هر سال امتحانات پایانی دانش‌ آموزان سال دوازدهم به صورت کشوری برگزار میشه و نمره این امتحانات در نمره کنکور تأثیر مثبت داره. یعنی اگر نتیجه خوبی کسب نکنی برای تو لحاظ نمی شود و اگر نتیجه خوبی کسب کنی ممکن است در انتخاب رشته تو برای رتبه های حدود 15 هزار به بالا تاثیر مثبتی داشته باشد نسبت به کسی که معدل پایین تر دارد. خیلی از دانش ‌آموزان سال آخر دبیرستان فکر می‌کنن با شرایط سختی رو به رو شدن اما در واقعیت این یه فرصت مناسبه تا داوطلبان تمام قسمت‌های کتاب رو مطالعه کنن و علاوه بر کسب نمره مناسب در امتحانات، در کنکور هم نتیجه مطلوبی بگیرن.

به همین دلیل باید روش درست درس خوندن و مطالعه در زمان کنکور و امتحانات نهایی رو بدونین و این روش ها رو به درستی اجرا کنین. در این صورت می‌تونین در امتحانات و کنکور به نتایج قابل قبولی برسین.

 

اولویت اصلی کنکور است یا امتحانات؟

این جواب خیلی به هدف گذاری شما بستگی دارد اما باید بدونین کنکور در مقایسه با امتحانات پایان ترم برای کسی که می خواهد امسال نتیجه خوبی بگیرد و وارد دانشگاه شود، اولویت بیشتری دارد. می‌تونین با برنامه ‌ریزی درست وضعیت خودتون رو بررسی کنین و مقداری از زمان رو به مطالعه دروس امتحانی و مابقی رو برای مطالعه دروس کنکورتون اختصاص بدین. پیشنهاد می کنم  دروس امتحانی به ویژه دروس عمومی رو با دقت هرچه تمام در زمان امتحانات بخونین و از این طریق، مشکلات کنکوری خودتون در این مباحث رو رفع کنین.

میتونین موقع امتحانات برنامه ‌ریزی جدیدی داشته باشین و زمان‌هایی رو برای تست زدن یا مطالعه تستی و تشریحی کنکور در نظر بگیرین.

 

اولویت بندی میان امتحانات و دروس کنکور

 

روش مطالعه صحیح در زمان امتحانات و ایام کنکور

برای مطالعه صحیح امتحانات و کنکور در خرداد ماه، ابتدا باید وضعیت درسی شما بررسی بشه. چرا که دانش ‌آموزان از نظر درسی دارای دسته‌ بندی‌های خاصی هستن. در ادامه این دسته ‌بندی رو نام می‌بریم و درباره هر کدوم توضیحاتی ارائه می‌دیم. این دسته بندی بر اساس میزان مطالعه دانش آموزان شکل گرفته و طراحی شده.

بررسی روش های صحیج مطالعه

 

گروه اول: مطالعه تمام دروس پایه و دوازدهم  همراه با تست

گروه اول از دانش‌ آموزان تمام دروس پایه و دروس دوازدهم رو مطالعه کردن و تست این دروس رو هم کار کردن. این افراد در دوره امتحانات نیاز چندانی به مطالعه تشریحی ندارن و می‌تونن بیشتر زمان خودشون رو تست کار کنن و از این طریق برای کنکور و امتحانات مطالعه داشته باشن.

همچنین می‌تونن زمانی رو برای مطالعه دروس پایه اختصاص بدن. این گروه از دانش ‌آموزان به دلیل آمادگی قبلی نیازی به مطالعه تشریحی ندارن و دونستن کلید واژه‌های دروس حفظی کمک زیادی بهشون می‌کنه تا امتحانات رو به خوبی پشت سر بذارن.

 

گروه دوم: مطالعه دروس سال دوازدهم همراه با تست

دسته دوم کسایی هستن که دروس دوازدهم رو کاملاً مطالعه کردن و تسلط دارن. همچنین برای دروس سال دوازدهم تست کار کردن. بنابراین بیشتر وقت این دانش ‌آموزان باید برای مطالعه دروس پایه اختصاص پیدا کنه. این افراد بهتره برای امتحانات و مطالعه تشریحی وقت کمی بذارن و در مقابل روی دروس ‌پایه تمرکز کنن.

