کنکور هم مثل هر امتحان دیگه‌ای سوالات سخت و آسون داره و فردی که بتونه پیش از فرا رسیدن زمان کنکور، درس‌هاش رو به خوبی بخونه و برنامه ریزی خوبی داشته باشه، میتونه به راحتی از این مرحله عبور کنه. نکته مهمی که در مورد کنکور وجود داره اینه که وقتی شما تصمیم به دادن این امتحان میگیرین، باید از منابع مطالعاتی درستی هم استفاده کنین تا بازدهی مناسبی داشته باشین. فقط درس خوندن و تست زدن نیست که مهمه و میتونه تاثیرگذار باشه؛ نباید میزان تاثیر انتخاب یک منبع مطالعاتی خوب رو در افزایش سطح پیشرفت خودتون نادیده بگیرین.

امروزه به دلیل به وجود اومدن موسسات جدید و ارائه منابع مختلف از سمت هر کدوم از اون‌ها، دیده میشه که خیلی از دانش آموزان برای انتخاب یک منبع خوب گیج میشن. قطعاً در این دوره وقت زیادی وجود نداره که یک دانش آموز بخواد برای بررسی منبعی برای مطالعه صرف کنه؛ پس بهترین کار اینه که ویژگی‌های یک منبع مطالعاتی خوب رو بدونین تا بتونین بر اساس اون‌ها، دست به انتخاب بهتری بزنین.

 

منبع مطالعاتی خوب

 

ویژگی منابع کنکور

داوطلبان کنکور باید بدونن که وقتی که در اختیار دارن، یک فرصت طلاییه و نباید اون رو به راحتی از دست بدن. پس میشه گفت که یک دانش آموز نباید وقت زیادی رو صرف آنالیز و بررسی کتاب‌های کمک درسی و منابع مطالعاتی خوب کنه. شاید با خوندن این بخش برای برخی از افراد این سوال پیش بیاد که خب پس باید چیکار کنیم؟ زمانی که میخواین بهترین منابع درسی یا مطالعاتی برای کنکور رو انتخاب کنین باید یک سری ویژگی‌هایی رو در نظر بگیرین و طبق اون‌ها، این منابع رو بسنجین. در ادامه چند مورد از مهم‌ترین ویژگی‌های که منبع مطالعاتی خوب داره رو نام میبریم.

دادن راهکارهای ساده و آسون

معمولاً وقت خیلی از داوطلبان کنکور صرف حل درس‌های ریاضی، شیمی و فیزیک میشه. زمانی که این اتفاق بیوفته، دانش آموز نمیتونه وقت خودش رو برای درس‌های دیگه به خوبی تقسیم کنه. روش‌های تست زنی قدیمی این امکان رو به داوطلب نمیدادن که به خوبی وقتش رو مدیریت کنه؛ از این رو اون دانش آموز نمیرسید که سوالات درس‌های دیگه رو هم جواب بده. یکی از مهم‌ترین ویژگی‌های منابع مطالعاتی باید این باشه که بتونه به داوطلب برای حل سوالات ریاضی، فیزیک و شیمی، راهکارهای سریع و فوق‌العاده بده که اون فرد بتونه به درس‌های دیگه هم بپردازه.

تحلیلی بودن منابع مطالعاتی

زمانی که یک منبع مطالعاتی بتونه سوالات کنکور، درس‌های کتاب و انواع تست‌ها رو تحلیل و تفسیر کنه، میشه گفت که اون منبع ارزش بالایی داره و اگه بتونین به همچین اطلاعاتی دسترسی داشته باشین، میتونه کمک بزرگی باشه براتون. خیلی از منابع درسی و مطالعاتی این امکان رو ندارن؛ چون این کار بسیار زمان بره و وقت زیادی رو میگیره که همین موضوع باعث میشه دشوار به نظر برسه.

تحلیلی بودن منابع مطالعاتی

 

تقویت حافظه تصویری داوطلب

خیلی از افراد فقط با درس خوندن نمیتونن مطلب رو متوجه بشن و نیاز دارن که یک چیزی باعث به یاد آوردن اون مطلب در زمان امتحان بشه. وقتی میخواین که یک منبع مطالعاتی خوب رو برای خودتون انتخاب کنین، باید اون کتاب رو باز کنین و ببینین که آیا داخلش عکس هم وجود داره یا نه؟ وجود تصویر در منابع مطالعاتی باعث میشه که افراد حس و حال تازه‌ای بگیرن و عملکرد ذهنشون هم بهتر بشه. لازم نیست که این تصاویر حتما عکس‌های پیچیده و سخت باشن؛ وجود تصاویر ساده با گرافیک آسون هم میتونه تاثیرگذار باشه.

