خیلی از افرادی که محصل هستن یا اینکه قصد دارن در امتحاناتی شرکت کنن، مطلبی که خوندن رو سر امتحان به خاطر نمیارن. این مشکل به این دلیل به وجود میاد که در زمان مطالعه، تمرکز کافی رو نداشتن و در نتیجه کیفیت بازدهی‌شون موقع پس دادن اون اطلاعات پایین میاد. برای افزایش بازده مطالعه روش‌های مختصر و مفیدی در نظر گرفته شده که معمولا با عمل کردن به اون‌ها میتونین تاثیرش رو در زمان پس دادن امتحان ببینین. روش‌هایی که برای این کار در نظر گرفته شدن، روی اون‌ها تحقیقاتی انجام شده تا بتونن عملکرد فرد رو بهبود ببخشن.

افزایش بازده مطالعاتی

 

چطوری بازده مطالعاتی خودمون رو افزایش بدیم؟

معمولا همه افراد دوست دارن که در زمان کمی که در روز برای مطالعه و درس خوندن در اختیار دارن، بتونن با بهترین کیفیت و بیشترین کمیت، اون کتاب رو مطالعه کنن. قطعا یکی از کارهایی که هر دانش‌آموزش یا دانشجو باید انجام بده اینه که زمانی که در اختیار داره رو مدیریت کنه. با این کار در واقع به مغز این هشدار رو میده که برای خوندن این چند صفحه، همینقدر وقت داری و نمیشه که زمان بیشتری رو بهت اختصاص بدم؛ پس مجبوری که توی این زمان، یاد بگیری. شاید این کار در وحله اول زورگویی به نظر بیاد یا اینکه مغز نتونه کیفیت رو با اون میزان کمیت، برابر کنه.

اما برای افزایش بازده مطالعه لازمه که این کار انجام بشه. برای این روش از یادگیری و افزایش بازدهی در مطالعه باید این موضوع رو در نظر داشته باشین که کیفیت رو فدای کمیت نکنین. برای اینکه این اتفاق رخ نده لازمه که کارهایی رو به صورت روزانه تکرار کنین. یکی از کارهایی که میتونین انجام بدین اینه که ببینین اون روزی که از خواب بیدار شدین، انرژی کافی رو دارین یا نه. اگه پر انرژی از خواب بیدار شدین، بهترین کار اینه که اون روز رو با درس‌های سخت شروع کنین.

اگر به اصطلاح از دنده چپ بیدار شدین یا زمان زیادی میبره که انرژی خودتون رو بعد از خواب به دست بیارین، باید از درس‌های سبک که دوست دارین، مطالعه رو شروع کنین. این کار باعث میشه که انگیزه لازم رو برای ادامه اون روز داشته باشین. نباید اهمیت این موضوع رو پیش پا افتاده تلقی کنین که لازمه هر شب که میخواین بخوابین برای فردای خودتون برنامه ریزی کنین. اولیت بندی کارها و درس‌ها باعث میشه که بدونین چه کاری اهمیت بیشتری داره.

چگونگی افزایش بازده مطالعه

روش‌های افزایش بازده مطالعاتی

زمانی که میخواین تاثیر افزایش بازده مطالعه خودتون رو مشاهده کنین، باید از انجام چند کار به صورت همزمان بپرهیزین. این کار باعث میشه ذهنتون آشفته بشه و نتونه چند مطلب رو با هم تو خودش جا بده. مثلاً اگر قرار باشه درس بخونین و همزمان هم با دوستاتون در صفحه‌های مجازی صحبت کنین، قطعا بازدهی مطلوبی که باید در زمان امتحان داشته باشین، پایین میاد. این کار باعث میشه که عملکرد مغز در زمان خوندن اون مطلب کاهش پیدا کنه. با انجام برخی کارها میتونین میزان بازدهی‌تون موقع امتحان رو افزایش بدین و در نتیجه تاثیرش رو هم ببینین.

انتخاب منابع درست

دیده میشه که بیشتر دانش‌آموزانی که سال‌های آخر مدرسه رو میگذرونن و میخوان که کنکور بدن، کتاب‌های زیادی رو تهیه میکنن. اگر بخواین این روند رو در پیش بگیرین و کتاب‌های مختلف رو روی هم تلنبار کنین، باید بدونین که حتی دیدن این همه کتاب یکجا، باعث ایجاد استرس میشه. معمولاً این کتاب‌ها قطرهای زیادی دارن و خوندنشون باعث خستگی میشه. یکی از دلایلی که بیشتر افراد از خوندن اون‌ها سر باز میزنن اینه که نمیدونن باید چیکار کنن. برنامه ریزی درست برای این حجم از کتاب برای خیلی از افراد یک چیز غیر ممکنه.

زمانی که بتونین برای افزایش بازده مطالعه، منابع درسی و غیر درسی درستی رو انتخاب کنین، میتونین اون‌ها رو یک یا دو بار به صورت کامل بخونین. این کار باعث میشه که مغز فقط روی همون چند کتاب تمرکز کنه.

