در طول روز اطلاعات و داده‌های بسیار زیادی وارد ذهن ما میشه. دیدن هر تابلو، هر نوشته‌ی روی دیوار، هر صدایی که رادیو یا تلوزیون میاد و البته هر زمانی که درسی که میخونیم؛ همه ی اینها داده‌هایی هستند که خود اگاه یا ناخود آگاه وارد ذهن ما میشن و اون رو درگیر میکنن.

ولی همون طور که خودتون هم میدونید، ما خیلی از این اطلاعات رو به راحتی فراموش میکنیم! یعنی اصلا این مطالب از حافظه کوتاه مدت ما به حافظه بلندمدت ما منتقل نمیشه. اما بعضی از این داده ها رو، ما بهش نیاز داریم و در واقع نمیخوایم که فراموششون کنیم! مثل مطالب درسی که سر جلسه امتحان نیاز مبرمی بشون داریم!

ولی خب این فراموشی تقریبا همیشه رخ میده.

اگر فراموشی نبود چه میشد؟

اگه تک تک اطلاعاتی که به ذهن ما وارد میشه، به حافظه بلندمدت بره  و از ذهنمون بیرون نره، اگه تمام اتفاقات و رخدادهای بد زندگی همواره گوشه‌ای از ذهنمون میموندن… احتمالا بعد از مدت خیلی کوتاهی به مرض های متعدد روانی دچار میشدیم!

پس در کل میشه گفت فراموشی یکی از بزرگترین نعمت های خداییه! چون ما به تمامی داده هایی که در طول روز دریافت میکنیم، تمام ریز اتفاقات و مسائل نیازی نداریم و حتی از یادآوری خیلی از اونها بیزاریم؛ اما در این شرایط که فراموشی هست و نقش پررنگی هم در آرامشمون داره، ما یک مهارت مهم رو برای موفقیت لازم داریم. اینکه یادبگیریم که‌ اطلاعات مهمی که بهشون نیاز داریم و برامون اهمیت دارن رو بتونیم نگه داریم و اونهارو به حافظه بلند مدتمون منتقل کنیم.

توی این مقاله بیشتر از اونکه به درمان مشکلات حافظه بپردازیم، نکات پیشگیرانه‌ای رو یادت میدیم که از همون ابتدای درس خوندن ذهنت رو آماده‌ی به خاطرسپاری داده‌های درسی کنه!

 

ذهن آرام!

اولین گام برای داشتن حافظه‌ی قوی آرامش ذهنمونه.

ما توی سال کنکور باید بتونیم ذهنمون رو از دغدغه های بیهوده و مسائل کم اهمیت خالی کنیم، چرا؟ زمانی که ذهنمون شلوغ باشه، نمیتونه مسائل مهمتر که لازم هست به حافظه سپرده بشه رو از مسائل کم اهمیت تفکیک کنه! با آرامش ذهنمون، حافظه ما بطور غیرمستقیم متوجه اهمیت مسائل مهمتر(درس ها) میشه و به این راحتی ها فراموشش نمیکنه.

پس گام اول شد: دورمون رو خلوت کنیم تا مهیای درس و یادگیری مطالب علمی بشیم!

دقت کردید حفظ کردن شماره کارت بانکی، بعد از تنها مدت کوتاهی استفاده ازش، چندان کار سختی نیست؟

۱۶رقم نامرتبط چطور انقدر راحت میتونه وارد حافظمون بشه؟ پاسخ این سوال در گام بعدیه!

دومین گام برای داشتن حافظه‌ی قوی، اینه که از همون اول، مطالب رو منظم و دسته بندی شده یادبگیری!

طبق تحقیقات انجام شده، این مطلب ثابت شده که هیچ داده‌ای در مغز ما بطور کامل از بین نمیره، بلکه ما فقط نمیدونیم اون مطلب کجای ذهنمون قرار داره!

خب پس اگر از همون اول طبقه بندی شده مطالب رو یادبگیریم، ذهنمون برای بازیابی اون داده، خیلی راحت تر و سریع تر پیش میره.

