سال کنکور برای دانش آموزان به عنوان سال رقم زدن سرنوشت و تعیین رشته برای رفتن به مرحله بعدی تحصیلات یعنی دانشگاهه. خیلی از بچه‌ها موقع شروع مطالعه برای کنکور قصد دارن از تابستان سال قبل از کنکور شروع کنن. باید بگیم تابستان به عنوان فصل فرصت‌ها شناخته میشه و اهمیت اون رو در مطالعه برای کنکور نباید نادیده بگیرین.

بیشتر اوقات دانش ‌آموزان می‌پرسن که آیا برای کنکور از تابستان دوازدهم درس بخونیم یا نه؟ در واقع تابستان زمان مناسبی برای مطالعه دروس پایه به حساب میاد و دانش آموزان در این فصل قبل از بیشتر شدن حجم دروس سال دوازدهم، می‌تونن درس پایه دهم و یازدهم رو مطالعه کنن. در ادامه مقاله درباره نحوه مطالعه برای کنکور در تابستان سال دوازدهم صحبت می‌کنیم.

 

نحوه مطالعه در تابستان دوازدهم

 

اکثر دانش ‌آموزان تابستان رو به عنوان زمان تفریح و سرگرمی می‌دونن، اما باید بدونین اگه برنامه ‌ریزی درستی داشته باشین می‌تونین در کنار تفریح و سرگرمی برای درس خوندن کنکور هم استارت بزنین. چون در شروع تابستان هنوز با فضا مطالعه فاصله نگرفتین، بهتره ساعات مطالعه شما در ابتدا کم باشه و به تدریج بیشتر کنین.

برای اینکه در تابستان دوازدهم بتونین برای درس خوندن کنکور مطالعه مفیدی داشته باشین، حتماً باید برنامه‌ ریزی کنین. انجام برنامه‌ ریزی برای دانش ‌آموزان مختلف یکسان نیست و هر کس باید برنامه مطالعاتی خاص خودش رو داشته باشه. برای انجام برنامه‌ ریزی هم بهتره اهدافتون رو تعیین کنین. می‌تونین برای داشتن برنامه صحیح از مشاور کنکور کمک بگیرین و در کنار پیشبرد برنامه، از مشاور بازخورد بگیرین.

نحوه مطالعه صحیح برای تابستان سال دوازدهم

 

با چه برنامه‌ای در تابستان درس بخوانیم؟

 

همونطور که گفتیم شما نمی‌تونین از یه برنامه جامع و مشخص برای تمام دانش‌ آموزان کنکوری استفاده کنین. در هنگام انجام برنامه‌ ریزی باید شرایط محیطی و شخصی دانش ‌آموزان رعایت بشه. در واقع برنامه ‌ریزی درسی باید شخصی ‌سازی بشه و هر دانش ‌آموز باید بتونه بر اساس شناختی که نسبت به خودش داره، برنامه‌ ریزی درسی خاص خودش رو داشته باشه.

بهتره موقع تابستان برای انجام برنامه ‌ریزی درسی شرایطی مثل میزان تعطیلات، بودن در کنار خانواده، مشغول بودن یا نبودن به کار خاص، داشتن کلاس‌های درسی یا غیر درسی و… در نظر گرفته بشه و و بر این اساس برنامه مشخص و‌ ایده‌آلی طراحی بشه. این برنامه باعث میشه دانش ‌آموز احساس بی‌حوصلگی نداشته باشه و از زمان تابستان برای کنکور استفاده کافی ببره.

 

مطالعه آهسته و پیوسته در تابستان

 

زمانی که شما برنامه ‌ریزی انجام دادین و می‌خواین شروع به اجرا کنین، عوامل مختلفی می‌تونه این شرایط رو تحت تأثیر قرار بده. مثلاً اگه شما قبل از تابستان مطالعه نمی‌کردین و قصد دارین در تابستان روزی ۸ ساعت درس بخونین، مشخصه که بعد از چند روز از شدت سنگینی برنامه مطالعه خسته میشین و حتی ممکنه درس خوندن رو به طور کامل کنار بذارین. در برخی موارد هم ممکنه بعضی روز‌ها درس بخونین و بعضی روز‌ها کلاً درس نخونین.

اما اگه شما ‌یه ساعت مشخصی رو در نظر بگیرین و در طول روز اون زمان رو مطالعه کنین، خستگی زیادی نخواهید داشت. مثلاً می‌تونین روزی سه ساعت درس بخونین و مابقی روز رو به فعالیت‌های غیر درسی خودتون اختصاص بدین. در نتیجه فشار زیادی رو تجربه نمی‌کنین و برنامه مورد نظر شما به راحتی اجرا میشه. همچنین زمانی که احساس خستگی نکنین، شما هر روز این برنامه رو اجرا می‌کنین و استراحت و تفریح و مطالعه شما به صورت همزمان پیش میره. پس بهتره آهسته و پیوسته مطالعه کنین.

