمایشی برای داوطلبان کنکور سراسری مزایا زیادی داره که نباید اون‌ها رو نادیده بگیرین. به همین دلیله که شرکت در این آزمون‌ها اهمیت داره و با این کار می‌تونین در جهت بهبود اوضاع درسی و روحی خودتون قدم بزرگی رو بردارین.

غلبه بر استرس

زمانی که شما در این آزمون‌ها شرکت کنین، انگار که همون موقع دارین کنکور میدین. بهتره که خودتون رو در اون جایگاه فرض کنین و توصیه‌های مشاور یا پشتیبان خودتون رو به خوبی اجرا کنین. قرار دادن خودتون در اون شرایط استرس زا میتونه کمک بزرگی باشه براتون که بتونین خودتون رو در زمان کنکور کنترل کنین. خیلی از افرادی که در آزمون‌های آزمایشی شرکت میکنن، تکنیک‌هایی که یاد گرفتن رو اجرا میکنن تا این تکنیک‌ها ملکه ذهنشون بشه. همین موضوع باعث میشه که استرسشون برای کنکور کم بشه و بتونن به راحتی بهش غلبه کنن.

غلبه بر استرس

 

تسلط داشتن در مدیریت زمان و کل کنکور

زمانی که مهارت آزمون دادن رو در خودتون تقویت کنین، می‌تونین به راحتی سر کنکور هم این کار رو انجام بدین. وقتی بتونین هم خودتون و هم زمان رو به خوبی کنترل کنین، در واقع کار خاص دیگه‌ای نیست که بخواین انجام بدین. استفاده از زمان سنج یا ساعت مچی در جلسه‌های آزمون‌های آزمایشی میتونه ترفند عالی برای یاد گرفتن مدیریت زمان در کنکور باشه.

جمع‌بندی

اگر می‌خواید مهارت آزمون رو در خودتون بسنجین، یکی از بهترین کارها شرکت در آزمون‌های آزمایشیه. در زمان انتخاب این آزمون‌ها باید نکات مهمی رو در نظر بگیرین که یکی از این نکات مهم، وجود جامعه آماری بالا درشونه. جامعه آماری بالا یعنی اینکه اون آزمون در سطح کشور، طرفداران بیشتری داشته و شما با افراد زیادتری مقایسه میشین.

0 0 رای ها
رأی دهی
اشتراک در
اطلاع از
guest
0 سوال
بازخورد (Feedback) های اینلاین
مشاهده همه سوالات