تست گرما (تغییر حالت)

5/5
(3 رای)

گرما و تغییر حالت

گرما(بدون تغییر حالت)
گرما(بدون تغییر حالت)

`01:30

1 تمرین

گرما همراه با تغییر حالت(ذوب و انجماد)
گرما همراه با تغییر حالت(ذوب و انجماد)

`01:13

تست گرما (تغییر حالت)
تست گرما (تغییر حالت)

`01:16

1 تمرین

برای دریافت 50 ساعت تدریس زیست رایگان شماره موبایلت رو اینجا وارد کن
سوالات دیگران

سلام وقتتون بخیر:) فلز در مجاورت یخ بزرگ صفر درجه قرار میگیره. یعنی این فلز در کنار یخ تبادل گرما انجام میده تا به تعادل برسن. بزرگ بودن یخ هم نشان از این هست که یخ به طور کامل آب نمیشه یعنی دمای نهایی صفر درجه است.

@فاطمه رحیمی نسب سلام وقت بخیر بله دمای نهایی صفر درجه هست ، خب همین ثانویه رو بخوایم منهای اولیه که ۶۸ هست بکنیم ، منفی درمیاد.. ولی استاد مثبت درنظر گرفتن ، چرا؟

@فاطمه رحیمی نسب سلام خسته نباشید:) یعنی صرفا از اونجایی که سوال گفته یخ بزرگه نتیجه گرفتیم که دمای تعادل صفر درجه هست؟!

@هلیا پارسانژاد سلام عزیزم:) بله چون اگر یخ کوچیک بود جرمش رو به ما میداد. اما در اینجا یخ به اندازه ای بزرگه که در نهایت از ما پرسیده کلا چند گرمش ذوب میشه.

@هلیا پارسانژاد سلام آب و یخ صفر درجه هست سوالم گفته در آخر چند گرم از یخ ذوب میشه؟ پس نتیجه میگیریم مخلوط آب و یخ هست صفر درجه می گیریم.

زهرا باقری | آکادمی امروز

زهرا باقری

2 ماه پیش

سلام کجا ها باید منفی رو لحاظ کنیم و کجا همون قدرمطلق در نظرش بگیریم

سلام در این سوال باید به بخار ۱۰۰ درجه تبدیل بشه درسته؟ ولی اون گرما حتی نمیتونه آب رو به ۱۰۰ درجه برسونه . واسه همین دیگه MLv رو حساب نمیکنیم؟

سلام بله درسته

سلام میشه سوال ۵و ۶ تمرین رو توضیح بدین؟

سلام در این سوال چرا ۳۲۰ رو با ۲۰ جمع کردیم

چون تغییر حالت از ۲۰ ثانیه شروع شده و سوال هم مدت زمان تغییر حالت رو میخواد

سلام میشه سوال ۱۰ رو یه بار توضیح بدین ؟

سلام در این سوال چجوری بدونیم باید Qها رو مساوی هم قرار بدیم؟

Hana  :) | آکادمی امروز

Hana :)

5 ماه پیش

سلام وقتتون بخیر تو یه تستی دیدم که نوشته شده بود تخ مرغ در ارتفاعات دیرپز تر هست چون که در ارتفاعات فشار کمتر هست و در نتیجه آب زودتر به جوش میاد (بنابراین تخم مرغ در دمای اب پایین تری قرار میگیره ) اما چه ربطی داره ؟؟ به طور کلی اب در هر دمایی به جوش بیاد مگه تندی ذرات یکسانی نداره ؟؟؟ و همون مقدار انرژی که هنگام به جوش اومدن به دست اورده به تخم مرغ منتقل میکنه پس تخم مرغ باید زودپز تر باشه (میشه لطفا یه توضیحی در این رابطه بدین با تشکر )

مهدی صفیان  | آکادمی امروز

مهدی صفیان

2 ماه پیش

سلام خیلی اغراق شده بخوام بگم خدمتتون مثل اینه که به بخار تبدیل کردنه ی تیکه یخ در سطح زمین بخار کردنه یک مقدار اب در سطح زمین طبیعتا مایع رو با زمان کمتری میتونیم تبدیلش کنیم به بخار ولی واسه تبدیل کردنه یخ به بخار(اصطلاحا : تصعید) زمان بیشتری میخوایم یجورایی انگار فشار کم در ارتفاعات روی نقطه ذوب اب اثر میزاره-مولکول ها یا ذرات اب سخت تر میتونن به اون جنب و جوش برسن که دمای بالایی از اب رو در نظر داشته باشیم پس حالا که این فاصله زمانی ایجاد میشه مثلا تخم مرغی که تو خونه با 7-8 دقیقه اوکی میشه.. توی ارتفاعات این 7-8 دقیقه رو طبیعتا نداریم و این تایم بیشتر خواهد بود..!!