روش­های خاص مطالعه برای کنکور در فرصت­های طلایی

 

برای مطالعه در تابستان از درس‌های دهم شروع کنیم یا یازدهم؟

 

جواب دادن به این سؤال نیز بر اساس دانش ‌آموزان مختلف متفاوته. بعضی از دانش ‌آموزان در درس‌های دهم پیشرفت خوبی داشتن اما در درس‌های یازدهم دچار مشکل بودن که بهتره اول درس‌های یازدهم رو مطالعه کنن و بعد دوباره به مرور درس‌های دهم بپردازن. اما در مقابل برخی از دانش‌ آموزان هستن در دروس دوره یازدهم تسلط کافی دارن و باید زمان زیادی برای مطالعه دروس دهم اختصاص بدن.

شما باید در کنار مطالعه کامل کتاب‌های درسی از کتاب‌های کمک آموزشی هم استفاده کنین تا مطالعه تست محور داشته باشین و صرفاً مطالعه تشریحی انجام ندین. همچنین باید از ضریب دروس کنکور اطلاع داشته باشین و بر این اساس برای بعضی از درس‌ها وقت زیادی اختصاص بدین و در مقابل برای بعضی درس‌ها وقت کمتری در نظر بگیرین. علاوه بر این شما می‌تونین درس‌ها رو به صورت موضوعی مطالعه کنین و در کنار اون تست درس‌ها رو هم بزنین. مثلاً می‌تونین اول ریاضی سال دهم رو مطالعه کنین و در هر مبحث تست بزنین. بعد مطالعه همون مباحث رو در کتاب سال یازدهم تکمیل کنین و در نهایت تست کلی کار کنین تا به تسلط کافی برسین.

داشتن برنامه درسی مناسب برای مطالعه کنکور

 

در تابستان کتاب‌های درسی مطالعه کنیم یا کمک اموزشی؟

 

به طور کلی برای اینکه قبولی شما در کنکور تضمینی باشه، باید تمام قسمت‌های کتاب درسی رو کامل مطالعه کنین. در واقع ابتدا باید در کتاب درسی به تسلط کافی برسین و در کنار اون از کتاب‌های کمک آموزشی برای تست زدن استفاده کنین. به دلیل وجود رقابت زیاد در کنکور بین دانش‌ آموزان نمی‌شه گفت کلاً کتاب درسی بخونین و یا به طور کامل از کتاب‌های کمک اموزشی استفاده کنین.

اما باید بدونین کتاب‌های درسی در اولویت قرار دارن و برای انتخاب کتاب‌های کمک درسی هم باید سطح خودتون رو مشخص کنین و از هر کتابی استفاده نکنین. اینکه دانش ‌آموزان از کتاب‌های خاصی استفاده کردن و به رتبه برتر در کنکور رسیدن، نمی‌تونه دلیل مناسبی برای تهیه همون کتاب کمک درسی توسط شما باشه. پس بهتره بعد از مطالعه کتاب‌های درسی، سطح شما مشخص بشه و کتاب کمک آموزشی بر این اساس تهیه بشه.

 

 

نحوه مطالعه دروس در تابستان

 

شما می‌تونین از روش‌های خاصی برای مطالعه دروس در تابستان استفاده کنین. در بحث مطالعه زبان انگلیسی می‌تونین از گرامر و لغات شروع کنین و در طول تابستان اونا رو تقویت کنین. همچنین برای دروس محاسباتی و مفهومی زمان بیشتری اختصاص بدین. بهتره در تابستان برای دروس حفظی خیلی کار نکنین و به جا اون در دروسی که نیاز به مهارت دارن، به تسلط برسین. می­تونین برای مطالعه عربی در تابستان از قواعد شروع کنین و اونا رو بر اساس پیش نیاز‌ها مطالعه کنین. ینی اول قواعد ابتدایی رو کامل یاد بگیرین و بعد به قواعد تکمیلی برسین.

نحوه صحیح مطالعه دروس در تابستان

 

شرکت در آزمون‌های آزمایشی از سال دوازدهم

 

شرکت در آزمون‌های آزمایشی در زمان مطالعه تابستان ضرورت نداره. به همین دلیل افراد باید بر اساس شرایط و خصوصیات خودشون جهت شرکت در آزمون‌های آزمایشی تصمیم بگیرن. دانش ‌آموزانی که از دروس دهم و یازدهم مطالعه نکردن اما اراده قوی دارن و می‌دونن تا آخر تابستان می‌تونن پایه خودشون رو قوی کنن، نیازی به شرکت در آزمون‌های آزمایشی کنکور ندارن. اما این بچه‌ها باید برنامه ‌ریزی درسی مناسبی در تابستان دوازدهم داشته باشن و طبق اون پیش برن.

