مبارزه با اهمال کاری در سال کنکور

اهمال کاری با تنبلی فرق دارد، اهمال کار آدمی است که هدف دارد، دغدغه دارد اما وقت خودش را تلف می کند و سراغ کار دیگری می رود که الان اولویتش نیست اما تنبل دغدغه ای نسبت به هدفش ندارد.

یکی از کارهایی که خیلی از افراد در سال کنکور انجام میدن و فکر میکنن بعد از مدت زیادی درس خوندن حقشونه، اینه که اهمال کاری میکنن. اینکه یک فرد اهمال کاری کنه و درس نخونه با اینکه برنامه ریزی کنه و زمان استراحتش رو تایمی بذاره که درس هاش تموم شده، بینشون فرق زیادی هست. بعضی اوقات دیده میشه که یک دانش آموز، در زمان پایه دهم و یازدهم، هیچ زمانی رو به درس خوندن برای کنکور اختصاص نمیده و اهمال کاری میکنه. این اهمال کاری باعث میشه که یهو به خودش بیاد و با یک برنامه فشرده، سال آخر رو بکوب برای کنکور وقت بذاره.

این کار یکی از اشتباه ترین کارهاییه که یک فرد میتونه انجام بده. در واقع این فرد از خیلی از استراحت‌ها و تفریحاتش میزنه تا به درس‌هاش برسه و بتونه تا زمان کنکور اون‌ها رو تموم کنه. اهمال کاری میتونه تاثیرات زیادی رو روی فرد داشته باشه.

تنبلی و اهمال کاری در سال کنکور

 

تاثیرات اهمال کاری در سال کنکور

به یکی از تاثیرات مهم اهمال کاری در سال کنکور رو در مقدمه اشاره کردیم. یکی از اصلی ترین عوامل ایجاد تنبلی اینه که اون فردی که پشت کنکوریه، میترسه که با مشکلات مواجه بشه. خیلی از دانش آموزان کنکور رو یک سد بزرگ برای رسیدن به خواسته هاشون میبینن که همین موضوع باعث میشه نخوان باهاش مواجه بشن یا اینکه بترسن و استرس بگیرن. در واقع همچین آدم‌هایی که از این مرحله از زندگی شون ترس دارن، بیشتر با افرادی نشست و برخاست میکنن که آدم‌های منفی نگر هستن. پس ترس از اشتباه کردن و شکست خوردن یکی از مهم ترین علل اهمال کاری است.

علت دیگه‌ای هم که باعث میشه دانش آموزان از این مرحله بترسن و بخوان اهمال کاری کنن در درس خوندن، اینه که معمولاً نمیدونن  قراره چی سر راهشون باشه. خیلی ها از همون اول کار شروع میکنن به خوندن کتاب‌های مختلف و تست زدن در هر درس. یک جایی به خودشون میان و فکر میکنن منی که اینهمه تلاش کردم، اگر نتونم اون چیزی که میخوام رو به دست بیارم چی؟ همین موضوع باعث میشه که این افراد اهمال کاری کنن و بخوان سهل انگاری رو در این موضوع پیش بگیرن. پس اطلاعات کافی داشتن از یک موضوع یکی از روش های جلوگیری از اهمال کاریست.

ممکنه که این مشکل یعنی نداشتن اطلاعات کافی از موضوع تا جایی پیش بره که چند ماه مونده به کنکور، فرد به خودش بگه که چرا من سهل انگاری کردم و ای کاش که میتونستم اون وقتایی رو که به تنبلی گذروندم، درس میخوندم تا الان تا از کارم پشیمون نباشم. اینجا دیگه پشیمونی هیچ فایده‌ای نداره و بهترین کار اینه که همون زمانی که باقی مونده رو هم برای درس خوندن و تست زدن بذاره تا این تایمش رو هم از دست نده و بتونه استفاده بهتری داشته باشه.

تاثیرات تنبلی در سال کنکور

 

 

دلیل دیگر اهمال کاری عدم اعتماد به نفس می باشد که دلیل اصلی نبود اعتماد به نفس، این است که دانش آموزان تلاشی برای رفع اشکال خود ندارند و اهمیت چندانی نمی دهند. این ضعف های علمی منجر به کاهش اعتماد به نفس دانش آموزان در بلند مدت می شود که روی اهمال کاری تاثیر زیادی دارد.