انتخاب منابع درست

 

مرور درس‌ها

اغلب دانش‌آموزان و دانشجویان با مشکل بازدهی کم مطالعه‌شون مواجه میشن؛ برای همینه که ما بیشتر برای این افراد راهکارهایی رو میدیم. معمولاً بیشتر مشاوران تحصیلی میگن که روش مرور، برای بازدهی بیشتر افراد تاثیر مستقیم و عالی داره. زمانی که شما یک درس رو میخونین بهتره که اون رو به بخش‌های مختلف تقسیم کنین. مثلاً اگر یک کتاب 100 صفحه داره، بهترین کار اینه که اون رو به 4 یا 5 بخش دسته بندی کنین. بعد از تمام شدن هر بخش، اون مطالبی که یاد گرفتین رو در زمان کوتاهی مرور کنین.

لازم نیست که اون مطالب رو دوباره مثل قبل یاد بگیرین. چون از پیش این مطالب در ذهنتون وجود دارن، لازمه که اون‌ها رو دوباره مرور کنین. زمانی که برای بار اول یک مطلب رو فرا میگیرین، به بخش حافظه کوتاه مدت مغزتون سپرده میشه. اما وقتی که بعد از چند وقت اون رو تکرار و مرور میکنین به قسمت حافظه بلند مدت مغز رفته و در اونجا موندگار میشه.

اهمیت مرور درس‌ها

 

کنترل استرس

درس خوندن و برنامه ریزی برای کنکور، خودش به تنهایی باعث استرس میشه. اینکه خیلی از افراد فکر میکنن اگر نتونم درست زمان رو مدیریت کنم چی؟ اگر نتونم مطالب رو به یاد بیارم چیکار کنم؟ همین موضوعات باعث میشه که نه تنها افزایش بازده مطالعه نداشته باشین، بلکه این روند رو هم به سمت کاهش میبره. پس بهترین کار اینه که با انجام یک سری از کارها استرس خودتون رو کنترل کنین. اگر هم دیدین که در این راه موفق نیستین، بهترین کار اینه که از یک مشاور کمک بگیرین تا بتونین بهتر درس بخونین و بازدهی‌تون رو زیاد کنین.

بهترین زمان برای مطالعه ی هر درسی در طول روز چه ساعتی است؟

خیلی از افراد بهترین زمان برای مطالعه رو روز میدونن. این موضوع که شما در روز بازده بیشتری دارین یا در شب، کاملا به خودتون بستگی داره. مثلاً بعضی‌ها فکر میکنن که چون در شب همه جا سکوته و بقیه خوابن، میتونن عملکرد بهتری داشته باشن و راحت‌تر مطالعه کنن. اما برخی دیگه همچین فکری ندارن و بازدهی‌شون در روزه. پس اولین قدم برای اینکه بدونین چه زمانی برای مطالعه بهترین زمانه، اینه که خودتون رو بسنجین. اگر شما هم جزو اون دسته از افرادی هستین که در روز مطالعه بهتری دارن که این موضوع با افزایش بازده مطالعه‌شون رابطه مستقیم داره، بهترین زمان صبحه.

دیدگاه این دسته از افراد این مدلیه که فکر میکنن چون در طول شب استراحت کافی داشتن، صبح میتونن با انرژی بیشتری به مطالعه بپردازن. اگر صبح از خواب بیدار شدین و دیدین که کسلین، لازمه که چند حرکت نرمشی انجام بدین، یک آهنگ پر انرژی گوش بدین یا اینکه یک فنجون قهوه بنوشین. خوردن یک صبحانه مقوی میتونه سبب بهتر شدن روحیه‌تون بشه. نور طبیعی که در روز وجود داره باعث میشه که دید کافی داشته باشین و نیازی به نورهای مصنوعی نداشته باشین. معمولاً نورهای مصنوعی سبب خسته شدن چشم و در نتیجه کاهش بازدهی مطالعه میشن.

موضوع مهم بعدی که در این زمینه وجود داره، عملکرد بهتر مغز در زیر نور طبیعیه. یک مزیت مهمی که درس خوندن در روز داره اینه که مغز برای پذیرش هر موضوعی آمادگی لازم رو داره. این ویژگی در روز باعث یادگیری بهتر میشه. زمانی که مغز بتونه چیزهای جدید رو در خودش جا بده و آمادگی اون رو داشته باشه، از اون طرف میتونه موقع امتحان هم به درستی این مطالب رو پس بده.

زمان مطالعه در روز

در پایان

معمولاً بیشتر افرادی که مطالعه زیادی چه در حیطه درسی یا چه حیطه‌های دیگه دارن، میخوان که افزایش بازده مطالعه رو در خودشون ببینن. توصیه میشه که این افراد، روش‌هایی رو امتحان کنن که میدونن با شرایط زندگی و محیطی‌شون سازگاری داره. برای مثال بعضی از افراد این شرایط رو ندارن که در روز درس بخونن یا مطالعه کنن. پس بهترین کار اینه که روش‌هایی که در شب باعث افزایش بازدهی مطالعه درشون میشه رو یاد بگیرن. عوامل زیادی در این مساله تاثیر گذارن.

0 0 رای ها
رأی دهی
اشتراک در
اطلاع از
guest
0 سوال
بازخورد (Feedback) های اینلاین
مشاهده همه سوالات