وجود تناسب با سبک درس

هر درس یک سبکی داره که باید در زمان انتخاب منابع مطالعاتی به این موضوع توجه ویژه‌ای داشته باشین.کتاب‌های ریاضی سبکی دارن که لازمه اون‌ها رو بفهمین و بعد مسئله هاش رو حل کنین. اما مثلا کتاب زیست اینطوری نیست و یک سبک ترکیبی داره. قطعاً زمانی که قصد دارین منابع مطالعاتی ریاضی رو تهیه کنین، نمیتونین سبک ترکیبی رو انتخاب کنین. منابعی که روی جلدشون نوشته درس به درس، منابع چندان مناسبی نیستند و بهتره که ازشون چشم پوشی کنین.

وجود تناسب با سبک هر درس

 

انواع منابع کنکور

منابع مطالعاتی برای کنکور در هر رشته متفاوته و حتی برخی از منابعی که برای دروس عمومی در نظر گرفته شدن، در رشته‌های مختلف فرق دارن. مثلا چند درس از کتاب دینی انسانی با کتاب دینی تجربی تفاوت داره. پس زمانی که قصد دارین از کتاب‌های کمک آموزشی و منابع مطالعاتی مناسب استفاده کنین، باید این موضوع رو هم مورد توجه قرار بدین. معمولاً موسساتی که برای کنکوری‌ها منابعی رو در نظر میگیرن، تفاوت‌هایی با هم دارن که لازمه برخی از اون‌ها رو بشناسین تا بتونین متوجه این تفاوت‌ها بشین. خیلی از این موسسه‌ها سطح‌های مختلفی از یک منبع رو برای داوطلبان ارائه میدن.

کتاب شیمی خیلی سبز

این کتاب برای کنکوری‌های رشته ریاضی و تجربی در نظر گرفته شده و یک کتاب جامع هستش که شیمی سال‌های دهم، یازدهم و دوزادهم رو در خودش جا میده. کتاب شیمی خیلی سبز در کل 2257 تا تست داره که این عدد برای تمامی این سه ساله. جلد اول این کتاب کامل تره و درسنامه داره. در بخش آخر کتاب شیمی خیلی سبز، صفحاتی برای مطالب حفظی این سه سال در نظر گرفته شده که طبقه بندی هستن. میشه از کتاب‌های خیلی سبز به عنوان منابع مطالعاتی عالی نام برد.

کتاب فیزیک نردبام

اگر میخواین که برای کنکور در درس فیزیک کاملا آماده باشین، بهتره که از کتاب‌های فیزیک نردبام غافل نشین؛ این کتاب، برای هر سال به صورت جداگانه نوشته شده و جامع نیست. ترتیب کتاب فیزیک نردبام به صورتیه که از سوالات آسون تا سخت دسته بندی شدن.

کتاب فیزیک نردبام

 

در سال کنکور از منابع محدود استفاده کنیم یا متنوع؟

یکی از سوالاتی که برای خیلی از کنکوری‌ها پیش میاد اینه که در سال آخر کنکور منابع مطالعاتی محدود رو بخونیم یا اینکه مثل دو سال قبل، باز هم از منابع متنوع استفاده کنیم؟ برای پاسخ به این سوال باید گفت سال آخر کنکور زمان مناسبی برای خوندن مطالب متنوع نیست و در واقع شما باید این کار رو در دو سال اول دبیرستان انجام بدین. سال آخر فقط برای اینه که شما بیاین از منابعی استفاده کنین که جمع بندی باشن و بتونن فقط براتون حکم مرور تموم درس‌ها رو داشته باشن.

استفاده از منابع مطالعاتی متنوع فقط باعث میشه که گیج بشین و ندونین که کدوم رو بخونین. در اصل این موضوع بیشتر به نوع برنامه ریزی خودتون بستگی داره. معمولاً مشاوران کنکور خوندن منابع متنوع رو در سال پایانی توصیه نمیکنن. اگر در سال‌های اول دبیرستان تصمیم قطعی برای کنکور دادن رو نداشتین و حالا در سال آخر میخواین جبران کنین، توصیه میشه که با یک برنامه ریزی درست از منابع متنوع استفاده کنین.

سخن آخر

زمانی که ویژگی‌های یک منبع مطالعاتی خوب رو بدونین میتونین در زمان تهیه این کتاب‌ها، اون رو بر اساس این ویژگی‌ها بسنجین. داشتن یک برنامه ویژه برای درس خوندن در سه سال پیش از کنکور عامل اصلی انتخاب منابع درسی عالیه. پس اگر میخواین که به خواسته و انتظاری که از خودتون دارین برسین، باید بدونین که هرچقدر هم که برای منابع مطالعاتی خوب هزینه کنین، تاثیرش رو میبینین.

0 0 رای ها
رأی دهی
اشتراک در
اطلاع از
guest
0 سوال
بازخورد (Feedback) های اینلاین
مشاهده همه سوالات