یکی از مهم‌ترین کارهایی که باید افراد پشت کنکوری انجام بدن برنامه ریزی و تقویت مدیریت زمان در کنکوره. روش‌های زیادی برای مدیریت این زمان وجود داره که باید یاد بگیرین تا سر کنکور وقت کم نیارین. خیلی از افراد با اینکه اطلاعات زیادی دارن و کاملا آماده پاسخگویی به همه سوالات هستن، در این زمینه آماده نیستن و میبینن که یهو زمان امتحان تموم شده و حجم زیادی از سوالات رو جواب ندادن. این موضوع تا حدی اهمیت داره که خیلی از افراد برای اینکه نمیتونن زمان رو کنترل کنن، دچار مشکلات جدی میشن. به همین منظور لازمه که نکات مهم رو به خاطر بسپارین و ازشون استفاده کنین.

چه کار کنیم تا در کنکور وقت کم نیاریم؟

 

تکنیک‌های مدیریت زمان در کنکور

زمانی که شما در مدرسه به امتحان‌های تستی یا تشریحی پاسخ میدین، دقیقا تمرکز رو میذارین روی همون درس. این قابلیت باعث میشه که بتونین یک دور کامل همه سوالات رو بخونین و اون‌ها رو بر اساس میزان اهمیتشون اولویت بندی کنین. مدیریت زمان در کنکور با مدیریت زمان در آزمون‌های کلاسی زمین تا آسمون تفاوت داره. اگر سر کنکور باشین و بخواین امتحان بدین، این امکان رو ندارین که بتونین یک دور همه سوال‌ها رو بخونین. اگر این کار رو انجام بدین، به راحتی میبینین که کلی زمان رو از دست دادین. همین موضوع باعث میشه که اولویت بندی براتون سخت باشه.

معمولا توصیه میشه که در آزمون کنکور اول به درس‌های آسون پاسخ داده بشه. موضوع مهم دیگه‌ای هم وجود داره که وقتی شما در حال جواب دادن به آزمون‌های کلاسی هستین، فقط از یک درس براتون سوال طرح میشه. ولی در کنکور، اینطوری نیست و از تمامی درس‌های عمومی و تخصصی، سوال میاد که باید بهشون جواب بدین. در این صورت خیلی از افراد توانایی جواب دادن به همه سوال‌ها رو ندارن و همین موضوع باعث میشه که خودشون رو ببازن و فکر کنن اگر زمان کم آوردن، دیگه نمیتونن ادامه بدن. برای اینکه این مشکل براتون پیش نیاد، میتونین از تکنیک‌های زیر استفاده کنین.

مدیریت زمان در کنکور

 

پاسخگویی هدفمند

یکی از تکنیک‌های مدیریت زمان در کنکور اینه که شما از وسایلی مثل ساعت مچی یا زمان سنج استفاده کنین. برای اینکه بتونین پاسخگویی هدفمندی داشته باشین به شما توصیه میشه که زمان دقیقی که سراغ هر درس از کنکور رفتین رو جلوی اون درس بنویسین. این کار باعث میشه که زمان مشخصی رو برای هر درس اختصاص بدین و اگر زمان مشخصتون تمام شد، باید سراغ درس بعدی برین. با این کار تمام توجه خودتون رو به این موضوع میدین. اگر هر سوالی که سخت بود رو پاسخ ندادین، لازمه که کنارش یه ضربدر بزنین و اگر در انتهای آزمون، وقت اضافه آوردین به راحتی بتونین سوالات رو پیدا کنین.

باید برای حل درس‌های مختلف این موضوع رو در نظر بگیرین که سوالات تمامی درس‌ها رو جواب بدین. معمولاً رتبه‌های برتر کنکور هم این موضوع رو متذکر شدن که تعادل ایجاد کردن در پاسخگویی به همه سوال‌ها باعث میشه که بتونین تراز خودتون رو بالا ببرین که در نهایت رتبه کنکورتون هم بهتر بشه. یکی از تکنیک‌هایی که بیشتر مشاوران برای مدیریت زمان در کنکور اون رو توصیه میکنن همین تکنیکه. اگر شما اون دسته از افرادی باشین که خودتون رو قبل از آزمون کنکور، برای این مسائل آماده کردین، میتونین این ترفند رو به راحتی در زمان آزمون، اجرا کنین.

تکنیک ضربدر زدن در کنکور

 

پاسخگویی به سوالات آسون

اگر بتونین برای کنکور برنامه ریزی کنین که به چه سوالاتی پاسخ بدین، در واقع بهترین کار رو انجام دادین. همه سوالاتی که در کنکور براتون نمایش داده میشن، امتیاز برابری دارن و فرقی نمیکنه که به یک سوال سخت جواب دادین یا آسون، در هر صورت، امتیاز اون تفاوتی نداره. هر سه سوالی که جواب اون اشتباه باشه، یک نمره منفی داره و باعث میشه یک سوالی که درست جواب دادین رو هم از بین ببره. پس باید دقت زیادی رو برای پاسخ دادن به سوالات مختلف به خرج بدین.

اگر در یک درس روی چند سوال گیر کردین و نمیتونین بهشون جواب بدین، باید ببینین اون سوال ازتون وقت زیادی میگیره یا نه. یکی از تکنیک‌های مدیریت زمان اینه که، اگر سوال وقت گیره و لازمه که زمان زیادی رو برای جواب دادن به اون فکر کنین، یا اینکه بخواین اون سوال رو حل کنین، بهترین کار گذاشتن یه علامت خط تیره یا دایره در کنار اون سواله. کلا یه علامتی بذارین که بدونین اون سوال ازتون وقت زیادی میگیره. اگر هم یک سوال خیلی سخته میتونین کنارش یه علامت ضربدر بذارین. هر وقت که به انتهای آزمون رسیدین و وقت اضافه آوردین، حالا لازمه که دوباره از اول به این سوالات بپردازین. تحلیل دقیق سوالات تستی قبل از آزمون کمک می کند در حین آزمون دقیق تر سوالات را تشخیص دهید.