چطور با اهمال کاری مقابله کنیم؟

اگر شما هم جزو اون دسته از افرادی هستین که اهمال کاری میکنین و برنامه درستی برای درس خوندن و تست زدن برای کنکور ندارین، بهتره که از ترفندهایی استفاده کنین. این ترفندها باعث میشن که انگیزه لازم برای درس خوندن رو پیدا کنین و بتونین خودتون رو از این منجلاب تنبلی بیرون بکشین. در ادامه چند مورد از این تکنیک‌ها رو براتون نام میبریم و توضیح میدیم. بهترین کاری که میتونین در حق خودتون و آیندتون کنین اینه که از این تکنیک‌ها برای بهتر درس خوندن و افزایش بازدهی تون استفاده کنین.

داشتن یک برنامه مشخص و عمل کردن به اون

اینکه بتونین یک برنامه مشخص برای رسیدن به هدفتون داشته باشین، یکی از بهترین ترفندهاست. اینکه بتونین به این برنامه‌ای که برای خودتون گذاشتین عمل کنین، از خود اون برنامه مهم تره. اینکه همیشه خودتون رو موظف بدنونین دقیقا از روی برنامه‌ای که ریختین، پیش برینف اهمیت زیادی داره. نکته مهمی که برای این تکنیک وجود داره اینه که نباید برنامه رو طوری بچینین که نتونین از پسش بر بیاین. این کار باعث میشه که در طول زمان به مشکل خود سرزنشی دچار بشین.

زمانی که نتونین از پس یک کار بر بیاین و خودتون رو سرزنش کنین، باعث میشه که به مرور زمان اهمال کار بشین و از ادامه دادن به درس خوندن و کنکور پشیمون شین.

داشتن برنامه مشخص

 

پاداش دادن

اینکه یک چیزی رو برای خودتون در نظر بگیرین و بگین که به عنوان پاداش برای بعد از درس خوندن، فلان چیز رو به خودم جایزه میدم، باعث میشه که انگیزه تون برای درس خوندن 1000 برابر بیشتر شه. با این کار سعی میکنین بیشتر دل به درس بدین و با کیفیت بیشتری اون رو تموم کنین. البته بعضی از افراد هم هستن که اونقدر به اون جایزه فکر میکنن که تمام حواسشون میره سمت اون. برای اینکه این مشکل برای شما پیش نیاد بهترین کار اینه که یک جایزه کوچیک رو به عنوان پاداش برای خودتون در نظر بگیرین.

این پاداش میتونه دیدن یک فیلم، بیرون رفتن با دوستان، خوردن یک خوراکی خوشمزه یا هر چیز دیگه‌ای که براتون جذابیت داره و باعث میشه انگیزه بیشتری بگیرین باشه.

ایجاد انگیزه در خود

یکی از کارهایی که باعث میشه از اهمال کاری دور بمونین، ایجاد انگیزه است. تکنیک قبلی که نام بردیم هم دقیقا روی این موضوع تاکید داشت. کار دیگه‌ای که میتونین برای ایجاد انگیزه انجام بدین میتونه فکر کردن به آینده‌ای که قراره داشته باشین باشه. اگر فکر کنین که میتونین با کنکور دادن و قبول شدن در یک دانشگاه و رشته خوب، شغل خوبی رو هم به دست بیارین، میتونین فکر کنین که بهترین ماشین رو سوار شدین و بهترین مسافرت‌ها رو میرین. همین موضوع باعث میشه که سعی و تلاشتون برای درس خوندن رو بیشتر کنین.

ایجاد انگیزه در خود

 

دلایل خود سرزنشی

یکی از چیزهایی که باعث میشه افراد زیادی خودشون رو سرزنش کنن، اینه که ذهنشون همیشه درگیر موضوعات مختلفه. زمانی که نتونین روان و ذهنتون رو به خوبی کنترل کنین، در واقع به اون اجازه میدین که به هر چیزی فکر کنه. یکی دیگه از دلایلی که باعث خود سرزنشی میشه، انجام ندادن درست کارها یا نرسیدن به برنامه ریزی دقیقی بود که چیده بودین. هر چیزی که به درستی انجام نشه میتونه عامل اصلی سرزنش کردن فرد برای خودش باشه. اگر نتونستی یک کار رو به درستی انجام بدین، هیچ مشکلی نیست.

باید این مورد رو در خودتون اونقدر پرورش بدین که خب، همه چی تموم شده و دیگه از دست من کاری بر نمیاد. پس باید این موضوع رو قبول کنم و سعی کنم که دفعه دیگه، کار رو به درستی به پایان برسونم. اگر بخواین سرزنش کردن رو همینطور ادامه بدین، در واقع دارین خودتون رو تخریب میکنین و اجازه میدین که خودتون به خودتون به راحتی آسیب بزنه. این وضعیت در طولانی مدت باعث میشه خیلی از افراد دچار افسردگی شدید بشن.