همچنین می‌تونن بودجه ‌بندی کنکور رو بررسی کنن و از دروس پایه فصل‌های مهم رو مطالعه کنن. البته در کنار دروس پایه بهتره به دروس دوازدهم و تست اونا هم توجه کنن تا در امتحانات و کنکور نتیجه مطلوبی بگیرن.

 

گروه سوم : مطالعه دروس سال دوازدهم بدون تست

افراد گروه سوم شرایط نسبتاً سختی دارن. این دانش ‌آموزان باید وقت زیادی رو برای تست کار کردن اختصاص بدن. در کنار مطالعه تشریحی برای امتحانات، باید مطالعه تستی هم داشته باشن. در واقع بین مطالعه تستی و تشریحی تعادل ایجاد کنن‌.

دانش ‌آموزان در این دسته بهتره برای مطالعه تشریحی وسواس کمی داشته باشن و سؤالات تشریحی امتحان رو بر اساس اطلاعاتی که در طول سال تحصیلی به دست آوردن، پاسخ بدن. همچنین باید به دروس پایه دوازدهم و دروس پایه تسلط پیدا کنن. از این طریق می‌تونن به نتیجه مورد نظرشون در امتحانات و کنکور برسن.

 

نقش تست در یاذگیری برای امتحانات و کنکور

 

گروه چهارم: مطالعه نسبی دروس دوازدهم

این گروه از دانش ‌آموزان با برنامه مشخصی حرکت نکردن و دروس دوازدهم و دروس پایه رو به طور کامل مطالعه نکردن. اگه موضوعات مطالعه شده این گروه از دروس پایه و دوازدهم در حد عالی باشه، خیلی زود به نتیجه مطلوب می‌رسن. این گروه برای مطالعه امتحانات و دروس پایه باید مباحث و موضوعات مطالعه شده خودشون رو دسته ‌بندی کنن و طبق برنامه منظم در وقت باقی مانده کنکور تست مطالب مطالعه شده رو کار کنن.

همچنین باید برای امتحانات پایه دوازدهم مطالعه تشریحی انجام بدن و سطح خودشون رو از این طریق برای کنکور بالا ببرن. کار این گروه در کنکور و امتحانات دشواره اما باید تمام تلاش خودشون رو بکنن‌.

 

گروه پنجم : مطالعه در حد صفر

این گروه تا زمان امتحانات خرداد ماه هیچ مطالعه‌ای نداشتن و وضعیت بسیار نامطلوبی دارن. دانش ‌آموزان این گروه در زمان باقی مانده برای کنکور بهتره تلاش خودشون رو ادامه بدن و تا جایی که می‌تونن بخونن. این افراد باید توجه کنن هر چه میزان درسی که می‌خونن بیشتر باشه، نتیجه بهتری می‌گیرن.

این گروه هم موقع مطالعه برای امتحانات خرداد ماه در دروس دوازدهم به تسلط نسبی می‌رسن. این دسته از داوطلبان ممکنه در امتحانات و کنکور به نتیجه مطلوبی نرسن اما در مدت زمان کم باقی مانده باز هم باید ‌امیدوار باشن و تلاش کنن.

 

در فصل امتحانات تستی بخوانیم یا تشریحی؟

بر اساس دسته بندی گفته شده در مطالب قبلی افراد باید میزان تسلط خودشون رو در دروس دوازدهم و دروس پایه بدونن و در درجه دوم برای نحوه مطالعه خودشون برنامه ریزی کنن. این دسته ‌بندی به دانش ‌آموزان کمک می‌کنه تا در مدت زمان باقی مانده تا کنکور سر در گم نشن و روش مطالعه صحیح خودشون رو انتخاب کنن.

