چطوری با وسواس در مطالعه مقابله کنیم؟

شاید افرادی رو دیده باشین که موقع مطالعه مدام مطلبی رو تکرار می‌کنن. این افراد حساسیت زیادی در هنگام مطالعه از خودشون نشون میدن که باعث مشکلات بزرگی در حوزه پیشرفت تحصیلیشون میشه. برخی از اختلالات وسواس در زمان نوجوانی خودشو نشون میده که وسواس تکرار و وسواس نظم جزئی از این اختلالات هستن.

وسواس مطالعه برای کسایی که قراره در آزمون‌های خاصی مثل کنکور شرکت کنن، ‌یه مانع بزرگ به حساب میاد و همچنین تأثیر منفی وسواس در این مواقع چندین برابر میشه. در ادامه درباره رفتار‌های وسواسی مطالعاتی صحبت می‌کنیم و راهکار‌هایی برای درمان این نوع وسواس ارائه می‌دیم.

 

ریشه وسواس مطالعاتی

برای اینکه با ریشه وسواس مطالعاتی آشنا بشین، باید بدونین وسواس‌ یه اختلال شخصیته که انواع مختلفی داره. رفتار‌های مکرری که فرد برای خلاص شدن از افکار مزاحم در ذهنش انجام می‌ده، وسواس فکری _ عملی شناخته میشه. رفتار‌های ناشی از این وسواس غیر منطقی هستن و وقت زیادی از فرد می‌گیرن.

وسواس مطالعه نمونه‌ای از وسواس فکری _عملیه که فکر و رفتار‌های فرد رو تحت تأثیر قرار می‌ده و باعث کاهش میزان بازدهی فرد در موقع مطالعه میشه. به همین دلیل باید به دنبال راهکار‌هایی برای رفع این افکار مزاحم باشین و از این طریق وسواس مطالعه خودتون رو کنترل کنین‌.

 

تاثیر وسواس مطالعاتی بر بازدهی فرد در حین آزمون

 

رفتار‌های وسواسی هنگام مطالعه

افرادی که دچار وسواس مطالعه هستن، علائم مشخصی رو از خودشون نشون می‌دن. مثلاً موقع شروع مطالعه باید وسایل خاصی آماده کنن و این وسایل رو با ترتیب خاصی کنار هم قرار بدن. برخی از این افراد ممکنه موقع مطالعه در محل خاصی قرار بگیرن و یا در حالت مشخصی بشینن. این موارد باعث ایجاد مشکلات خاصی برای فرد میشه و در صورتی که هر کدوم از این عوامل به درستی اجرا نشه، مانع تمرکز و مطالعه فرد میشه.

کسایی که به وسواس مطالعاتی مبتلا هستن، گاهی اوقات مطالب رو چند بار می‌خونن ولی نمی‌تونن اونا رو به ذهنشون بسپارن. چون بعد از رسیدن به انتها هر مطلب مجدداً به اول مطلب برمی‌گردن و دوباره خونی انجام می‌دن. همچنین داوطلبانی که شروع مطالعه خودشون رو به بودن ابزار خاص یا استفاده از وسایل خاص وابسته می‌دونن، نمی‌تونن مطالعه درستی داشته باشن و زمان زیادی از وقت مطالعه خودشون رو برای مرتب کردن وسایل صرف می‌کنن.

 

 

افکار افراد دارای وسواس مطالعاتی

 

اشخاصی که دارای وسواس مطالعه هستن، هنگام مطالعه نمی‌تونن از‌ یه منبع خاص استفاده کنن. چون همیشه فکر می‌کنن این مطالب در کتاب دیگه‌ای هم هست و باید اونا رو هم بخونن تا اطلاعاتشون تکمیل بشه. این موضوع می‌تونه برای دانش‌ آموز مشکلات زیادی ایجاد کنه. تکرار مداوم مطالب درسی با مرور کردن تفاوت داره و این تکرار زمانی شکل وسواس به خودش می‌گیره که به روش صحیح انجام نمی‌شه. در این صورت کل مطالب یاد گرفته شده فراموش میشن و سبب ایجاد آشفتگی ذهنی در فرد میشه.

