نقش ساقی حلال خور، در کشف قانون کولن

زندگینامه صدرصد واقعی «شارل اگوستن دوکولن»

این متن، بخشی از زندگینامه «شارل اگوستن دوکولن» است؛ یعنی همان کسی که قانون کولن را کشف کرد. البته این زندگینامه در هیچ منبع تاریخی نیامده است اما این دلیل نمی‌شود که شما تصور کنید این متن، یک متن تخیلی و دروغی است.

شما با خواندن این متن می توانید به این سوالات پاسخ دهید:

 • کولن که بود و چه کرد؟
 • قانون کولن به دردی هم می خورد اصلا؟
 • بارهای اتمی چقدر و چگونه به هم نیرو وارد می کنند؟ با رسم شکل

 

شارل اگوستن دوکولن، چگونه دانش‌آموزان را بدبخت کرد؟

«شارل اگوستن دوکولن» دانشمند فرانسوی است که قانون کولن را کشف کرد؛ البته این خوب نیست که هرکس قانونی کشف می‌کند، به اسم خودش بزند؛ چون آدم اینطور فکر می‌کند که دانشمندها، انسان‌های عقده‌ای هستند و می‌خواهند معروف شوند. البته این دانشمند فرانسوی، اسم این قانون را می‌خواست: «قانون شارل اگوستن دوکولن» بگذارد که با وساطت ریش سفیدهای فرانسه مثل پروفسور کریم بنزما و دکتر زین‌الدین زیدان، از خر شیطان پایین آمد و به همان «قانون کولن» راضی شد.

کولن، قبل از کشف و بعد از کشف قانون کولن، هیچ کار خاص دیگری در زندگی اش انجام نداد؛ و اگر همین یک کار را هم انجام نمی‌داد، همه ما دانش‌آموزان در حق اش دعای خیر می‌کردیم؛ چرا که مجبور نبودیم کلی فرمول قانون کولن را حفظ کنیم و کلی سوال و مثال حل کنیم و آخرش هم توی کنکور، سوال قانون کولن را غلط بزنیم و بدبخت شویم!

 

کولن و علاقه شدید به مواد کشسان!

«شارل اگوستن دوکولن» از همان بچگی بسیار به فیزیک و آزمایش‌های فیزیکی علاقمند بود. مثلا او به مواد کشسان و خاصیت‌شان بسیار علاقه نشان می‌داد؛ به همین خاطر او برای تعیین کشسانی آدامس، آن را به زنگ خانه همسایه‌ها می‌چسباند و فرار می‌کرد. البته همسایه‌ها بیشتر از اینکه به آزمایش‌های فیزیکی علاقمند باشند، به تنبیه‌های فیزیکی علاقمند بودند.

علاقه او به دانش فیزیک روز به روز بیشتر می‌شد. به همین خاطر او در دانشگاه به تحصیل رشته‌هایی همچون «فلسفه، نجوم و ریاضیات» مشغول شد. شاید این سوال برایتان پیش بیاید که اگر به فیزیک علاقمند بود چرا در دانشگاه فیزیک نخواند که خب این به من و شما ارتباطی ندارد. مگر مثلا شهردار تهران، مدرک نامربوط پزشکی هسته‌ای دارد به کسی مربوط است؟ خب آن هم همینطور!

 

نقش ساقی حلال خور، در کشف قانون کولن

«شارل اگوستن دوکولن» که دید از فلسفه و نجوم و ریاضیات خیری نمی‌بیند، تصمیم گرفت شهردار شود. اما خب آن زمان در فرانسه، انتخابات و این چیزها مد نبود و این پست‌ها فقط به خانواده‌های اشرافی فرانسه می‌رسید. به همین خاطر او مجددا به فیزیک روی آورد. او مدت‌ها روی بارهای اتمی ‌متمرکز شده بود. کولن به دوست برزیلی اش «روبرتو کارلوس» گفت که: «این بارهای روی میز رو می‌بینی؟ احساس می‌کنم به همدیگه نیرو وارد می‌کنن!» روبرتو نگاهی به میز انداخت و چیزی ندید! و در همان جا به نقش ساقی حلال خور، در پیدایش قوانین و کشفیات علمی پی برد.