برخی دیگر از دانش ‌آموزان در دروس پایه ضعف دارن و از نظر اراده هم ضعیف هستن که این دانش ‌آموزان بهتره از برنامه مطالعاتی آزمون ها برای بودجه بندی درست تر برنامه شان کمک بگیرن. این برنامه‌ها به صورت کم حجم طراحی میشن تا دانش آموز در تابستان دوازدهم بتونه دروس پایه رو کامل مطالعه کنه و به جمع ‌بندی برسه. دانش ‌آموزانی که دروس پایه رو به طور کامل مطالعه کردن و اراده زیادی دارن، بهتره از همون تابستان دروس پایه رو کامل تقویت کنن و تست اونارو کار کنن تا نقاط ضعفشون مشخص بشه و بتونن اونا رو کامل برطرف کنن.

طراحی برنامه درسی متناسب با سطح مطالعه و توانایی دانش آموزان

 

نکات مهم برای مطالعه کنکور در تابستان

برای اینکه بتونین از تابستان دوازدهم به نحو احسن استفاده کنین، بهتره ‌یه سری از نکات رو رعایت کنین. در تابستان بهتره منظم درس بخونین و کمیت مطالعه تون رو رفته رفته افزایش بدین. سعی کنین دروسی رو که در اون‌ها ضعیف هستین و یا نقاط ضعف شما به حساب میان، مطالعه کنین و تقویتشون کنین. دروس تحلیلی هم از طریق حل تست در تابستان باید تقویت بشن.

اگه شما قبلاً دروس پایه رو مطالعه کردین بهتره اونا رو در تابستان به طور کامل مرور کنین و برای هر موضوع و مبحث تست بزنین. در برنامه مطالعاتی خودتون از تست‌های پوششی و مرور‌های روزانه استفاده کنین. به برنامه مطالعاتی خودتون تعهد داشته باشین و اونا رو به صورت مرتب و منظم اجرا کنین. مطالعه منظم می‌تونه به شما کمک کنه دروس عقب مونده رو جبران کنین و سختی مطالعه ‌یه ماه رو در ‌یه هفته از بین ببرین.

 

مزایا مطالعه در تابستان

مطالعه در تابستان دوازدهم برای شما مزایا زیادی داره. از جمله این مزایا می­شه به باز نبودن مدارس و داشتن وقت کافی برای مطالعه اشاره کرد. این باعث میشه موقع مطالعه خستگی نداشته باشین و در کنار مطالعه به تفریح و کار‌های دیگه هم برسین. تابستان فرصت کاملاً مناسبی برای تقویت دروس ضعیفه که می‌تونین از کلاس‌های تقویتی استفاده کنین و این مشکلات رو رفع کنین. شما همچنین می‌تونین برای خودتون برنامه درسی مشخصی طراحی کنین و طبق اون پیش برین.

در کنار این موارد در تابستان دوازدهم می‌تونین مهارت‌های اولیه برای درس خوندن کنکور رو یاد بگیرین و در سال کنکور نیازی به آزمون و خطا نداشته باشین تا روش‌های جدید مطالعه رو  بگیرین. می‌تونین روش‌های تست زنی و تکنیک‌های اولیه‌ای که برای موفقیت در کنکور به اونا نیاز دارین، یاد بگیرین. همچنین سرعت مطالعه خودتون رو بیشتر کنین. علاوه بر این زمانی که دانش‌ آموزان دیگه شروع به مطالعه برای کنکور می‌کنن، شما بیشتر راه رو رفتین و از اونا جلو افتادین.

مزایا مطالعه در تابستان سال دوازدهم برای دانش آموزان کنکوری

 

 

نتیجه‌ گیری

یکی از فاکتور‌های مهم برای موفقیت در کنکور شروع مطالعه از تابستان دوازدهم و انجام برنامه‌ ریزی درسی صحیح برای موفقیت در کنکوره. مطالعه در تابستان مزایا زیادی برای دانش‌ آموزان‌ داره و و این زمان رو تبدیل به فرصت طلایی برای کنکوری‌ها کرده. بهتره ساعات مطالعه مشخصی برای تابستان داشته باشین و طبق برنامه شخصی خودتون پیش برین.

میتونین دروس مشکل دار رو در تابستان تقویت کنین و نقاط ضعفتون رو از طریق شرکت در آزمون‌های آزمایشی بفهمین و برطرف کنین. با روش‌های صحیح برنامه ‌ریزی کنکور در این زمان آشنا بشین و تکنیک‌های مطالعه و مهارت تست زنی خودتون رو تقویت کنین.

0 0 رای ها
رأی دهی
اشتراک در
اطلاع از
guest
0 سوال
بازخورد (Feedback) های اینلاین
مشاهده همه سوالات