مثال ساده‌ی این موضوع شماره کارت بانکیه، که با یک کار ساده(۴بخش کردن کد ۱۶ رقمی) حفظ کردن اون رو برامون خیلی ساده تر کرده. اما برای عملی کردن این تکنیک توی درس خوندن های روزمرمون هم راه‌های متنوعی وجود داره. مثلا میتونی بجای اینکه توی یک درس دینی خودت رو با ۴۰خط متن خشک طرف بدونی، سریعا اون مطلب رو درقالب یک نمودار درختی تجسم کنی و بخش های مختلفش رو روی کاغذ بصورت نموداری بنویسی، تو با این کار کل کلمات اون درس رو در قالب بخش های مختلفی جای دادی که به خاطر سپردنش برای مغزت به مراتب آسون تره!

درس هرروز رو همون بخون!

این جمله‌ایه که حتما بارها شنیدی و احتمالا به اثر خارق العادش پی برده باشی.

سومین نکته کاربردی اینه که هر زمان آموزشی رو سرکلاس درسی میبینی، حتما همون روز یک تایمی رو برای تنهای خوندن و فهم کردن موضوعی که «فکر میکنی» یادگرفتی اختصاص بده! بدون این کار تو عملا آموزشی که دریافت کردی رو دود میکنی و اصلا امکان چسبیدن به حافظت رو ازش میگیری!

اصل سوم بعبارت ساده: حل مثال و تست رو همون روزی که آموزش دیدی شروع کن! آموزشی که خودت رو درگیرش نکنی شانس بالایی برای چسبیدن به حافظت نخواهد داشت.

درس خوندن برای اولین و اخرین بار!

یک دیدگاه موثر توی درس خوندن اینه که حس کنی یک مطلب درسی رو برای اولین و اخرین بار قرار یادبگیری! و بعدا فرصت بازگشت رو نخواهی داشت.

دانش آموزان معمولا توی ذهنشون این میگذره که :«چون خلاصه نویسی و جزوه هست، پس بعدا میشه برگردم و کامل یادبگیرم!» و همین نگاه باعث میشه بطور ناخوداگاه میلشون برای فهمیدن خوب و کامل موضوع کم بشه.

به جزوه هاتون خیلی اعتنا نکنید و سعی کنید اون مطلب رو کامل بفهمید. این باعث میشه دقیق تر و بیشتر توی ذهنتون بمونه

یه بارهم تو درس بده!

بالاترین و گرانقدر ترین سطح توی هرم یادگیری، توانایی تدریس و ارائه مطلب علمیه! اگر در سال کنکور تنهای تنها نیستید(!) سعی کنید برای دوستانتون مطالبی رو که فهمیدید رو توضیح بدید و این رو به یکی از عادات مطالعاتیتون تبدیل کنید، تکرار مطلب به قصد ارائه دادنش به شخص دیگه، سطح جدیدی از دسترسی حافظه رو برای ذهنتون باز میکنه! البته میشه حتی بعد از تموم شدن درس خوندنتون، برای خودتون درس رو یکبار دیگه توضیح بدید.

مرور!

اصلی ترین و رایج ترین راهکار برای تقویت حافظه و بیشتر توی ذهن موندن مطالب، چیزی نیست جز مرور!

که یه مرور درست و کاربردی بطور خلاصه چند مرحله داره:

  1. بلافاصله بعد از درس: مطلب علمی که استاد گفته یا از کتاب خوندی به خلاصه ترین شکل ممکن در ۲ الی ۵ دقیقه تکرار کن!
  2. قبل از خواب: همیشه چند دقیقه قبل از خواب، مطالب علمی که توی روز یادگرفتی رو توی دهنت مرور کن! نه به صورت دقیق و تخصصی؛ بلکه به صورت کلی.
  3. استفاده از سوال سازی ها یا خلاصه سازی های انجام شده(توضیحات مفصل تر در مقالات ESR)
  4. تست و امتحان: خود ازمون های آزمایشی و تست ها، حکم مرور رو دارن! چون هم برای اونها مجدد مطالعه میکنی و مرور میشه درس و هم خود دیدن سوال و فکر روی اونها، مطلب رو یکبار دیگه توی ذهن تو میاره
  5. تحلیل آزمون: بعد از آزمون، تحلیل و برسی سوال های غلط، مرور بعدی هست. چون برای حل اون سوال، کتاب، جزوه، خلاصه نویسی و … رو نگاه میکنی و مطلب یکبار دیگ توی دهنت مرور میشه

توی مقالات مرور ESR شمارو کامل با مراحل و انواع مرور آشنا میکنیم.

0 0 رای ها
رأی دهی
اشتراک در
اطلاع از
guest
0 سوال
بازخورد (Feedback) های اینلاین
مشاهده همه سوالات