افراد دچار وسواس مطالعه معمولاً نمی‌تونن روی موضوع خاصی تمرکز کنن و ذهنشون درگیر افکار مزاحمه. در نتیجه ذهن آرومی ندارن و موقع مطالعه چیزی یاد نمی‌گیرن. این افکار به عنوان افکار وسواسی شناخته میشن و به طور مداوم با دانش ‌آموز همران.

 

رفتارهای خاص در حین مطالعه ناشی از وسواس

 

راهکار‌های درمان وسواس مطالعه

وسواس مطالعاتی رو میشه با استفاده از راهکار‌های بسیار ساده درمان کرد. البته باید بدونین بعضی از دانش آموزانی که به صورت عمیق دچار وسواس مطالعه هستن، نمی‌تونن با راهکار‌های ساده درمان بشن و باید به متخصص مراجعه کنن.

اگه احساس می‌کنین چیزی باعث به هم خوردن تمرکز شما موقع درس خوندن میشه یا برخی از مطالب رو به صورت مکرر مطالعه می‌کنین و در آخر نتیجه خوبی نمی‌گیرین، احتمالاً دچار وسواس مطالعه شدین. برای درمان وسواس مطالعاتی در سطوح ساده می‌تونین از راهکار‌هایی که در ادامه ارائه می‌دیم استفاده کنین و تا حدی می‌تونین این مشکل رو رفع کنین.

 

قرار گذاشتن با خود برای به تعویق انداختن افکار مزاحم

این روش می‌تونه به شما کمک کنه تا از حواشی در هنگام مطالعه دور بمونین و با وسواس مطالعه کنار بیاین. به این صورت که با خودتون قرار بزارین در موقع مطالعه وسواستون رو کنترل کنین و افکار مزاحم و کار‌های دیگه رو به بعد از زمان درس خوندن موکول کنین. مثلاً اگه موقع مطالعه یادتون بیفته که قراره اتاقتون رو مرتب کنین، اول درستون رو بخونین و موقع استراحت اتاق رو تمیز کنین.

همچنین برای افکار مزاحمی که مانع تمرکز درست شما در هنگام مطالعه میشن، می‌تونین ‌یه کاغذ کنار دستتون استفاده کنین و این افکار رو به تعویق بندازین. به این صورت که افکار رو روی کاغذ بنویسین و بعد از تمام شدن زمان مطالعه به اونا فکر کنین. این روش بهتون نشون می‌ده که اصلاً دلیلی برای فکر کردن به حواشی وجود نداره.

 

انجام برنامه‌ ریزی دقیق

یکی از روش‌های کنترل وسواس مطالعه داشتن برنامه ‌ریزیه. برنامه‌ ریزی نه تنها به شما کمک می‌کنه تا زمان مشخصی رو فقط برای درس خوندن تعیین کنین، بلکه افکار وسواسی رو هم کم می‌کنه. داشتن برنامه مانع اتلاف زمان میشه و به شما کمک می‌کنه مطالعه رو به زمانی که انرژی زیادی دارین اختصاص بدین.

البته برنامه‌ ریزی زمانی در کنترل وسواس مطالعاتی می‌تونه تأثیر داشته باشه که به درستی به اون عمل کنین و نسبت به انجام دقیق برنامه تعهد داشته باشین. بنابراین اگه برنامه دقیقی برای مطالعه ندارین، بهتره هر چه سریع تر اقدام به تهیه برنامه کنین.

در برنامه ریزی، دفعات مرور مطالعاتی و تستی را برای خودتان بالاتر ببرید.

 

انجام برنامه ریزی برای رفع وسواس

 

محک زدن خود برای کنترل وسواس در مطالعه

اگه برنامه‌ ریزیتون برای مطالعه دروس اصولی باشه، حتماً می‌تونین وسواس مطالعاتی خودتونو کنترل کنین و به نتیجه مورد نظرتون برسین. یکی از دلایلی که افراد دچار وسواس مطالعه میشن افکاری مثل نرسیدن به نتیجه دلخواهه که برای رسیدن به اون می‌تونین خودتون رو محک بزنین و در کنکور‌های آزمایشی شرکت کنین.

در صورت داشتن برنامه در گذر زمان به نتایج مطلوبی در کنکور‌های آزمایشی می‌رسین و از این طریق می‌تونین وسواس مطالعه رو کنترل کنین. همچنین با توجه به نقاط قوت وضعفتون که در کنکور آزمایشی مشخص میشه، می‌تونین به نتیجه دلخواهتون در کنکور اصلی برسین.