سلام ویس ❗

برای اینکه بفهمیم آیا آب بخار میشه یا نه میایم اون مقدار گرمایی که به آب میدهیم رو با مقدار گرمایی که آب نیاز دارد تا به ۱۰۰ درجه برسد مقایسه میکنیم اگر گرمایی که بهش میدیم کمتر از اون مقدار بود،به این معناست که گرمایی که بهش میدیم زورش نمی‌رسه آب رو به ۱۰۰ برسونه اگر این دو عدد برابر بودن،به این معناست که گرمایی که بهش میدیم به ۱۰۰ درجه میرسونتش اما آبی بخار نمیشه و اگر گرمایی که بهش دادیم بیشتر از اون مقدار بود،به این معناست که علاوه بر این که دما به ۱۰۰ میرسه،مقداری از آب هم بخار میشه

علی باقری | آکادمی امروز

علی باقری

6 ماه پیش

وقت بخیر ممکنه این رو هم توضیح بدید

جواب به صورت صوتی می باشد:)

علی باقری | آکادمی امروز

علی باقری

6 ماه پیش

سلام لطفا روش حل این سوال رو توضیح بدید باتشکر

جواب به صورت صوتی می باشد:)

Sara . | آکادمی امروز

Sara .

6 ماه پیش

سلام ببخشيد اينجا متوجه نشدم چرا براي تبديل اب ب بخار اب از Q=mcدلتا تتا استفاده شد ، مگ نبايد از از فرمول Q=mLv استفاده بشه؟؟

جواب به صورت صوتی می باشد:)

سلام میشه توضیح بدید چرا وقتی سوال میگه با اهنگ ثابت p در نظر میگیریم؟

جواب به صورت صوتی می باشد:)

زینب طاقتی | آکادمی امروز

زینب طاقتی

8 ماه پیش

سلام وقت بخیر چون نقطه ذوب رو خواسته میشه همون تتا 2؟ میشه لطفا یه توضیح کلی هم از سوال بدید ممنونم

سلام عزیزم بله دقیقا توی این سوال با توجه به نمودار از دقیقه ۰ تا ۱۲ به جسم گرما داده میشه و دماش افزایش پیدا میکنه. مقدار این گرما با توجه به توان گرمکن و مدت زمانی که داریم گرما میدیم بدست میاد. و از طرفی هم این گرما برابر با mc دلتا تتا هست. ما اینجا دنبال دلتا تتا هستیم و به m هم احتیاج داریم. برای بدست اوردن m: از دقیقه ۱۲ تا دقیقه ۱۳ به جسم گرما داده میشه ولی تغییر دما نمیده پس یعنی داره ذوب میشه. مقدار این گرما با توان گرمکن و مدت زمان بدست میاد و از طرفی هم گرمای گرفته شده برابر با mLf هست. با برابر قرار دادن این دو میتونیم جرم رو بدست بیاریم. این جرم رو در قسمت اول جایگذاری میکنیم و دلتا تتا بدست میاد.

زینب طاقتی | آکادمی امروز

زینب طاقتی

8 ماه پیش

@فاطمه رحیمی نسب سلام وقت بخیر در این سوال وقتی من کیلو ژول رو به ژول تبدیل میکنم و سوال رو حل میکنم جوابم 0.4 در میاد نمیدونم کجا رو اشتباه میکنم

زینب طاقتی | آکادمی امروز

زینب طاقتی

8 ماه پیش

@زینب طاقتی جواب به صورت صوتی می باشد:)

زینب طاقتی | آکادمی امروز

زینب طاقتی

8 ماه پیش

@فاطمه رحیمی نسب سلام میشه این سوال رو هم به من توضیح بدید ممنونم

@زینب طاقتی سلام عزیزم در انتهای جوابت ساده سازی رو درست انجام ندادی. ۹۰۲۴۰ رو اگر به ۲۲۵۶ ساده کنی جواب میشه ۴۰

@زینب طاقتی عزیزم در این سوال با توجه به چیزی که صورت سوال گفته، یعنی مقدار گرمایی که صرف ذوب میشه ۸۰ درصد کل گرمایی که میدیم هست. یعنی گرمایی که صرف ذوب میشه، به روی گرمای کل، برابر با ۸۰ درصد میشه. همین رابطه رو بنویسیم، جرم ها با هم ساده میشن و با جایگذاری میتونیم تتا رو بدست بیاریم.

پس چرا در حل سوال استاد وقتی گفت دما نهایی آب چند درجه سلسیوس است تغییر حالت نداشتیم

جواب به صورت صوتی می باشد:)

آموزش ویدیویی تست گرما (تغییر حالت) فیزیک دهم توسط بهترین اساتید کنکور به همراه جزوه ، تست ، تمرین و رفع اشکال کنکور | کنکور ریاضی - آکادمی امروز