تست گرما (تغییر حالت)

5/5
(3 رای)

گرما و تغییر حالت

گرما(بدون تغییر حالت)
گرما(بدون تغییر حالت)

`01:30

1 تمرین

گرما همراه با تغییر حالت(ذوب و انجماد)
گرما همراه با تغییر حالت(ذوب و انجماد)

`01:13

تست گرما (تغییر حالت)
تست گرما (تغییر حالت)

`01:16

1 تمرین

50 ساعت تدریس رایگان زیست کنکور برای دریافت ویدیو ها شماره ت رو وارد کن
سوالات دیگران

سلام وقتتون بخیر:) فلز در مجاورت یخ بزرگ صفر درجه قرار میگیره. یعنی این فلز در کنار یخ تبادل گرما انجام میده تا به تعادل برسن. بزرگ بودن یخ هم نشان از این هست که یخ به طور کامل آب نمیشه یعنی دمای نهایی صفر درجه است.

@فاطمه رحیمی نسب سلام وقت بخیر بله دمای نهایی صفر درجه هست ، خب همین ثانویه رو بخوایم منهای اولیه که ۶۸ هست بکنیم ، منفی درمیاد.. ولی استاد مثبت درنظر گرفتن ، چرا؟

@فاطمه رحیمی نسب سلام خسته نباشید:) یعنی صرفا از اونجایی که سوال گفته یخ بزرگه نتیجه گرفتیم که دمای تعادل صفر درجه هست؟!

@هلیا پارسانژاد سلام عزیزم:) بله چون اگر یخ کوچیک بود جرمش رو به ما میداد. اما در اینجا یخ به اندازه ای بزرگه که در نهایت از ما پرسیده کلا چند گرمش ذوب میشه.

@هلیا پارسانژاد سلام آب و یخ صفر درجه هست سوالم گفته در آخر چند گرم از یخ ذوب میشه؟ پس نتیجه میگیریم مخلوط آب و یخ هست صفر درجه می گیریم.

نفس ‌ | آکادمی امروز

نفس ‌

3 هفته پیش

سلام مگه استاد نگفتن تغییراتشون یکیه. پس مگه نباید قبل کیو ها دلتا بزاریم؟!

نرگس مهدوی | آکادمی امروز

نرگس مهدوی

tik

3 هفته پیش

سلام تو چه زمانی؟

ممنون میشم اینو بهم بگین

جواب به صورت صوتی می باشد:)

خب ماهم باید دلتا fرو جای دلتاt بذاریم نه f رو جای دلتاt?

زینب مقدم | آکادمی امروز

زینب مقدم

tik

1 ماه پیش

یه نکته ای هست که c رو بر حسب درجه سانتی گراد داده پس ما هم با همون می‌ریم

استاد اشتباه حل کردید

سلام رفیق خداقوت.العان قبل اینکه کامل حل کنیم میتونیم برحسب Q1که 0.1ایجاد کرد گزینه 2رو انتخاب کنیم

نفس ‌ | آکادمی امروز

نفس ‌

3 هفته پیش

سلام فکر میکنم بشه اینجوری محاسبه کرد

زهرا باقری | آکادمی امروز

زهرا باقری

6 ماه پیش

سلام کجا ها باید منفی رو لحاظ کنیم و کجا همون قدرمطلق در نظرش بگیریم

سلام در این سوال باید به بخار ۱۰۰ درجه تبدیل بشه درسته؟ ولی اون گرما حتی نمیتونه آب رو به ۱۰۰ درجه برسونه . واسه همین دیگه MLv رو حساب نمیکنیم؟

سلام بله درسته

سلام میشه سوال ۵و ۶ تمرین رو توضیح بدین؟

سلام در این سوال چرا ۳۲۰ رو با ۲۰ جمع کردیم

چون تغییر حالت از ۲۰ ثانیه شروع شده و سوال هم مدت زمان تغییر حالت رو میخواد

سلام میشه سوال ۱۰ رو یه بار توضیح بدین ؟

سلام در این سوال چجوری بدونیم باید Qها رو مساوی هم قرار بدیم؟

Hana  :) | آکادمی امروز

Hana :)

9 ماه پیش

سلام وقتتون بخیر تو یه تستی دیدم که نوشته شده بود تخ مرغ در ارتفاعات دیرپز تر هست چون که در ارتفاعات فشار کمتر هست و در نتیجه آب زودتر به جوش میاد (بنابراین تخم مرغ در دمای اب پایین تری قرار میگیره ) اما چه ربطی داره ؟؟ به طور کلی اب در هر دمایی به جوش بیاد مگه تندی ذرات یکسانی نداره ؟؟؟ و همون مقدار انرژی که هنگام به جوش اومدن به دست اورده به تخم مرغ منتقل میکنه پس تخم مرغ باید زودپز تر باشه (میشه لطفا یه توضیحی در این رابطه بدین با تشکر )

مهدی صفیان  | آکادمی امروز

مهدی صفیان

6 ماه پیش

سلام خیلی اغراق شده بخوام بگم خدمتتون مثل اینه که به بخار تبدیل کردنه ی تیکه یخ در سطح زمین بخار کردنه یک مقدار اب در سطح زمین طبیعتا مایع رو با زمان کمتری میتونیم تبدیلش کنیم به بخار ولی واسه تبدیل کردنه یخ به بخار(اصطلاحا : تصعید) زمان بیشتری میخوایم یجورایی انگار فشار کم در ارتفاعات روی نقطه ذوب اب اثر میزاره-مولکول ها یا ذرات اب سخت تر میتونن به اون جنب و جوش برسن که دمای بالایی از اب رو در نظر داشته باشیم پس حالا که این فاصله زمانی ایجاد میشه مثلا تخم مرغی که تو خونه با 7-8 دقیقه اوکی میشه.. توی ارتفاعات این 7-8 دقیقه رو طبیعتا نداریم و این تایم بیشتر خواهد بود..!!

سلام ویس ❗

برای اینکه بفهمیم آیا آب بخار میشه یا نه میایم اون مقدار گرمایی که به آب میدهیم رو با مقدار گرمایی که آب نیاز دارد تا به ۱۰۰ درجه برسد مقایسه میکنیم اگر گرمایی که بهش میدیم کمتر از اون مقدار بود،به این معناست که گرمایی که بهش میدیم زورش نمی‌رسه آب رو به ۱۰۰ برسونه اگر این دو عدد برابر بودن،به این معناست که گرمایی که بهش میدیم به ۱۰۰ درجه میرسونتش اما آبی بخار نمیشه و اگر گرمایی که بهش دادیم بیشتر از اون مقدار بود،به این معناست که علاوه بر این که دما به ۱۰۰ میرسه،مقداری از آب هم بخار میشه

علی باقری | آکادمی امروز

علی باقری

10 ماه پیش

وقت بخیر ممکنه این رو هم توضیح بدید

جواب به صورت صوتی می باشد:)

آموزش ویدیویی تست گرما (تغییر حالت) فیزیک دهم توسط بهترین اساتید کنکور به همراه جزوه ، تست ، تمرین و رفع اشکال کنکور | کنکور ریاضی - آکادمی امروز