 

 

کنار گذاشتن تفکر همه یا هیچ

گاهی اوقات دانش ‌آموز فکر می‌کنه اگه از‌ یه درس یا ‌یه فصل موضوعی رو بلد نباشه، نمی‌تونه در آزمون درصد بالایی داشته باشه و شکست می‌خوره. در حالی که واقعیت این جوری نیست و این افکار خطا شناختی به حساب میان. به همین دلیل ممکنه فرد چندین ساعت رو به خوندن ‌یه صفحه ادامه بده و در طولانی مدت دچار کند خوانی بشه.

تفکر همه یا هیچ باعث ایجاد وسواس مطالعه در افراد میشه که اگه توسط خود فرد مورد کنترل قرار بگیره، مشکلی ایجاد نمی‌کنه. در واقع این فقط شما نیستین که ممکنه مطلبی رو یاد نگرفتین یا صفحه‌ای رو مطالعه نکردین. همچنین باید بدونین یاد نگرفتن یک موضوع یا یک فصل نشان دهنده عدم تسلط شما بر کل کتاب نیست.

 

به کنکور و نتیجه اون فکر نکنین

شما موقعی که دارین مطالعه می‌کنین مدام درباره نحوه آزمون و نتیجه اون فکر می‌کنین. در واقع برای موضوعی که هنوز اتفاق نیفتاده درگیری فکری دارین. این موضوع سبب تأثیر منفی بر مطالعه میشه و باعث میشه آرامش شما به هم بریزه.

وسواس مطالعه در رابطه با نتیجه کنکور باعث آزار شما میشه که باید بتونید اون رو کنترل کنین و به نتیجه کنکور یا خود کنکور فکر نکنین. می‌تونین از افکار جایگزین مثل خوندن مطالب برای اطلاعات عمومی استفاده کنین و تصورات وحشتناکی درباره کنکور نداشته باشین.

 

دوباره خوانی ممنوع

در این مطالعه چند بار خواندن یک پاراگراف و بازگشت به عقب جهت خواندن مجدد را برای خودتان ممنوع کنید. این کار ذهن شما را حواس جمع تر می کند. اجازه دهید یک سری از چالش ها و ابهامات درسی در حل تست برای شما رفع شود.

 

به کارگیری روش های تندخوانی

روی سطرها تمرکز لحظه ای داشته باشید و در حین مطالعه توقف چشم را روی نوشته ها کمتر کنید. از مطالعه ی مطالب غیرکلیدی سریع تر عبور کنید. در تندخوانی با صدای بلند درس نخونید چون انرژی زیادی از شما می گیره.

 

 

به کارگیری روش های دقیق خوانی

شکل ها و نمودار های کتاب درسی را به دقت مطالعه کنید و چشم خود را ببندید و تلاش کنید با جزئیات نکات اون شکل و نمودار را برای خودتان توضیح دهید. در مورد مطالعه جدول های کتاب درسی ابتدا سرستون های جدول را بخوانید و بعد اطلاعات داخل آن را بررسی کنید. از یک علامت جهت جلوگیری از سرگردانی چشم استفاده کنید.

 

رفع مشکل وسواس مطالعه با مرور صحیح و مطالعه مناسب

نتیجه‌ گیری

در این مقاله درباره وسواس مطالعه صحبت کردیم. وسواس در مطالعه به شرایطی مثل تکرار مداوم یه صفحه از یه کتاب اشاره می‌کنه که فرد مکرراً ‌یه متن رو از ابتدا تا انتها می‌خونه. این تکراری خوندن با مرور کردن تفاوت داره و باعث میشه آرامش فرد در موقع مطالعه به هم بریزه.

شما می تونین از راهکار‌هایی که برای کنترل وسواس مطالعاتی در مقاله گفتیم، استفاده کنین تا بازدهی مطالعه رو افزایش بدین و تأثیر منفی افکار وسواسی بر مطالعه رو کاهش بدین. در این صورت در زمان کم به راحتی می‌توانین طبق برنامه درسیتون مطالعه کنین و پیش برین.

0 0 رای ها
رأی دهی
اشتراک در
اطلاع از
guest
0 سوال
بازخورد (Feedback) های اینلاین
مشاهده همه سوالات