تکنیک وقت اضافه

زمانی که برگه آزمون کنکور به شما داده میشه در صفحه اول اون، کنار هر درس مدت زمانی که باید براش وقت بذارین یادداشت شده. در تکنیک پاسخگویی هدفمند گفته شد که وقتی به هر درسی میرسین، زمان مشخص شده برای اون رو در کنارش بنویسین. اما تکنیک وقت اضافه میگه که برای مدیریت زمان در کنکور، بهتره که از اون مقدار دقیقه‌ای که برای هر درس در نظر گرفته شده، چند دقیقه کم کنین و وقتی به درس مورد نظر رسیدین، اون رو بنویسین. این کار باعث میشه که مغز گول بخوره و مجبور بشه در زمانی که براش معین شده، به سوالات پاسخ بده.

زمانی که این اتفاق رخ داد و تونستین هر درس رو به همین شکل بگذرونین، میبینین که همین چند دقیقه چند دقیقه‌ها، تونسته کلی وقت اضافه براتون به وجود بیاره. این مورد دقیقا موضوع ضرب‌المثل قطره قطره جمع گردد وانگهی دریا شود رو نشون میده.

تکنیک وقت اضافه

 

استراتژی مقابله با کمبود وقت در دروس اختصاصی

دروس تخصصی در رشته ریاضی و تجربی زمان زیادی رو از دانش‌آموزان میگیره و همین مورد باعث میشه که خیلی از این افراد نتونن ترفندهای مدیریت زمان در کنکور رو به درستی پیاده کنن. اولین کاری که لازمه انجام بدین، حفظ خونسردی خودتون هست. برای اینکه بتونین به سوالاتی که جلو روی شما قرار دارن به خوبی و با آرامش جواب بدین، میتونین چند نفس عمیق بکشین. همین کارها باعث میشه که بتونین خودتون رو کنترل کنین و در نتیجه ببینین که بهره‌وری تون افزایش پیدا کرده.

مهم ترین نکته‌ای که باید در نظر بگیرین اینه که برای مقابله با کمبود وقت در دروس اختصاصی و همچنین عمومی، باید از یک زمان سنج یا ساعت مچی استفاده کنین تا بتونین زمان رو به خوبی مدیریت کنین.

و همین طور می توانید از تکنیک دید هلکوپتری استفاده کنید یعنی 5 تا 5 تا سوالات رو باهم نگاه کنید و هر کدام که به نظر آشناتر می آمد حل شود نه اینکه به ترتیب سوالات را حل کنیم. با این کار وقتمان سر سوالات سخت کمتر گرفته می شود و از طرفی اعتماد به نفس مان نیز افزایش می یابد.

استراتژی مقابله با کمبود وقت در دروس عمومی

یکی از مشکلاتی که خیلی از افراد با اون در زمان کنکور مواجه میشن، کمبود وقت در دروس عمومیه. برای دروس عمومی زمان کمتری نسبت به دروس تخصصی در نظر گرفته میشه و همین عامل باعث میشه که خیلی از افراد، با دیدن سوالات، استرس بگیرن. یکی از چیزهایی که باعث میشه بیشتر افرادی که کنکور میدن، تکنیک‌های مدیریت زمان رو فراموش کنن، همین عامل استرسه. پس اولین شرط اینکه بتونین با کمبود وقت در دروس عمومی مقابله کنین، کنترل استرسه.

برای اینکه بتونین در زمان پاسخ به سوالات دروس عمومی، وقتتون رو مدیریت کنین، میتونین از ترفندهایی که در بالا به اون‌ها اشاره کردیم استفاده کنین. چون این سوالات اولین سوال‌هایین که افراد باهاشون روبرو میشن، باعث میشن که استرس بهتون وارد بشه. اگر هم یک وقتی دیدین که دارین وقت کم میارین، بهترین کار جواب دادن به سوال‌های راحت‌تره. چون بعد از تمام شدن زمان پاسخ به سوالات عمومی، باید برگه‌ها رو بذارین پایین، نمیتونین دوباره از اول برگردین و به اون‌هایی که جواب ندادین، پاسخ بدین.

کلا در دروس عمومی 100 سوال وجود داره که این سوال‌ها در بین 4 درس تقسیم میشه. هر درس دینی، زبان انگلیسی، زبان فارسی و عربی، 25 سوال دارن که جلوی اون‌ها در صفحه اول برگه سوال‌ها، مدت زمانی که لازمه براشون وقت بذارین نوشته شدن.

مقابله با کمبود وقت در دروس عمومی کنکور

 

در نهایت

تکنیک‌های زیادی برای مدیریت زمان در کنکور و همچنین افزایش بهره وری در اون زمان وجود داره که ما تنها به گوشه‌ای ازش اشاره کردیم. اگر شما هم جزو این دسته از افرادی هستین که فکر میکنین در کنکور وقت کم میارین، بهتره که از این تکنیک‌ها استفاده کنین.

0 0 رای ها
رأی دهی
اشتراک در
اطلاع از
guest
0 سوال
بازخورد (Feedback) های اینلاین
مشاهده همه سوالات