تموم شد؟ خیلی تاثیر گذار بود!

داشمند جوان، بعد از سال‌ها فعالیت روی میزان نیرویی که بارهای اتمی به هم وارد می‌کنند، به اداره ثبت اختراعات پاریس و حومه مراجعه کرد. دوکولن به آقای رییس گفت که من یک قانونی را کشف کرده ام. آقای رییس گفت: «بسیار خوشحالم که یک دانشمند جوان را از نزدیک می‌بینم. وظیفه ما در این اداره حمایت از دستاوردهای علمی و اختراعات و کشفیات است. ما در خدمت شما هستیم؛ و فرانسه و فرانسوی به شما افتخار می‌کند.» و بلافاصله گفت: «ببخشید امروز سیستم قطعه، برو فردا بیا!» دوکولن رفت و فردا آمد. آقای رییس از دیدن دوکولن عصبانی شد. گفت: «باز که تو برگشتی مردک دانشمند! مگه نگفتم فردا بیا؟» دوکولن گفت: «امروز، همان فردایی است که دیروز منتظرش بودی!» با این جمله انگیزشی و فلسفی کولن، اشک در چشمان آقای رییس جمع و در حالی که آهنگ سوس ماست در حال پخش شدن بود به کولن گفت: «تموم شد؟ خیلی تاثیر گذار بود! ولی الان وقت ناهاره! برو فردا بیا!»

خلاصه بعد از یک هفته، آقای رییس به کولن وقت داد. کولن گفت من یک قانونی کشف کرده ام! من کشف کرده ام که بارهای اتمی به یکدیگر نیرو وارد می‌کنند. و میزان نیرو با مجذور فاصله بین دو بار، رابطه عکس دارد. آقای رییس همینطور مثل جغد، کولن را نگاه می‌کرد و اصلا متوجه ماجرا نشد. کولن به رییس اداره گفت:

 • – ببینید! بذارید ساده تر توضیح بدم! فکر کنید من و شما دو تا بار اتمی هستیم. ما الان داریم به هم نیرو وارد می‌کنیم.
 • – تو غلط می‌کنی به من نیرو وارد کنی! صدتا مثل تو هم نمی‌تونن به من نیرو وارد کنن!
 • – نه این مثاله. منظور بدی ندارم.
 • – خب منظورت چیه پس؟
 • – ببینید! اگه من و شما دو تا بار با جنس‌های مخالف باشیم، به هم نزدیک می‌شیم! و اگه دو تا بار با جنس موافق باشیم از هم دور می‌شیم!
 • – اگه جنس مخالف باشیم یعنی چی؟ خب من مرد هستم، تو هم مردی! نکنه تو مرد نیستی؟ نکنه تو رو زنم فرستاده که منو امتحان کنه ببینه خیانت می‌کنم یا نه؟ برو گمشو بیرون!

 

قبول ندارید؟ امتحان کنید!

کولن که از اداره ثبت اختراعات خیری ندید، رفت در دانشگاه فیزیک تا کشف جدیدش را رونمایی کند. او همه اساتید و دانشمندان فیزیک را جمع کرد. و تصمیم گرفت که این قانون را معرفی کند. او در سخنرانی اش گفت: «دو تا بار اتمی به یکدیگر نیرو وارد می‌کنند. و این نیرو با مجذور فاصله بین آن‌ها نسبت عکس دارد. یعنی مثلا دو بار اتمی در فاصله یک متری، نیرویی به هم وارد می‌کنند. حالا اگر فاصله این دو بار، نصف شود، نیروی بین آن‌ها 4 برابر می‌شود، اگر فاصله یک چهارم شود، نیرو 16 برابر می‌شود، اگر فاصله یک هشتم شود، نیرو 64 برابر می‌شود، اگر ….» او گفت فرمول نیروی بین دو بار به این ترتیب است:

