یکی از بزرگ‌ترین دغدغه‌های یک دانش‌آموز کنکوری بعد از عید اینه که مطالبی که نتونسته بخونه و ازشون عقب افتاده رو چجوری بخونه تا به بیشترین آمادگی برای کنکور برسه. در بعضی دانش‌آموزها هم این دغدغه عمیق‌تره و به این میرسه که اصلا مگه میتونیم تو این سه ماه به کنکور امسال برسیم؟!

جمع بندی دروس بعد از عید

در مقاله‌ی ۸ اشتباه مهلک در برنامه ریزی دوران جمع بندی (و جایگزین هرکدام) – بخش دوم متوجه شدید که یکی از اشتباهات رایج سه ماه پایانی، اینه که فکر کنیم تا روز آخر کنکور میتونیم درس بخونیم. درحالیکه گفتیم این کار اشتباهه و ما باید هرچه زودتر، مطالعه رو تموم کنیم و وارد مرحله‌ی جمع‌بندی بشیم. اما ما چجوری میتونیم این اتفاق رو رقم بزنیم؟

بهترین سبک مطالعه و جمع‌بندی در سه ماه پایانی، با کمک فرمول تتا رخ میده.

جمع بندی دروس بعد از عید

فرمول موفقیت => فرمول تتا

تجربیات ما ثابت کرده بهترین راه برای استفاده از سه ماه پایانی، اینه که سه گام رو طی کنیم:

۱. گام اول: تکمیل

در گام اول، ما باید به خوندن مطالب جدید بپردازیم و دور اول آموزش دروس رو تموم کنیم. و البته که این مطالعه، با درنظر گرفتن اولویت‌بندی مباحث هستش که در مقاله‌ی قبل، درموردش مطالعه کردید.

فروردین ماه، زمانیه که شما باید به این دوران اختصاص بدید. به همین دلیل، درادامه‌ی این مقاله بیشتر به توضیح این گام میپردازیم.

۲. گام دوم: تسلط

در این گام ما باید روی مطالبی که مطالعه کردیم، با کمک گرفتن از تست زماندار و آزمون دادن مداوم، کاملا مسلط بشیم و به دانسته‌های خودمون، عمق ببخشیم.

در اردبیهشت ماه، ما به دوران تسلط میپردازیم.

۳. گام سوم: آزمون

در این گام، ما با شرکت در آزمون‌های شبیه‌ساز کنکور و تمرین مهارت‌های مدیریت آزمون، خودمون رو به آمادگی نهایی برای جلسه‌ی کنکور میرسونیم.

شما در خرداد ماه، باید خودتون رو آماده برای این گام کنید.

دوران تکمیل…

همانطور که اشاره کردیم، دوران تکمیل دورانیه که شما باید دور اول مطالعه‌ی خودتون رو تموم کنید. این دوران در بیشترین حالت، یک ماه طول میکشه و بسته به میزان پیشروی شما در دروس، میتونه زمانش متغیر باشه.

در دوران تکمیل دقیقا باید چیکار کنیم؟

حالا که با دوران تکمیل آشنا شدیم، باید بدونیم که دقیقا در این ایام باید چیکار کنیم و به چه نکاتی باید دقت کنیم.

وقت کاملا آزاده!

بیاید روراست باشیم. خیلی از مدارس دیگه به انتهای تدریسشون رسیدن و ما هم رو روال افتادیم و خیلی اوضاع مثل قبل شلوغ نیست که وقتمون اکثرا با موارد دیگه‌ای جز درس خوندن برای کنکور بگذره. برای همین ما میتونیم تجربه‌ی اوج ساعت مطالعه‌ای که تا الان داشتیم رو داشته باشیم.

این اتفاق کاملا شدنیه؛ همونطور که برای اکثر دانش‌آموزهای ما در سال‌های گذشته افتاد.

پیشروی

یکی از اشتباهات رایج این ایام اینه که ما با برنامه‌ی آزمون‌های آزمایشی پیش بریم. چرا که این برنامه‌ها اکثرا تا نزدیک به کنکور پیشروی دارن و ما فقط فروردین رو داریم که درس‌های نخوندمون رو بخونیم. برای همین اینجا ما باید براساس اولویت‌بندیی که خودمون داریم پیشروی کنیم؛ نه براساس برنامه‌های آزمون‌های آزمایشی.

برنامه روزانه

ما دو نوع برنامه برای روز داریم: برنامه بقچه‌ای و برنامه ترکیبی.

برنامه ترکیبی به این شکله که در طول روز، بالای سه درس میخونیم. معمولا تعداد درس‌هایی که میخونیم زیاده و این نوع برنامه معمولا برای زمان‌هایی مناسبه که در ایامی هستیم که پیشروی میکنیم.

نوع بعدی برنامه، برنامه بقچه‌ایه. برنامه بقچه‌ای همونطور که از اسمش مشخصه، به این شکله که ما در طول روز فقط یک یا نهایتا دو درس رو بخونیم. و از نوع این برنامه، فکر کنم حدس زده باشید که ازش برای ایام جمع‌بندی استفاده میشه. مثلا زمان امتحانات ترم، ما معمولا سه روز وقت میذاریم و ریاضی رو جمع میکنیم. 

حالا در ایام تکمیل، برنامه‌ی ما باید چجوری باشه؟

ازونجایی که در ایام تکمیل، قرار بر پیشرویه، ما باید برنامه‌ی ترکیبی رو داشته باشیم و روزانه چند درس رو در برنامه‌ی خودمون جا بدیم.

خواندن مبحث جدید

یکی از اشتباه‌ترین کارهای ممکن اینه که ما اولویت‌بندی نداشته باشیم. یکی از اصول اولویت‌بندی کردن یک مبحث، اینه که ما اون مبحث برای خودمون چقدر سخته و روش چقدر تسلط داریم. اگر ما در یک مبحثی تسلط نسبیی داریم و یا در مباحث مثل اون نقطه‌قوتی داریم، پس یعنی میتونیم اون مبحث رو که کاملا جدید هست بخونیم. ولی اگر مثلا در مثلثات واقعا ضعیفیم و در طول سال تلاشمون رو هم کردیم تا روی مثلثات مسلط بشیم و نشده، این مبحث برای ما میره پایین لیست اولویت بندی و طبیعتا، دیرتر میریم سراغش.

درکل، باید در این ایام اهمیت ویژه‌ای به اولویت‌بندی، و نقاط قوت و ضعف خودتون بدید.

نوع مواجه با هر مبحث

ما باید به شکل پینگ پونگی با هر مبحث جدید مواجه بشیم. یعنی باید مدام بین یادگیری یا همون درسنامه و تست، رفت و برگشت داشته باشیم و فقط تو یه مرحله نمونیم. موثرترین روش یادگیری اینه که تست بزنیم، اشکالاتش رو دربیاریم و سریع برگردیم به درسنامه و اون قسمت رو دوباره مطالعه کنیم و مدام این چرخه‌ی پیدا کردن اشکال و برطرف کردنش رو تکرار کنیم.

0 0 رای ها
رأی دهی
اشتراک در
اطلاع از
guest
0 سوال
بازخورد (Feedback) های اینلاین
مشاهده همه سوالات