۸ اشتباه مهلک در برنامه ریزی فمسیر سه ماهه آخر سال کنکور، یک مسیر یک طرفه‌ست!

احتمالا این جمله را بارها شنیدید، این جمله به یک اصل ساده اشاره داره، گام های آخر به مراتب حیاتی تر و حساس تر از هر بخش دیگر مسیر هستند، مثلا اگر شما در تابستان، پاییز یا زمستان سال کنکور اشتباهاتی را مرتکب شوید، جای نگرانی زیادی نداره چرا که میتونید از تجربیاتتون درس بگیرید و در ادامه مسیر از آن تجربیات استفاده کنید.

اما سه ماه آخر، دیگر زمان کسب تجربیات ابتدایی نیست! بلکه زمان استفاده از تجربیات گذشته‌ست! جمله بالا یعنی اگه جایی از مسیر سه ماهه‌ آخر اشتباهات مهلکی انجام بدید، شاید دیگه فرصتی برای برگشت نمونه!

۸ اشتباه مهلک در برنامه ریزی

حالا که میزان حیاتی بودن این بازه زمانی رو درک کردید، وقتش رسیده شمارو به ۸ اشتباه بسیار رایج و مهلک دانش آموزان در سه ماه پایانی آشنا کنیم. اشتباهاتی که هرسال باعث شکست بسیاری از دانش آموزان میشوند، البته جای نگرانی نیست چرا که باتوجه به تجربه چندساله ما در کمک به رتبه های برتر از سه رقمی تا تک‌رقمی، برای شما در یک از موارد زیر، جایگزین درست هر خطا را ذکر کردیم!

۸ اشتباه مهلک در برنامه ریزی

1. تمرکز روی جبران نقاط ضعف

یکبار خوب به این سوال فکر کنیم: تا کی قرار تمرکز ما روی جبران نقاط ضعف باشه؟! حتی شاید در زمستان این کار اشتباه نباشه و اتفاقا لازم باشه، اما در سه ماه پایانی، پافشاری بیش از حد روی مباحثی که قبلا برای آنها انرژی گذاشتیم و پیشرفتی حاصل نشده -یا مباحثی که میدانیم جزو نقاط ضعف جدیمان هستند- کاری بشدت زمانبر و اشتباهه!

در عوض چه بهتر که این زمان رو صرف تسلط روی نقاط قوت و تمرکز روی مباحثی کنیم که میدانیم توانایی برآمدن از حلشان را داریم!

جایگزین تمرکز روی جبران نقاط ضعف  تمرکز روی تقویت نقاط قوت

 

2. پایبندی کامل به برنامه آزمونها

پایبندی به برنامه آزمونها در تمام طول سال امری بدیهی و مثبت تلقی میشه، اما به این موضوع در سه ماه آخر باید اندکی متفاوت نگاه کنیم! چرا که اکثر دانش آموزان در دوران عید به دو دسته کلی تقسیم میشن:

دانش آموزانی که بطور کامل و منظم با برنامه آزمون پیش آمده اند این دانش آموزان بایستی با سرعت بیشتری نسبت به برنامه آزمون درس ها رو ادامه بدن تا طبق فرمول تتا نهایتا تا آخر فروردین دور اول مطالعه را کامل کرده باشند! تا زمان کافی برای دوران تسلط و تست زنی داشته باشند.

و دانش آموزانی که از برنامه آزمون عقب افتادگی زیادی دارند این دانش آموزان نیز باتوجه به اینکه از آزمون عقب افتادگی زیادی دارند، به صرفه نیست که با اجبار خودشون رو با برنامه آزمون که در حال جمع بندی و پیشروی نیم سال دوم دوازدهم هست هماهنگ کنند، بلکه لازم هست یک برنامه ریزی اختصاصی برای رفع عقب ماندگی ها و تکمیل دور اول دروس داشته باشند، که معمولا هم با برنامه آزمون هماهنگ نمیشود!

جایگزین پایبندی کامل به برنامه آزمون ها تعهد به برنامه شخصی جمع بندی به روش تتا

3. حساسیت روی موفقیت در تمام آزمونهای آزمایشی

این اشتباه بیشتر از اونکه یک موضوع مرتبط با برنامه ریزی باشه، به ذهنیت ما در سه ماه پایانی برمیگرده. همه میدونیم در ماه‌های آخر داشتن یک ذهنیت درست و همسو با موفقیت چقدر حیاتی و مهمه، اما اشتباهی که بسیاری انجام میدن و باعث تضعیف ذهنیتشون میشه عبارت است از قضاوت کردن های پرتکرار و نابجا!

چه در زمانی که در خانه از خودمون آزمون میگیریم یا در زمانی که در آزمون های همگانی شرکت میکنیم، هیچکس دوست نداره نتایج ضعیفی بگیره، و قطعا همه ما نهایت تلاشمون رو انجام میدیم تا بهترین نتیجه حاصل بشه، اما گاهی اوقات این اتفاق نمیوفته! رویکرد ما به این مواقع چی باید باشه؟

زانوی غم بغل کردن و فکر کردن به اینکه من اگر الان نمیتونم از پس آزمون بربیام پس در کنکور هم نمیتونم؟ قطعا نه!

این ذهنیت عوام دانش آموزانه که نه تنها کمکی نمیکنه بلکه اثر عکس روی انگیزه داره، مثال های متعهدد و بیشماری از رتبه های برتر هستند که حتی در آزمون های یکی دوماه آخر دچار افت شدید شدند، اما با تحلیل و تمرین و بررسی نقاط اشکال موفق شدند دوباره ورق رو برگردونند!

اگر میخوای واقعا در سه ماه آخر بهترین نتیجه رو کسب کنی باید بتونی پایبند به برنامه درسی و آزمونهایی که ازخودت میگیری باشی و با تحلیل مداوم یادگیریت رو عمیق کنی و انتظار پیشرفت رو صرفا در نتایج اولین آزمون ها نداشته باشی!

جایگزین حساسیت روی موفقیت در تمام آزمون های آزمایشی اجرای متعهدانه برنامه بدون توجه به نتیجه گیری های کوتاه مدت = استمرار + تحلیل

در مقاله بعدی به پنج اشتباه رایج دیگر اشاره میکنیم و در مورد هرکدام جایگزین بهترش را معرفی میکنیم. قبل از اونکه سراغ مقاله بعدی برید، ازتون میخوایم خوب به عناوین اشتباهات بعدی نگاه کنید و ببینید میتونید جایگزین هرکدام رو در ذهنتون پیدا کنید:)

ادامه لیست ۸ اشتباه مهلک در برنامه ریزی:

  1. حذف فصول غیر ضروری و سخت
  2. مطالعه مباحث خوانده نشده تا روز کنکور
  3. جایگزینی تفریحات با مطالعه
  4. تمرکز روی امتحانات نهایی
  5. استفاده از برنامه های متنوع برای تسلط
0 0 رای ها
رأی دهی
اشتراک در
اطلاع از
guest
0 سوال
بازخورد (Feedback) های اینلاین
مشاهده همه سوالات