F= k  lq1l * lq2l/ r2

یکی از دانشمندان سوال کرد: «استاد چگونه این فرمول را اثبات می‌کنید؟ به عبارتی چطور می‌توانیم قبول کنیم که این فرمول شما درست است؟»

کولن گفت: «هر کی قبول نداره، می‌تونه خودش اندازه بگیره!» و از آنجایی که هیچکس به اندازه کولن، آنقدر بیکار نبود که برود ببیند دو بار اتمی چقدر به هم نیرو وارد می‌کنند، این فرمول را از کولن پذیرفتند.

 

شارل اگوستن دوکولن بعد از مدتی، یک پیچ انگیزشی توی اینستاگرام زد و جملاتی از قبیل اینکه: «ما هر چقدر به هم نزدیک تر شویم، نیروی بین ما به توان 2، بیشتر می‌شود؛ پس بیایید قدر همدیگر را بدانیم و به هم نزدیک تر شویم!» توی پیجش می‌نوشت و کلی فالوئر جذب کرد و بعد هم زد توی کار تبلیغات و فروش پکیج!

 

 

 

سوالات 3 گزینه ای

با توجه به متن بالا، به سوالات زیر پاسخ دهید. پاسخ‌های خود را در بخش نظرات همین متن، ارسال کنید.

 

سوال اول: کاشف قانون کولن، کدام یک از دانشمندهای زیر است؟

 • شارل اگوستن سه کولن
 • زین الدین زیدان دوکولن
 • شارل اگوستن دو کولن

سوال دوم: نیرویی که دو بار اتمی به هم وارد می‌کنند، با مجذور فاصله آن‌ها، رابطه …… دارد.

 • رابطه خواهر برادری
 • عکس
 • آقا هیچ رابطه‌ای ندارند؟ چرا الکی حرف در میارید واسه بچه مردم؟

 

سوال سوم: اگر فاصله بین دو بار اتمی، 4 برابر شود، نیروی بین آن‌ها چند برابر می‌شود؟

 • 4 برابر
 • 16 برابر
 • یک شانزدهم برابر
3.6 11 رای ها
رأی دهی
اشتراک در
اطلاع از
guest
14 سوال
تازه‌ترین
قدیمی ترین بیشترین واکنش نشان داده شده(آرا)
بازخورد (Feedback) های اینلاین
مشاهده همه سوالات
فاطمه
فاطمه
5 ماه قبل

به نظرم در مورد دعوای بین لنز و فاراده هم بذارید عالی میشههه گرفتن ما رو ها قدر و مطلق و منفی با هم اخه🙄🤔😅😂

حسین
حسین
5 ماه قبل

اون قسمتش که نوشته بودید پیج انگیزشی اینستاگرام زد و جملات انگیزشی می‌نوشت عالی بود! 🤣🤣🤣👍🏻👏🏻

نرگس سلیمی
نرگس سلیمی
5 ماه قبل

جالب بود 👌😅عزیزان قدر همدیگرو بدونید👌😅وهمچنین قدر چیزایی که دارید👌

حدیث رنجبر قاسمی
حدیث رنجبر قاسمی
5 ماه قبل

بیچاره کولن تنش تو گور لرزید😂😂😂

مبین
مبین
5 ماه قبل

واااییی خیییلی عالی بود 😂😂😂
جواب سوالات هم میشه به ترتیب گزینه سه ، دو ، دو

مهدیه نادعلی
مهدیه نادعلی
5 ماه قبل

خیلی خوب بووود🤣اصن با عمق وجودم فهمیدم این مبحثو😂

صبوح
صبوح
5 ماه قبل

آقاااااا! اینا چیه دیگه؟ خیلی سممممم بود :))))

مرتضی
مرتضی
پاسخ به  صبوح
5 ماه قبل

نمیشه همه دروس رو درقالب طنزکارکرد؟چرا نشه البته که میشه عزیزم😃