نشانه‌های خود سرزنشی

قطعاً هر فردی دوست داره که کارها رو به درستی انجام بده و اگر نتونه اون رو به خوبی به سرانجام برسونه، به خود سرزنشی میرسه. اینکه ما هر روزه خودمون رو مورد تحلیل و بررسی قرار میدیم چیز بدی نیست؛ اما اگر این تحلیل بخواد باعث ضربه زدن بهمون باشه در واقع باعث میشه که ارزش خودمون رو پایین بیاریم و خودمون رو کوچیک نشون بدیم. خود سرزنشی نشانه‌های مهمی داره که چند مورد از اون‌ها رو نام برده و توضیح میدیم.

نشانه‌های خود سرزنشی

 

زیر سوال بردن شخصیت خود

خیلی از افراد اینجورین که اگر یک کار رو به درستی انجام ندن، به جای اینکه در مورد همون کار فکر کنن و بخوان که دوباره اصلاحش کنن، میان کل شخصیتشون رو تخریب میکنن. در واقع کاری که باید در همچین شرایطی انجام بدین اینطوریه که فقط روی همون موضوع تمرکز کنین.

مسئول دونستن خودتون برای هر موقعیت منفی

در مواقعی این خود سرزنشی به حدی میرسه که فرد تمام اتفاقات منفی رو به دوش میکشه و فکر میکنه که همه چیز تقصیر خودشه؛ حتی اگر برای یک تفریح بیرون از خونه برنامه ریزی کرده باشه و اون روز بارون بیاد. فردی که همچین مشکل شخصیتی داشته باشه، فکر میکنه که در برابر هر اتفاق بدی که رخ میده مسئوله و باید کاری انجام بده تا اون رو درست کنه.

داشتن پدر و مادری انتقادگر

بیشتر افرادی که خودشون رو سرزنش میکنن و فکر میکنن در برابر هر اتفاق بدی که میوفته مسئولن، در واقع خانواده انتقادگری داشتن. این خانواده چطوریه؟ زمانی که یک کودک نتونه کارش رو درست انجام بده، پدر و مادر به جای اینکه بیان ازش حمایت کنن و کمکش کنن که اون کار رو اصلاح کنه، میان سرزنشش میکنن که چرا این اتفاق افتاد؟ همین موضوع باعث میشه که اون کودک در طی زندگیش و در طول بزرگ شدنش، همیشه خودش رو سرزنش کنه و به مشکل خود سرزنشی دچار بشه.

داشتن والدین انتقادگر

 

راهکارهای مقابله با خود سرزنشی

اگر شما هم جزو این دسته از افراد هستین که برای هر کاری که به درستی انجام نشده، خودتون رو مقصر میدونین، بهتره که فکری به حال خودتون بکنین. میتونین از روش‌های زیر برای مقابله با خود سرزنشی استفاده کنین.

 

تعریف کردن شرایط خود

وقتی بتونین این شرایط رو بپذیرین که شما مقصر همه چیز نیستی، میتونین به راحتی این موضوع رو برای خودتون تعریف کنین. در این موضوع نباید یک چیز رو دلیل همه جیز بدونین و بخواین یک کار کوچیک رو اینهمه بزرگ کنین؛ در واقع پیاز داغش رو زیاد نکنین. اینکه بتونین پیش خودتون فکر کنین که اصلا شکست چیه و مقابلش چیه، میتونین ببینین که خیلی از آدم‌های دیگه چه واکنشی نسبت به این موضوع دارن.

جایگزین کردن پاداش دادن به جای انتقاد کردن

اینکه بتونین خود سرزنشی رو با این ترفند کنار بذارین، کار خیلی جالبیه. به جای اینکه بخواین روی کارهایی که درست انجام ندادین و باعث میشن که خودتون رو سرزنش کنین تمرکز کنین، در برابر کارهای خوبی که به درستی انجام دادین به خودتون یک پاداش بدین. این تشویق و پاداش لازم نیست که حتما چیز خیلی بزرگی باشه.

جمع‌بندی

خیلی از افراد در دوران کنکور، اهمال کاری میکنن که همین موضوع باعث میشه بعد از اینکه به خودشون اومدن، بعد از چند وقت خودشون رو سرزنش کنن که چرا زمان رو از دست دادن و به درستی ازش استفاده نکردن. برای اینکه هم به مشکل اهمال کاری و هم خود سرزنشی دچار نشین، میتونین یک سری از کارها رو انجام بدین.

0 0 رای ها
رأی دهی
اشتراک در
اطلاع از
guest
0 سوال
بازخورد (Feedback) های اینلاین
مشاهده همه سوالات