اما به طور کلی می‌شه گفت تسلط در دروس سال دوازدهم علاوه بر اینکه باعث میشه در امتحانات به نتیجه مطلوب برسین، سبب میشه در کنکور هم آمادگی بیشتری داشته باشین. در این صورت می‌تونین همزمان به صورت تستی و تشریحی مطالعه کنین و پس از مطالعه تشریحی کتاب ها در قسمت‌هایی از دورس که به لحاظ تستی تسلط کافی ندارین، آمادگی پیدا کنین.

مطالعه تستی برای امتحانات و کنکور

 

بقچه‌ای برنامه‌ ریزی کردن یا چند درس رو در یه ‌روز برنامه ‌ریزی کردن؟

یکی از روش‌های مطالعه که بچه‌ها خیلی دوست دارن انجام بدن بقچه‌ای درس خوندن برای امتحانات و کنکوره. یعنی خیلیا دوست دارن هر ‌یه روز یه درس رو بخونن، جمع بندی کنن و تست هاشونو کار کنن یا موقع درس خوندن برای امتحانات در دو یا سه روز تمام درس رو به صورت تشریحی بخونن و به تسلط کافی برای امتحان برسن و زمان باقیمانده روز رو برای تست کار کردن در این درس اختصاص بدن.

برخی از افراد هم هر روز برای مطالعه دو الی سه درس برنامه ‌ریزی می‌کنن. یعنی سه درس رو به صورت همزمان جلو می‌برن و در هر کدوم به تسلط نسبی می‌رسن. به طور کلی مطالعه بقچه‌ای برای کنکور مناسب نیست اما در زمان امتحانات می‌تونین از این روش استفاده کنین و در هر درس جداگانه به تسلط برسین‌.

اشکال بزرگ بقچه ای درس خواندن، این است که قدرت ذهن شما در مورد فکر کردن به مباحث مختلف از دروس مختلف ضعیف می شود در صورتی که در آزمون شما نیاز به این موضوع دارید که بتوانید هم سوال فیزیک فکر کنید هم زیست و هم سایر دروس.

 

آیا می‌تونیم ابتدا‌ یه درس رو مطالعه و جمع ‌بندی کنیم و بعد به سراغ درس دیگه‌ای بریم؟

این روش مطالعه برای امتحانات مناسبه. حتی می‌تونین برای جمع‌ بندی از نمونه سؤالات هم استفاده کنین که در تک تک دروس به تسلط برسین و در امتحانات نتیجه قابل قبولی بگیرین.

اما برای کنکور بیشتر دروس و مباحث رو بهتره به طور همزمان پیش ببرین و برای هر کدوم جمع ‌بندی انجام بدین. چرا که مغز برای یادگیری این همه مطلب یکسان خیلی زود خسته میشه و به همین دلیل مطالب هم زودتر فراموش میشه. در نتیجه در جلسه کنکور چیزی یادتون نمیاد. پس برای یادگیری دروس باید آهسته و پیوسته جلو برین و همچنین طبق برنامه مشخصی حرکت کنین.

 

نحوه صحیح مطالعه و یادداشت برداری از محتوا

 

نتیجه ‌گیری

در این مقاله درباره امتحانات و کنکور صحبت کردیم. شما می‌تونین با استفاده از اطلاعات این مقاله با روش مناسب مطالعه در زمان امتحانات خرداد ماه و دوران کنکور آشنا بشین. همچنین برای جمع‌ بندی مطالب امتحانات از نمونه سؤالات امتحانات پایانی سال های قبل استفاده کنین.

این زمان می‌تونه به شما کمک کنه تا با مطالعه امتحانات دروس پایه دوازدهم به تسلط در این پایه برسین و در کنار آمادگی امتحانات، برای این دروس تست هم کار کنین. همچنین امتحانات شمارو مجاب میکنه از درس و مطالعه فاصله نگیرین و فقط به تست اکتفا نکنین. در نتیجه کنکورتون هم به نتیجه بسیار خوب منتهی میشه.

0 0 رای ها
رأی دهی
اشتراک در
اطلاع از
guest
0 سوال
بازخورد (Feedback) های اینلاین
مشاهده همه سوالات